Európa az eddig folyamatosan alkalmazott szankciós politikával mindig csak lábon lőtte magát, viszont sosem tanult a hibáiból, és ennek az agrárium is rendszeresen kárát látta – fogalmazott portálunk kérdésére Győrffy Balázs, a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara elnöke, aki kiemelte: véletlenül sem akarja az oroszokat mentegetni, csak arra próbál utalni, hogy az alkalmazott szankciók sosem érték el a kívánt célt, viszont annál több kárt okoztak az európai gazdáknak. A kamara elnöke arra hívta fel a figyelmet, hogy az ukrán és orosz termékek kiesésével párhuzamosan láthatóan nagy a bizalmatlanság és a kivárás az ágazatban, de az árak emelkedése már most intő jelnek tekinthető.
Győrffy Balázst, a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara elnökét egy szerdai konferencián kérdeztük azzal kapcsolatban: az orosz–ukrán háború egyik tanulsága lehet, hogy Oroszország sok tekintetben önellátó, ugyanez az igény ugyanakkor az Európai Unióban nem érvényesül kellőképpen, ezért kitettsége is nagyobb. Feltettük azt a kérdést is, hogy az önellátás kérdése például az agrárágazatban milyen kihívások elé állítja Magyarországot.
Győrffy Balázs felvetésünkre úgy reagált: a magyar agrárium tekintetében sem igaz minden téren az önellátás képessége, ilyen terület például a sertéságazat. Hozzátette: értékelése szerint a helyzet nem is könnyen fog javulni, különösen akkor, ha az Európai Unió a Green Deal elnevezésű zöldprogramját – amelyet Frans Timmermans és köre erőltet – megvalósítják. A kamara elnöke kiemelte: a tervezet eredményeként csak még több termékből fogunk importra szorulni, miközben annak környezeti értelemben vett pozitív hatása nem lesz.
Tehát a célt nem érjük el, viszont sok kárt okozunk vele
– fogalmazott. Győrffy Balázs megjegyezte: intő jelek mutatkoznak az élelmiszerbiztonság, az élelmiszer-önellátás szempontjából, amelyeket a háború csak még egyértelműbbé tett. Mint kifejtette, Oroszország azért lett például önellátó a sertéshús terén, mert egy előző szankciós körben Európa leállította a kivitelt Oroszországba. Úgy vélte, Európa ezzel a szankciós politikával lábon lőtte magát, de láthatóan nem tanult a saját hibáiból, és újra ezekhez az eszközökhöz nyúl. A kamaraelnök ugyanakkor hangsúlyozta: véletlenül sem kívánná az oroszokat mentegetni, csupán arra kíván rámutatni, hogy az eddigi szankciós politika alkalmatlan arra, hogy célokat is elérjen, viszont az Európai Unió ezzel jelentősen megnöveli a gazdák terheit.
Minden területen nagy a bizonytalanság
Győrffy Balázst arról is kérdeztük, hogyan érinti a magyar gazdákat és a piacot általában az a jelentős hiány, amelyet az ukrán és az orosz termékek kiesése okoz. A kamara elnöke elmondta: egyértelműen lesznek komoly hiányok, például a napraforgó terén, amelynek Ukrajna jelentős termelője. Hozzátette: komoly problémákat okoz, hogy a háború miatt elpusztított infrastruktúra hiánya miatt ha lesz is napraforgó, nem lesz azt hol tárolni, és exportálni sem lesz könnyű, hiszen a kikötők romokban állnak és a vasúthálózat is súlyos károkat szenvedett. Mint kiemelte, a napraforgó ára már most háromszorosa a három évvel ezelőttinek, de szinte minden területen bizonytalanság, kivárás tapasztalható. A kamara elnöke kitért arra, hogy az inputanyagok ára hasonlóképpen drasztikusan emelkedik, de ugyanez igaz a műtrágyára is, amelynek előállítása erősen kötődik a földgáz árához.
Portálunknak arra is kitért, hogy a jövő egyik nagy kihívása a klímaváltozással összefüggésben az öntözés kérdése. Győrffy Balázs hangsúlyozta: az öntözés, vízmegtartás kérdése alapvetően nem a gazdák, hanem a vízügyi szakemberek asztala, hiszen olyan komplex rendszer kiépítéséről van szó, amely csak országos léptékben és csak állami beruházások révén valósítható meg. Ugyanakkor kiemelte: a kamara a kérdés fontosságára nemrégiben levélben hívta fel Orbán Viktor miniszterelnök figyelmét, különösen arra a körülményre, hogy a felállítandó új kormányban a víz kezelésének kérdését egy kézbe kell összpontosítani, mert ha több tárca felügyeletéhez tartozik, ahogy jelenleg, akkor lehetetlen a szükséges feladatokat megvalósítani.
Vezetőkép: Horváth Péter Gyula/PestiSrácok.hu
Facebook
Twitter
YouTube
RSS