Romániában újabb 1350 embernél mutatták ki a koronavírust az utóbbi huszonnégy órában, ezzel szombaton meghaladta a hatvanezret a járvány kezdete óta eddig beazonosított fertőzöttek száma. Csehországban pénteken 323 új koronavírus-fertőzöttet regisztráltak, ami április eleje óta a legmagasabb szám – derült ki az egészségügyi minisztérium honlapján szombaton reggel közölt kimutatásból. Egyre gyorsuló ütemben terjed a koronavírus-fertőzés Ukrajnában, negyedik egymást követő napon döntötte meg az új betegek száma a korábbi rekordot, megközelítve a másfélezret, a járvány kezdete óta azonosított fertőzöttek száma pedig velük együtt már csaknem elérte a nyolcvanezret – közölte az ukrán Nemzetbiztonsági és Védelmi Tanács. Németországban immár harmadik napja regisztráltak ezernél több új koronavírus-fertőzöttet: az utóbbi huszonnégy órában 1122-vel bővült a fertőzöttek, és tizenkettővel a halálos áldozatok száma – tájékoztatott a Robert Koch német közegészségügyi intézet szombaton. Mérséklődött ugyan, de még nem igazán lassult le a koronavírus terjedése a Nyugat-Balkánon: szombatra 972-vel emelkedett az igazolt fertőzöttek és huszoneggyel a halottak száma. Az Indiai Oltóanyag Intézet gyártaná a koronavírus elleni vakcinát a szegényebb országok számára – közölte a genfi székhelyű Oltóanyag és Immunizációs Világszövetség.
Romániában a szombati esetszám-növekedés tizenhárom százalékkal haladja meg az utóbbi két hét átlagát, ami júliushoz képest, amikor a napi esetszám rendre meghaladta az előző két hét átlagának másfélszeresét, a járvány terjedésének lassulását jelzi. A legtöbb új fertőzöttet Bukarestből (221), Arges (91) és Prahova (77) megyéből jelentették, míg Szatmár megyében eggyel nőtt a fertőzöttek száma. A stratégiai kommunikációs törzs szombati jelentése szerint az utóbbi napon újabb negyvenhárom koronavírusos beteg vesztette életét, ezzel 2659-re emelkedett a járvány romániai áldozatainak száma, a nyilvántartott aktív fertőzötteké pedig már meghaladta a huszonnyolcezret. További kétszázzal, 7600 alá csökkent viszont a kórházban ápolt betegek száma, a súlyos betegeké pedig stagnál: szombaton 448 koronavírusos beteget ápoltak intenzív osztályon. Miután a kormány a múlt héten a helyi hatóságokra bízta a járvány terjedésének megfékezését célzó újabb korlátozások bevezetését, egyre több megyében döntött úgy a helyi járványügyi operatív törzs, hogy a kültéri zsúfolt helyeken is kötelező a védőmaszk viselése. Az erdélyi megyék közül Brassó, Arad, Temes, Kovászna és Szatmár megye után szombattól Kolozs és Maros megyében, jövő keddtől pedig Hargita megyében is kötelező a védőmaszk viselése a megyei operatív törzs által kijelölt kültéri helyeken.
Tucatnyi fertőzésgóc Csehországban
Csehországban pénteken 323 új koronavírus-fertőzöttet regisztráltak, ami április eleje óta a legmagasabb szám – derült ki az egészségügyi minisztérium honlapján szombaton reggel közölt kimutatásból. Március elseje, az első csehországi koronavírus-fertőzés megjelenése óta ez az ötödik eset, amikor a napi fertőzések száma meghaladta a háromszázat. A Covid-19-betegséget eddig 18 060 embernél mutatták ki Csehországban, közülük 12 749 meggyógyult; jelenleg a betegek száma 4922, a halottaké 389. A cseh tisztiorvosi szolgálat szerint a járvány terjedése szempontjából kulcsfontosságú tényező, hogy jelentősen nem változik a kórházban kezelt betegek száma, illetve azoké, akiknek állapotát súlyosnak lehet minősíteni, és intenzív kezelést igényelnek. A szombat reggeli minisztériumi kimutatás szerint a kórházakban 119 embert kezelnek, tucatnyi ember állapotát pedig súlyosnak minősítették az orvosok. Az utóbbi két hétben a napi esetek száma 200-250 között mozgott, ami hasonló a márciusi-áprilisi helyzethez, amikor az országban szükségállapot volt érvényben, és a közéletet, valamint a gazdaságot központilag korlátozták. Jarmila Rázová országos tisztifőorvos a Mladá Fronta Dnes című napilapban azonban azt mondta, hogy a jelenlegi országos járványhelyzet kielégítőnek tekinthető, és a tucatnyi lokális fertőzésgóc ellenőrzés alatt van. Az új fertőzések ezekben a lokális gócokban vannak, és az ország más részein nem terjednek – mutatott rá Rázová. A cseh sajtó szerint a napi esetek növekvő számára külföldön is felfigyeltek, és több országban a Csehországban érkezőktől már friss negatív koronavírus-tesztet követelnek; ha ez hiányzik, az illetőnek karanténba kell vonulnia. Az utóbbi napokban ilyen döntést hoztak Szlovéniában, Norvégiában és Ukrajnában. A cseh külügyminisztérium felhívta az állampolgárok figyelmét, hogy az utazás előtt saját érdekükben győződjenek meg a célországukban érvényes előírásokról, helyzetről, nehogy váratlan problémáik adódjanak. A cseh konzuli szolgáltatásoknak az utóbbi időben egyre több ilyen jellegű problémát kellett megoldaniuk.
