Az oroszok kontrolálják egész Luganszkot, benne az óriási lítiummezőt
Leonyid Paszecsnyik kormányzó a Pervij kanal televízó műsorban közölte, hogy a Luganszki Népköztársaság teljes területe teljesen felszabadult – közölte a RIA Novosztyi orosz hírügynökség. A Donyecktől északon szomszédos megyében már 48 órával ezelőtt véget értek a fegyveres harcok, ám a kormányzó csak most jelentette be a katonai sikert. A megye nagy része már évek óta orosz kézen van, de a nyugati határán komoly harcok folytak még a hétvégén is.
A kormányzó a sajtótájékoztatóján azt is kifejtette, hogy a Donyeck, Zaporozsje és Herszon székhelyű régiók területének több mint 70%-át felszabadították. Ezeket a területeket Moszkva már hivatalosan sajátjának, az Oroszországi Föderáció részének tekinti.
Sevcsenkó csak egy kis falu, de nagy jelentőséggel bír a világgazdaság számára. A település Délkelet-Ukrajnában a Donbasszban most az oroszok kezére került. Ez keserű csapás Ukrajna számára, mivel itt található Európa legnagyobb lítiumlelőhelye. Ez a jövőben komoly kereskedelmi lehetőség Moszkvának az USA-val és Kínával.
A falutól északkeletre egy körülbelül 40 hektáros mező található, amely körülbelül 13,8 millió tonna lítiumtartalmú ércet tartalmaz, átlagosan 1,5 százalékos lítium-oxid-tartalommal. Ez elméletileg körülbelül 207 000 tonna lítium-oxid-lelőhelyet eredményez, ami körülbelül 96 200 tonna tiszta lítiumnak felel meg. Egyes iparági elemzők arra figyelmeztetnek, hogy az orosz előrenyomulás folytatódása potenciális következményekkel járhat az USA és Ukrajna közötti ásványkincs-kereskedelemre nézve, mivel a területek elfoglalása megfosztja Kijevet egy kulcsfontosságú ásványkincstől, amelyet a régóta várt partnerség részeként felajánlhatott volna.
Amerikai-kínai-orosz lítiumháború
A Kijev és Washington közötti megállapodás – logikusan nem illett a Kreml céljai közé. Február végén, az utolsó pillanatban, maga Vlagyimir Putyin diktátor ajánlott fel ritkaföldfémeket és más orosz termelésből származó nyersanyagokat az „amerikai partnereknek”.
Putyin egy nagy nyilvánosságot kapott orosz állami televíziós adásban azt követően mondta, hogy az országában sokkal több van értékes ásványi anyagokból, mint Ukrajnában, miután sietve összehívott videokonferenciát tartottak magas rangú tisztviselőkkel. Cinikusan utalt az Oroszország által Kelet-Ukrajnában megszállt „új területekre” is. A négy legnagyobb lítiumlelőhely (az akkumulátorok számára fontos könnyűfém) közül kettő a megszállt területeken található.
Az orosz csapatok hónapok óta Sevcsenko felé dolgozták előre magukat, és most elfoglalták azt, ahogy azt katonai bloggerek lelkesen bejelentették. Az Oroszország által Donyeckbe telepített tisztviselők bejelentették, hogy a lítiummezőt, amint a helyzet lehetővé teszi, kiépítik és megkezdődhet a kitermelés. Az USA-n kívül Kínát is érdekelheti a lítium, hiszen a világ legnagyobb akkumulátorgyártó cégei ott vannak, mint a CATL, a BYD, az EVE vagy a Sungrow (a lista nem teljes). Kína azért ápol jó kapcsolatokat még az afganisztáni talibánnal is, hogy biztosítson bányászati jogokat ritka földfémekre, amelyek az elektronikai termékek gyártásához, de a fegyveriparhoz is elengedhetetlenek.
Az USA is többször utalt arra, hogy a microchipgyártását függetleníteni szeretné Kínától, ergo szüksége lesz neki is a ritka ásványi anyagokra. Donald Trump már nyíltan felajánlotta Vlagyimir Putyinnak, hogy kereskedjenek és cégeik keressenek rengeteg pénzt. Sevcsenko elfoglalása után a palagáz mellett a lítium kitermelése is rengeteg pénzt hozhat az orosz iparnak.