Egy podcast-interjúban Zelenszkij ukrán elnök felvázolta a háború végének lehetséges forgatókönyvét: országa NATO-tagsága a kelet-ukrajnai, oroszok által megszállt területek nélkül is lehetséges – mondta. Az Észak Atlanti Szervezet az ukrán ellenőrzési területeken lehetne aktív, a Donbasz és a Krím-félsziget orosz ellenőrzés alatt lennének.
A Lex Fridman amerikai podcasterrel folytatott többórás beszélgetésben Zelenszkij egyebek mellett az országának szóló NATO-meghívás lehetséges feltételeiről elmélkedett. Közvetett módon különbséget tett az Ukrajna által ellenőrzött ukrán területek és az Oroszország által részben vagy teljesen megszállt öt kelet-ukrajnai terület között. Fridman korábban felvetette annak lehetőségét, hogy a NATO a luhanszki, donyecki, zaporizzsjai, herszoni és krími területek nélkül fogadná el Ukrajnát. Erre válaszul Zelenszkij azt mondta:
Jogilag a NATO meghívást intézett Ukrajnához. Számunkra ezek a területek még mindig ukránok. A NATO azonban azon a részen, amely ukrán ellenőrzés alatt áll, működhet. Biztos vagyok abban, hogy megállapodásra lehet jutni.
A béke eléréséhez Ukrajnának a NATO-tagság mellett további biztonsági garanciaként erős fegyvercsomagokat kellene kapnia az USA-tól és az EU-tól. „Mert biztonsági garanciák nélkül Vlagyimir Putyin vissza fog jönni” – mondta Zelenszkij. Egy esetleges béke vagy tűzszünet további megszilárdítása érdekében pedig további szankciókra lenne szükség Oroszország ellen, hogy Putyin ne tudja tovább tölteni a hadikasszát az olaj- és gázeladásból származó bevételekkel.
Az interjúban Zelenszkij megismételte azt a véleményét, hogy Donald Trump megválasztott amerikai elnök szerepe döntő lehet a háború kimenetele szempontjából. Trumpnak meg kell győznie az orosz elnököt, hogy egyezzen bele a tűzszünetbe. „Trump és én meg fogunk állapodni, és Európával együtt erős biztonsági garanciákat fogunk felajánlani, és utána beszélhetünk az oroszokkal” – mondta Zelenszkij. „Mi és Trump leszünk az elsők, Európa pedig támogatni fogja Ukrajna álláspontját”.
A háromórás interjújában Zelenszkij elmondta, hogy azt javasolta Trumpnak, hogy adja át Ukrajnának azt a 300 milliárd dollárnyi orosz jegybanki pénzt, amelyet az Egyesült Államok és az EU fagyasztott be. A pénzen Ukrajna amerikai fegyvereket vásárolna. Zelenszkij szerint ez egy remek javaslat, mivel tovább pörgetné az amerikai fegyveripart és az USA gazdaságát.
Trump január 20-án lép hivatalba. A választási kampány során bejelentette, hogy hivatalba lépését követően „24 órán belül” helyreállítja a békét Ukrajnában. Ezt Ukrajnában szkeptikusan fogadták: a kijevi kormány attól tart, hogy az ország számára kedvezőtlen megállapodásra kényszerülhet. Zelenszkij néhány nappal ezelőtt az ukrán televíziónak adott interjújában a biztonsági garanciák fontosságát, valamint Trump szerepét hangsúlyozta: „Ő abban a helyzetben van, hogy megállítsa Putyint, vagy másképpen fogalmazva, hogy segítsen nekünk megállítani Putyint”. Minden biztonsági garancia az USA nélkül csak gyenge biztonsági garanciát jelent Ukrajna számára. A podcaster és informatikus Fridman ukrán származású, a szovjet időkben Moszkvában nőtt fel, mielőtt családja az 1990-es években az Egyesült Államokba költözött. Vendége volt már Trump, Benjamin Netanjahu izraeli miniszterelnök és Javier Milei argentin államfő is.
András
2025-01-08 at 08:02
Az amerikaiaknak,az EU-nak és a kievi rezsimnek egy Jelcin-szerű ,minden mindegy figura,vagy egy Gorbacsov-féle CIA ügynök likvidátor kellene tárgyalópartnernek.Akkor lehetne Oroszországgal is eljátszatni azt,amit a kilencvenes években Magyarországgal tettek.
A mostani orosz vezetés keményebb dió lesz,bár ha ismét balek módjára hagyják becsapni magukat ,akkor megint pofára ejtik majd őket,úgy,mint a minszki megállapodásokkor.
matrix
2025-01-07 at 17:27
QRTY
2025-01-07 at 15:06
Most kifacsartad a csóri IQ mint a citromot !
Szellemileg hátrányos neked “nem kötelző” a PS oldalát olvasni
QRTY
2025-01-07 at 15:06
Georg “Ufóhívő” Spöttle távozása a közéletből felettébb indokolt.
K
2025-01-07 at 14:14
–Magyarország számára lényeges szempont hogy a trianoni békediktátum az USA találmánya.
Gyakorlatilag jelenleg az USA a 34 ezer milliárd dollár államadósságát akarja fedezni az oroszokra kiszabott hadisarcból, és az orosz nemzeti természeti kincsek elkobzásából, mint például az olaj, gáz, arany, gyémánt, urán, stb.
–Tehát az USA a sok évtizede gyakorolt háborús rablását folytatja jelenleg is , és az annak idején Trianonban elvégzett szerepét akarja megismételni, csak sokkal nagyobb méretekben.
–Az USA terrorista módon felrobbantotta az Északi Áramlat Gázvezetéket —Joe Biden önbevallása előre bejelentette– , és jelenléeg is terrorista módon viselkedik
–Az ukrán háborúban a szembenálló felek az USA és az oroszok, így abban semmi szava sincs az ukránoknak , különösen azután hogy eleve törvénytelen puccsal államcsínnyel hatalomra került emberek vezetik Ukrajnát , tehát nincs tárgyalófél részükről.
–Az USA célja ugyanaz Oroszországgal szemben mint Trianonban Magyarországgal szemben, feloszlatni apróbb “kezelhetőbb” államokra Oroszországot.
–Tehát az Oroszoknak nem érdeke semmiféle tárgyalás sem a terrorista agresszor USA-val szemben.
Sun Tzu
2025-01-07 at 14:07
Ha Trump tényleg meg akarja oldani a konfliktust, akkor olyat kell ajánlania az oroszoknak, amit ők hajlandók elfogadni. Ígéretekkel sokra nem mennek, mert azokat eddig mindig megszegték, és elveszítették a hitelüket. Javasolom ajánlják fel az ukránok a megadást. Azt biztos elfogadják.
nyilván
2025-01-07 at 13:09
Erdeiborbolya
2025-01-07 at 13:04
kedvesem, mi kell a háborúhoz? pénz és fegyver
Erdeiborbolya
2025-01-07 at 13:04
Már megint csak a pénzt kéri.