Rekordok dőlnek meg Ukrajnában
Egyre gyorsuló ütemben terjed a koronavírus-fertőzés Ukrajnában, negyedik egymást követő napon döntötte meg az új betegek száma a korábbi rekordot, megközelítve a másfélezret, a járvány kezdete óta azonosított fertőzöttek száma pedig velük együtt már csaknem elérte a nyolcvanezret – derült ki az ukrán Nemzetbiztonsági és Védelmi Tanács (RNBO) által szombaton közzétett adatokból, amelyeket az egészségügyi miniszter is megerősített. Az utóbbi napon az igazolt fertőzöttek száma 1489 új esettel, 79 750-re, az elhunytaké pedig 27 újabb halálos áldozattal, 1879-re nőtt, miközben eddig 43 655-en gyógyultak meg, közülük előző nap hatszázan. Jelenleg 34 216 beteget kezelnek koronavírus-fertőzéssel; számuk 862-vel nőtt egy nap alatt. A mostani rekordnövekmény előtt kedden 1271, szerdán 1318, csütörtökön pedig 1453 új fertőzéses esetet jegyeztek fel. A legtöbb új beteget, kétszázat ismét a fővárosból, Kijevből jelentették, a második legtöbbet, 165-öt az ország déli részén lévő Odessza megyéből, az ország legfertőzöttebb régiójából, a nyugat-ukrajnai Lviv megyéből pedig 154-et. Utóbbi régióban haltak meg a legtöbben előző nap: öt halálesetet jelentettek. Lviv megyében velük együtt a betegségben elhunytak száma 299-re nőtt, az azonosított fertőzötteké pedig már meghaladta a 10,7 ezret. Az ország második legfertőzöttebb területének számító fővárosban, Kijevben az elhunytak száma hárommal, 145-re, az igazolt betegeké pedig 9378-ra emelkedett. Kárpátalján a betegség halálos áldozatainak száma újabb kettővel, 218-ra nőtt. A megyében eddig 5697 fertőzöttet regisztráltak, közülük 2399-en gyógyultak meg. Makszim Sztepanov egészségügyi miniszter szokásos napi tájékoztatóján kiemelte, hogy az utóbbi napon 294 Covid-19-beteget kellett kórházba számítani, és ez is egy újabb szomorú rekord a járvány kitörése óta. A tárcavezető közölte: kezdeményezni fogja a kormányzat illetékes tisztségviselőinél a korlátozások betartásának szigorúbb ellenőrzését. Közben Volodimir Zelenszkij elnök utasította Denisz Smihal miniszterelnököt, hogy a fertőzés terjedésének gyors ütemére tekintettel a kormány mobilizálja erőfeszítéseit a járvány második hullámának elkerülése érdekében. Az államfő egyebek mellett utasítást adott arra, hogy vizsgálják meg a kórházak fogadóképességét, az egészségügyi intézményeket a megfelelő felszereltséggel, az ott dolgozókat pedig védőruházattal lássák el, és szigorúbban ellenőrizzék a korlátozások betartását. Ezen felül elrendelte, hogy vizsgálják felül az Oroszország által önkényesen elcsatolt Krím-félszigetről történő belépésre vonatkozó jelenlegi szabályokat. Előző nap az országban Sztepanov tájékoztatása alapján 39 869 tesztet végeztek el;ebből 19 327 volt PCR-teszt és 20 542 antitestszűrés.
