Törökország szeretne csatlakozni a BRICS-államok csoportjához. Ez lenne az első NATO-ország az Oroszország és Kína által uralt feltörekvő gazdaságok szövetségében. Törökország az első NATO-országként kérte felvételét a feltörekvő gazdaságokat tömörítő BRICS-csoportba.
„A kérésünk ebben az ügyben egyértelmű, a folyamatot elindítottuk” – mondta Ömer Celik, a kormányzó AKP párt szóvivője az erre vonatkozó ankarai jelentésekre reagálva. A BRICS-államok azonban még nem nyilatkoztak. „Elnökünk világossá tette, hogy Törökország minden fontos platformon, így a BRICS-országokban is részt akar venni” – mondta Celik. Amint konkrét fejlemények lesznek a tagsággal kapcsolatban, „megosztjuk önökkel” – hangsúlyozta. Júliusban Erdogan kijelentette, hogy Törökország nem tekinti a BRICS-et „más struktúrák alternatívájának”. Törökország továbbra is hivatalos EU-tagjelölt.
Az Oroszország és Kína által dominált nagy feltörekvő gazdaságok csoportja október végén találkozik Kazanyban. A szövetséghez tartozik még Brazília, India és Dél-Afrika. Egyiptom, Etiópia, Szaúd-Arábia, az Egyesült Arab Emírségek és Irán január óta szintén tagok. Törökország lenne az első NATO-ország, amely csatlakozna a szövetséghez.
A szövetség célja, hogy ellensúlyt képezzen a Nyugat geopolitikai és gazdasági dominanciájával szemben. A BRICS-országok csökkenteni akarják az amerikai dollártól, mint globális tartalékvalutától való függőségüket is. A BRICS-országok a világ népességének 42 százalékát, a globális földterület 30 százalékát és a globális gazdasági teljesítmény 24 százalékát adják.
Az Indiai Központi Bank (RBI) fontolgatja, hogy a nyugati SWIFT pénzügyi üzenetküldő rendszer orosz alternatíváját használja a rubel-rúpia kereskedelmi elszámolásokhoz – jelentette a Business Line. Az orosz SPFS bankközi üzenetküldő rendszert az orosz központi bank hozta létre, miután az országot az Ukrajnával kapcsolatos szankciók részeként elvágták a belgiumi székhelyű SWIFT-hálózattól. „Ahhoz, hogy a nemzeti valutában történő kereskedelmi elszámolások és a gyorsfizetések hatékonyabbak legyenek, fontos, hogy legyen egy új tranzakciót megkönnyítő mechanizmus… A nemzeti valutában történő közvetlen elszámolások nemcsak a dollármentesítést segítik elő, hanem olcsóbb, gyorsabb és hatékonyabb tranzakciókhoz is vezetnek.”
Dmitro Kuleba ukrán külügyminiszter egy kijevi lap szerint ma reggel csatlakozott négy, Volodimir Zelenszkij által leváltott kabinettársához. Az Ukrán parlament elnöke, Ruszlan Stefancsuk, is megerősítette szerda reggel, hogy a külügyminiszter lemondott.
Olha Sztefanisinát, az európai integrációért felelős miniszterelnök-helyettest, Olekszandr Kamisin stratégiai iparágakért felelős minisztert, Denisz Maljuski igazságügyi minisztert és Ruszlan Sztrilet környezetvédelmi minisztert kedden mentették fel tisztségükből.
Facebook
Twitter
YouTube
RSS