A Fenyő-ügyben ellene indított nyomozás megszüntetését kérte Horváth András nyugalmazott dandártábornoktól a nemzetközi sportdiplomáciában betöltött pozíciójára hivatkozva a felbujtással gyanúsított Gyárfás Tamás – nyilatkozta a PestiSrácok.hu-nak a ’90-es évek leszámolásos ügyeit koordináló miniszteri biztos. Pintér Sándor belügyminiszter egyik legközvetlenebb bizalmasának számító Horváth András szerint Gyárfás konkrétan azt mondta: „hasson oda”, hogy megszüntessék ellene az eljárást. A tábornok természetesen nem teljesítette az úszószövetség volt elnökének kérését.
Ismét megszólalt a PestiSrácok.hu-nak Horváth András nyugalmazott dandártábornok, a belügyminiszter által kinevezett miniszteri biztos a Gyárfás-üggyel kapcsolatban, miután szerinte újabb valótlan információk jelentek meg a sajtóban. Az 1990-es években elkövetett leszámolásos gyilkosságok felderítését koordináló tábornok portálunknak kifogásolta, hogy a HVG múlt héten megjelent egyik cikke már a címben is koronatanúnak állította be Gyárfás Tamás zsarolási ügyében úgy, hogy abban az eljárásban nem is tett tanúvallomást, csupán meghallgatta az ex-úszóelnököt és megtette a megfelelő intézkedéseket. A nyugalmazott dandártábornok csupán a volt fellebbviteli főügyész ellen bűnpártolás gyanúja miatt indított ügyben lett tanúként kihallgatva.
Maffiózó látogatta meg Gyárfást
Ahogy arról már korábban beszámoltunk, az Ihász-ügy – és lényegében Gyárfás meggyanúsításának is – az előzménye, hogy Horváth András 2017. október 11-én Gyárfás kérésére találkozott az egykori úszóelnökkel ügyvédje, Bánáti János irodájában. Gyárfás a miniszteri biztosnak elmesélte, milyen körülmények között jelentkezett nála egy férfi: telefonos bejelentkezés után meglátogatta a lakásán, Gyárfás kiment a kapuhoz, az illető pedig közölte, hogy ő egy küldönc, aki egy levelet hozott. Az úszószövetség volt elnöke állítása szerint a levelet (ami egy Portik Tamás által készített hangfelvétel leirata volt) a rossz fényviszonyok miatt bevitte a házba, majd beleolvasott. Gyárfás ekkor jött rá, hogy Portik úgy irányította a beszélgetéseiket, hogy az rá terhelő legyen a Fenyő-gyilkosság ügyében. Gyorsan lemásolta a levelet, majd visszament és közölte a küldönccel, ha akarja, vigye be a rendőrségre a papírt. A férfi Gyárfás szerint annyit mondott, hogy újra jelentkezni fognak, és elutasítás esetén „tragédia lesz”. Ezt a levelet kapta meg Gyárfástól Ihász, akinek a KNYF gyanúja szerint fel kellett volna ismernie, hogy ez egy új bizonyíték a Fenyő-ügy felbujtója ellen. A volt főügyész ennek ellenére ezt nem adta át a hatóságoknak, hanem az irodájában tárolta.
Nem éppen úgy viselkedett, mint egy tipikus sértett
A HVG azt írta, hogy a tábornok az Ihász-ügyben tett vallomásában úgy nyilatkozott: Gyárfás feljelentése nélkül, hivatalból is nyomozást kellett volna indítani az ügyben. Horváth András portálunknak hangsúlyozta: a zsarolás persze hivatalból üldözendő bűncselekmény, tehát van lehetősége a hatóságnak, hogy elrendelje a nyomozást és tanúként hallgassa ki a sértettet, ebben az esetben Gyárfás Tamást. De a lényeg az volt, hogy egyetlen ember találkozott a zsarolók küldöncével, Imrich K.-val (akit Jozef Roháčcsal együtt zsarolás kísérletével gyanúsít a rendőrség – a szerk.), Gyárfás Tamás. Ő viszont sokáig nem akart együttműködni, így kétséges lett volna annak kimenetele, hogy így felismeri-e a szlovák férfit – mondta a miniszteri biztos, aki újra megerősítette portálunknak, hogy Gyárfás nem úgy viselkedett, mint egy tipikus sértett: a magatartása aggályos volt, hiszen a tábornoknak nem tett említést arról, hogy a zsaroló levélről másolatot készített, és mivel nyilvánvalóvá tette, hogy ezt a bizonyítékot ő visszaadta a küldöncnek, nem volt mit elkérni tőle.