Továbbra is ezer fölött a napi új fertőzöttek száma Németországban
Németországban immár harmadik napja regisztráltak ezernél több új koronavírus-fertőzöttet: az utóbbi huszonnégy órában 1122-vel bővült a fertőzöttek, és tizenkettővel a halálos áldozatok száma – tájékoztatott a Robert Koch német közegészségügyi intézet (RKI) szombaton. Velük együtt 215 336 fertőzöttje és 9195 halálos áldozata van a koronavírusnak a nyolcvanhárommilliós Németországban. Az országban csütörtökön lépte át először az ezres határt a Covid-19-betegek száma (1045), legutóbb május 9-én volt erre példa. Pénteken 1147 új esetet regisztráltak. A koronavírus reprodukciós rátája 0,9-ről 1,16-ra nőtt. A ráta, ami azt jelzi, hogy egy ember hány másikat fertőz meg, a tíz nappal korábbi állapotokat tükrözi. Az RKI aláhúzta: egy alatt kell tartani az arányt ahhoz, hogy alábbhagyjon a járvány terjedése. Július vége óta újra emelkedik a napi új fertőzöttek száma, bár egyelőre meg sem közelíti az április eleji csúcsot, amikor több, mint hatezer új esetet regisztráltak naponta. Az összes fertőzöttből a gyógyultak és a halottak számának kivonásával kiszámított aktív fertőzők száma is hetek óta növekszik. A szakértőket aggasztja, hogy – szemben a korábbiakkal – a fertőzések nem köthetők egy-egy góchoz, hanem az ország egész területén terjed a járvány, emiatt sokkal nehezebb lesz regionális óvintézkedésekkel megfékezni a koronavírust. Németország több tartományában a következő héten megkezdődik az iskola, ami kedvezhet a járvány terjedésének. A kockázatos területekről hazatérő nyaralók is potenciális veszélyforrást jelentenek.
Némileg mérséklődött a koronavírus terjedése a nyugat-balkáni országokban
Mérséklődött ugyan, de még nem igazán lassult le a koronavírus terjedése a Nyugat-Balkánon: szombatra 972-vel emelkedett az igazolt fertőzöttek és huszoneggyel a halottak száma. A regisztrált fertőzöttek száma Szerbiában 276-tal, 27 608-ra, Koszovóban 181-gyel, 9869-re, Észak-Macedóniában 155-tel, 11 554-re, Bosznia-Hercegovinában 291-gyel, 13 687-re, Montenegróban pedig 69-cel, 3549-re nőtt. A halottak száma Szerbiában öttel, 626-ra, Koszovóban hárommal, 303-ra, Észak-Macedóniában kettővel, 519-re, Bosznia-Hercegovinában tízzel, 394-re, Montenegróban pedig eggyel, 61-re nőtt.
Indiában gyártanák az oltóanyagot a szegényebb országok számára
Az Indiai Oltóanyag Intézet (SII) gyártaná a koronavírus elleni vakcinát a szegényebb országok számára – közölte a genfi székhelyű Oltóanyag és Immunizációs Világszövetség (GAVI) pénteken. A GAVI százmillió adag vakcina gyártására adott megrendelést az indiai intézetnél. A dózisonként legfeljebb három dollár értékű oltóanyagot kilencvenkét ország között osztanák szét. Túl gyakran tapasztaltuk azt, hogy a leginkább veszélyeztetett országok a sor végén állnak az új kezelési és diagnosztikai módszerek, valamint oltóanyagok esetében – jelentette ki Seth Berkley. A GAVI vezetője hangsúlyozta: a koronavírus-vakcina esetében máshogy kell a dolgoknak alakulniuk. Berkley szerint mindez a tehetős országok érdekét is szolgálja, hiszen a kereskedelem, a világgazdaság és általában véve a társadalmak is addig fognak szenvedni, amíg a pandémiát nem sikerül globálisan megfékezni. A megállapodás értelmében a GAVI már előzetesen pénzt ad az indiai intézetnek gyártókapacitása kibővítésére. Amennyiben egy megfelelő oltóanyag megkapja a hivatalos jóváhagyást, úgy a megrendelt mennyiséget akár már 2021 elején legyárthatják. A világon még nincs végleges vakcina a koronavírus ellen, viszont az Egészségügyi Világszervezet szerint világszerte százhatvanöt kísérlet folyik; ezek közül százharminckilenc még nem érte el a klinikai tesztelés szintjét, huszonhat esetében viszont megkezdődött a kipróbálás pácienseken.
Forrás: MTI; Fotó: PS
Facebook
Twitter
YouTube
RSS