Az orosz elnök az annektált Krímet és Mariupol kikötővárost látogatta meg. Vlagyimir Putyin megtekintette az újraépítési munkálatokat a tengerparti településen, ahol a megrongálódott épületek nagyrészét már helyreállították és most az utak aszfaltozása, valamint a tömegközlekedés újraindítása a következő lépés. Az elnök beszélt helyiekkel, akik leginkább az alacsony bérekre panaszkodtak. Putyin ígéretet tett, hogy intézkedik ezügyben is.
Olaf Scholz német kancellár üdvözölte a Hágai Nemzetközi Törvényszék által kiadott letartóztatási parancsot Putyin elnök ellen. A német kormányfő ígéretet tett, ha Vlagyimir Putyin német földre lépne, akkor őrizetbe veszik és kiadják Hágának. Joe Biden amerikai elnök is elismerően nyilatkozott erről a döntésről, holott az USA nem ismeri el a hágai bíróságot, ahogy Oroszország és Kína sem. Az általános Putyin-ellenes megnyilvánulások mellett azonban érdemes belegondolni, hogy mi történne akkor, ha egy ország letartóztatná Putyint, hiszen egy ilyen lépés akár azonnali katonai lépéseket vonhat maga után.
Oroszországba utazik a kínai elnök
Ma érkezik hivatalos látogatásra Hszi Csin-ping kínai elnök-pártfőtitkár. A két vezető eddig több mint negyven alkalommal találkozott egymással különböző diplomácia és nem hivatalos keretek között. A Kreml előzetes tájékoztatása szerint hétfő este a kínai vendég Vlagyimir Putyin államfővel négyszemközti találkozón és közös vacsorán fogja megvitatni a kétoldalú viszony és a nemzetközi politika kulcsfontosságú, legérzékenyebb kérdéseit, köztük az ukrajnai konfliktust. Utóbbival kapcsolatban Jurij Usakov, az orosz államfő külpolitikai tanácsadója méltatta, valamint visszafogottnak és kiegyensúlyozottnak nevezte a pekingi rendezési tervet.
A Fehér Ház már alapból elutasította a kínai béketervet és a további fegyverszállítások mellett tette le a voksot.
Közös fegyverbeszerzésről tárgyalnak az EU külügyminiszterei
Ma tárgyalnak az Európai Unió országai a lőszerbeszerzésről, mivel vészesen fogynak a saját készletek és Kijevnek sem tudnak már korlátlanul biztosítani muníciót. Különösen a 155 mm-es tüzérségi lövedékekből van hiány. Arról is dönteni kell, hogy közös beszerzés legyen vagy pedig minden tagállam saját megrendelést adjon le.
Ukrajna elveszíti legjobb katonai pilótáit, miközben az F-16-osokra vár – mondta Szerhij Holubcov tábornok, az ukrán légierő parancsnoka a Times című brit lapnak. Szerinte az ukrán pilóták néhány hónap alatt elsajátíthatják a nyugati repülőgépek kezelését. Elutasította a NATO képviselőinek azon állításait, hogy a kiképzés évekig is eltarthat. Holubcov két beosztottja példáját hozta fel, akik nemrég tértek vissza az Egyesült Államokból.
Három hetet töltöttek ott, és egy F-16-os szimulátorban képezték ki őket arra, hogy két pilótaként együtt repüljenek, használják a fegyvereket. Az eredmények nagyon jók voltak: az ukrán pilóták kevesebb mint hat hónap alatt megtanulnak repülni és kezelni az F-16-os fegyverrendszereit
– számolt be az „oroszhirek.hu” portál.
Mégsem háborúznának a lengyelek
A franciaországi lengyel nagykövetség cáfolta nagykövetének szavait, miszerint Varsó kész arra, hogy Kijev veresége esetén hadviselő félként belépjen a konfliktusba. Korábban Jan Emeric Rosciszewski párizsi lengyel nagykövet az LCI csatornán azt mondta, hogy ha Ukrajna nem tudja “megvédeni függetlenségét”, akkor Lengyelország belép a konfliktusba. Ez szinte azonnal kirobbantaná a harmadik világháborút, hiszen egy NATO tagállam támadná az Orosz Föderáció csapatait.
Facebook
Twitter
YouTube
RSS