Gratulált szerdán Sir Keir Starmer brit miniszterelnök Donald Trumpnak az amerikai elnökválasztáson aratott győzelméhez. A nap folyamán más brit politikusok is gratuláltak a volt republikánus elnök újbóli megválasztásához. Starmer a Downing Street ismertetése szerint “történelmi választási győzelemnek” nevezte Trump sikerét, és közölte: várakozással tekint a megválasztott amerikai elnökkel folytatandó együttműködés elé a következő években.
A munkáspárti brit kormányfő hangsúlyozta, hogy az Egyesült Államok és Nagy-Britannia a lehetséges legszorosabb szövetségesi viszonyban áll egymással, és vállvetve küzd a szabadság, a demokrácia és a vállalkozószellem közösen vallott értékeinek védelméért.
Starmer kifejtette: tudja, hogy Nagy-Britannia és az Egyesült Államok különleges viszonyrendszere a következő években is sikeres lesz olyan területeken, mint a gazdasági növekedés, a biztonság, az innováció és a technológiai fejlődés.
David Lammy brit külügyminiszter az X portálon közzétett rövid üzenetében ugyancsak gratulált Trumpnak megválasztása alkalmából.
Lammy úgy fogalmazott: nincs még egy ország, amely szorosabb baráti kapcsolatokat ápolna Nagy-Britanniával, mint az Egyesült Államok, és a két ország közötti különleges kapcsolatrendszert immár több mint 80 éve nagyra becsülik az Atlanti-óceán mindkét partján.
Gratulált Trumpnak Kemi Badenoch, a legnagyobb brit ellenzéki erő, a Konzervatív Párt vezetője és miniszterelnökjelöltje is, aki “figyelemreméltónak” nevezte a republikánus politikus választási győzelmét.
A képviselői kérdések és azonnali miniszterelnöki válaszok szokásos szerdai alsóházi félórájában ugyanakkor Badenoch megkérdezte a munkáspárti kormányfőt, hogy amikor ő és külügyminisztere szeptemberben találkozott Trumppal, kihasználták-e az alkalmat arra, hogy Lammy bocsánatot kérjen az amerikai politikusra korábban tett sértő kijelentéseiért, illetve ha ez nem történt meg, Starmer hajlandó-e most elnézést kérni külügyminisztere nevében.
David Lammy 2018-ban, még ellenzéki politikusként “nőgyűlölő, rasszista újnáci szimpatizánsnak” nevezte Donald Trumpot.
Válaszában Keir Starmer miniszterelnök csak annyit mondott, hogy ő és külügyminisztere néhány hete elköltött egy munkavacsorát Trumppal, és a “nagyon konstruktív” kétórás találkozón globális jelentőségű kérdéseket tekintettek át.
Szerdán John Swinney skót miniszterelnök is gratulált Donald Trumpnak.
Swinney, a Skóciában kormányzó, függetlenségre törekvő Skót Nemzeti Párt (SNP) vezetője Trumphoz intézett üzenetében kiemelte, hogy az Egyesült Államok Skócia legfontosabb piaca és befektetési forrása, de “ennél is sokkal többet jelent” Skócia számára, hiszen számos amerikai, aki Trumphoz hasonlóan skót származású, kemény munkával járult hozzá ahhoz, hogy az Egyesült Államok világhatalommá váljon.
Donald Trump édesanyja Skóciában született.
Swinney a BBC televíziónak nyilatkozva szerdán ugyanakkor aggodalmának adott hangot amiatt, hogy a megválasztott republikánus elnök 10 százalékos importvám bevezetését helyezte kilátásba az amerikai piacra érkező külföldi termékekre.
A skót kormányfő szerint ez potenciálisan hatással lehet a skót whiskyt gyártó ágazatra, hiszen amikor Trump előző elnöki időszakában importvámokat vezetett be, az 600 millió font (csaknem 300 milliárd forint) exportveszteséget okozott a skót whiskyiparnak.
John Swinney Trump demokrata párti ellenfelét, Kamala Harris alelnököt támogatta az amerikai elnökválasztási kampányban, és ezt azzal indokolta, hogy “Trump ellenzi Skócia függetlenné válását”.
Fotó: MTI/EPA/Tolga Akmen
Facebook
Twitter
YouTube
RSS