Exkluzív interjút készített A Heti Válasz Gorka Sebestyénnel, Donald Trump magyar származású terrorellenes tanácsadójával, aki kinevezése óta most először szólalt meg a magyar sajtóban. A tanácsadó a lapnak a munkájáról, kinevezésének történetéről, a magyar-amerikai kapcsolatokról, a radikális iszlám veszélyeiről, a szíriai rendezésről és a családi örökségéről beszélt. Elmondta, szerinte rajta keresztül támadja a sajtó az amerikai elnököt.
Gorka Sebestyén korábban az MDF-kormány alatt honvédelmi területen dolgozott, a New York-i terrortámadás után pedig őt kérték fel, hogy tartson ezzel kapcsolatos kurzusokat az amerikai kormány tagjainak Németországban. Gorka ezt követően határozta el, hogy feleségével Amerikába költözik, ahol professzorként hat és fél évet töltött el a Védelmi Minisztériumban – mondta el Donald Trump tanácsadója a Heti Válasznak.
Innen az útja egyenesen a Fehér Házba vezetett, Gorka ugyanis tagja volt Trump “átmeneti” stábjának, melynek feladata az új elnöki adminisztráció előkészítése volt.
Jelenleg stratégiai és nemzetbiztonsági kérdésekben segítem az elnököt, és mindenekelőtt a terrorelhárítás, valamint a a kiberbiztonság tartozik hozzám.
– mondja.
Saját bevallása szerint a kinevezése óta nem követi a magyar politikát, de megtisztelőnek tartja, hogy Szemerkényi Réka nagykövet meghívta a washingtoni magyar követség megnyitójára. Hozzátette, bármilyen további részvétele a magyar-amerikai kapcsolatok alakításában nem személyes döntés, hanem a Fehér Ház igényétől függ. A nagykövetség átadásán egyébként találkozott Szijjártó Péterrel, és tartja a kapcsolatot régi barátjával Navracsics Tiborral.
Az interjú során szóba került az amerikai-magyar kapcsolatok jövője is. Ezzel kapcsolatban Gorka emlékeztetett, hogy Trump elnök világosan meghatározta külpolitikájának alapvetéseit, így innentől kezdve a két ország viszonya a budapesti kormányon és a miniszterelnökön múlik. Hozzátette: ők Amerikát és az amerikai érdekeket teszik az első helyre, de mindenkivel szívesen együtt működnek, minden nemzetet örömmel támogatnak, amennyiben azok osztoznak alapértékeikben és hajlandóak megvédeni a szabadság és a valódi demokrácia alapelveit.
A nemzetközi terrorizmusról az a véleménye, hogy az csak akkor ingathatja meg a nyugati demokráciát, “ha hagyjuk”, és a dzsihadista mozgalmat elsősorban ideológiai veszélyként definiálja, ami szerinte alapvetően hasonlít a nácizmushoz és a kommunizmushoz, mivel alapja a totalitarizmus.
A terrorizmus legyőzésével kapcsolatban úgy véli, nem az a lényeg, hogy terroristát ölünk meg, hanem az, hogy elszigeteljük a globális dzsihadista mozgalom ideológiáját. Úgy gondolja, hogy a Szovjetunió is azért omlott össze, mert Ronald Reagan és Margaret Thatcher alulról ásták alá azt. Fontosnak tartja azt is, hogy az amerikai kormány egy valódi nemzetközi koalíció létrehozása mellett kötelezte el magát Szíriában. Ez magában foglalja azt is, hogy Amerika újra felépíti a kapcsolatait a szunnita muszlim nemzetekkel.
A személyét ért támadásokat nem veszi túl komolyan, azt gondolja, hogy ő csak “helyettes” célpont, mert rajta keresztül valójában Donald Trumpot és stábját szeretné támadni a média. A lejáratás célja szerinte az, hogy elvonják a figyelmüket a munkától.
Forrás: Heti Válasz; Fotó: Heti Válasz
Facebook
Twitter
YouTube
RSS