Jó oka volt halálosan megijedni
Gyárfás Tamás csak azután tett végül nagy nehezen feljelentést, hogy a hangfelvételt is eljuttatták hozzá a bűnözők. Gyárfásban ekkor végleg tudatosult, hogy ez az a felvétel, amit Portik Tamás titokban készített, és olyan emberek állnak a zsarolási kísérlet mögött, akik közvetlen kapcsolatban állnak Portikkal, tehát jó oka volt halálosan megijedni
– emelte ki a nyugalmazott dandártábornok, hozzátéve, hogy mindez már az első megbeszélésük után történt. “Bíztunk benne, hogy a zsarolók a leszámolásos ügyekben is érdemi információkkal szolgálnak majd, ami később be is következett” – mondta a tábornok, aki megjegyezte azt is, hogy nem három hónappal – ahogy a HVG írta –, hanem már három nappal később átadott egy összefoglaló-értékelő jelentést a Nemzeti Védelmi Szolgálat (NVSZ) vezetőjének, Bolcsik Zoltánnak, akit szóban még aznap értesített, és másnapra összehívtak egy értekezletet, amin az NNI és a felderítésben érintett szervek tagjai, vezetői vettek részt. A cikkben arra is kitérnek, hogy a lehallgatási jegyzőkönyvek is igazolják: Gyárfás beszámolt Ihász Sándornak a tábornokkal való találkozójáról, így a volt főügyész mindvégig abban a tudatban cselekedett, hogy a hatóság is tudott Gyárfás megzsarolásáról. Horváth András szerint ugyanakkor a kérdés az, hogy Ihász Sándornak Gyárfás elmondta-e, hogy átadta a zsaroló levelet a rendőröknek, avagy sem, és ezután a volt főügyész mire inspirálta az úszószövetség volt elnökét. A nyugalmazott dandártábornok leszögezte azt is: el akarja kerülni, hogy Ihász Sándor ügyében állást foglaljon, viszont álláspontja szerint az általa elmondottak – a HVG sugalmazásával ellentétben – nem erősítik az egykori főügyész védekezését.
Gyárfás kérte, hogy szüntessék meg ellene a nyomozást
Gyárfással a tábornok az ex-úszóelnök meggyanúsítása után, 2018 nyarán is találkozott.
Itt Gyárfás előadta, hogy nagy károkat okoz a magyar sportéletnek az ő gyanúsítása, és a nemzetközi pozíciójára, illetve a „nemzet érdekére” hivatkozva azt kérte tőlem, miniszteri biztosként hassak oda, hogy ellene az eljárást megszüntessék
– mondta portálunknak Horváth András, aki megdöbbent az úszószövetség volt elnökének kérésén, és határozottan kijelentette, hogy ez elképzelhetetlen.
Gyárfás Tamást a Fenyő-gyilkosság megrendelőjeként tartja számon a rendőrség. A volt médiavállalkozó terhére azt rója a hatóság, hogy valamikor 1997 végén, 1998 elején megbízta az olajügyekből jól ismert, azóta több leszámolásos gyilkosság miatt jogerősen elítélt Portik Tamást, hogy bérgyilkosokkal ölesse meg legnagyobb üzleti riválisát, Fenyő Jánost.
Vezető kép: nepszava.hu
Facebook
Twitter
YouTube
RSS