Irán várja az amerikai bombázókat
A teheráni vezetés szerint egy amerikai támadás jobban összekovácsolná a nemzetet. Ajatollah Khameni legfelsőbb vallási vezető szerint a perzsa állam megerősödve jönne ki egy konfliktusból.
Lemondani a fegyverkezésről a gyengeség jele és előbb utóbb széteséshez vezet véli az iráni vezetés feje Ajatollah Khamenei. Példának az egykor erős Líbiát hozták fel. Amint lemondott a nukleáris fegyverek fejlesztéséről és feladta ambícióit, hogy erős hadserege legyen a rendszer összeomlott. Teherán ezért folyamatosan fejleszti saját drónparkját és mérnökeik megalkották a haza fejlesztésű vadászbombázókat.

Mi az igaz a Tik Tokon?
Több iránhoz köthető Tik Tok oldal modern lopakodótechnikával rendelkező vadászbombázókat mutat be, amelyek kísértetiesen hasonlítanak az amerikai légierő B 2 típusú gépeihez. Természetesen nem tudni, hogy mennyire a mesterséges intelligencia művei a felvételek, de egyértelmű, hogy az elrettentést akarják szolgálni. A Pentagon is tisztában van vele, hogyIrán remek drón és rakétatechnikával rendelkezik és egy válaszcsapás komoly károkat okozhat a Közel-Keleten található amerikai katonai bázisokban és nagykövetségekben. Az amerikai kormány felhívta a Libanonban tartózkodó amerikaiakat, hogy haladéktalanul hagyják el az országot. Több nyugati állam kérte állampolgárait Irán azonnal elhagyására is. Ezek a jelek arra utalnak, hogy a Pentagon támadást tervez. Irán viszont jelezte, hogy hajlandó tárgyalni az USA-val atomprogramjáról.
A soknemezetiségű Irán
A perzsa állam nem homogén. A perzsák mellett élnek milliószám azeriek, kurdok és van arab kisebbség is. Vallásilag a túlnyomó többség síita, de vannak keresztények, szunniták és zsidók is. Egy hatalmi vákuum jönne létre, ha az amerikaiak kiiktatnák a jelen vezetést. Ez pedig akár polgárháborúhoz is vezethetne. Ezt láttuk Afganisztán, Irak és Líbia esetében is. Ezért Washington DC óvatos és már többször kihangsúlyozták, hogy nem szeretnének rendszerváltást Iránban, annak belűről kell jönnie.







