Izgalmas hálózatot fedeztünk fel a civil egyesületekkel kapcsolatos kutakodásunk során. Pest megyében – nyilván véletlenül – a civil társaságok az adott település irányítószámával azonosítják önmagukat, így a teljesség igénye nélkül: Szentendrén a TESZ 2000, Budakalászon pedig a 2011 Egyesület próbálkozik a civil álca mögé bújva érvényesülni. Valószínűsítjük, hogy nem fantáziahiány az oka annak, hogy így szerepelnek az Opten adatbázisában. Nézzük, mi lehet a háttérben.
Az úgynevezett civil szervezetekről jó néhányszor sikerült már lerántani a leplet, így kiderült, hogy a hangzatos “környezetvédelem”, “településfejlesztés” vagy éppen “politikamentes” hívószavak mögött tudatosan felépített organizációk állnak, melyek a Gyurcsány-Bajnai rendszer újraépítésére készülnek. Rogán Antal, a miniszterelnök kabinetfőnöke nem tévedett, amikor arról beszélt, hogy az önkormányzati választásokon a hatalmat néhány meglévő politikai és gazdasági érdekkör próbálja majd átvenni.
Nem kérdés, hogy olyan ideológiai küzdelem zajlik, amelyben egymással szemben áll a jobboldal, valamint a zöld ideológiába becsomagolt kommunizmus.
A Pest megyei települések esetében kirajzolódó hálózatos forma nem csupán papíron mutatkozik meg: a budakalászi, pomázi és a szentendrei csoportosulás közös meetingen is megerősítette összetartozását. A közös eszem-iszom-dínomdánom költségét a “mélyszegénységben élő” civilek állják természetesen, csakúgy, mint az óriásplakátokat, a kampányautót, szórólapokat és hirdetési felületeket.
Csiribú-csiribá, íme, a varázskalap, amiből csak úgy teremnek a polgármester-jelöltek
Houdinit megszégyenítő bűvésztudománnyal találkozhatunk néhány civil társulás mögött, akik egyik pillanatról a másikra, mintegy varázsütésre képesek előrukkolni egy-egy alkalmas polgármester-jelölttel.
Így húzta elő a kalapból a 2011 Egyesület is Göbl Richárdot, akit a legalkalmasabbnak tartanak Budakalász élére. Az ő életútját több kiadványban is éltették, bár az igazsághoz hozzátartozik, hogy nem mindig sikerül egységes álláspontot képviselniük olyan egyszerű adatok közlésénél sem, mint például az, hogy Göbl végül is budakalászi lakos-e vagy sem. Erről egyébként ő maga is ellentmondásosan nyilatkozik: hol tősgyökeres budafokiként, hol pedig tősgyökeres budakalásziként olvashatunk róla.
A polgármester-jelölt alkalmasságát éltető leírásban az egyik fő húzó erejének azt tartják, hogy indult az országgyűlési választásokon is, méghozzá a MIÉP színeiben. Itt csak annyit felejtettek el megemlíteni, hogy Göbl 1998-ban be sem jutott a parlamentbe. Illetve mégis, csak nem képviselőként, hanem parlamenti orvosként, méghozzá a Gyurcsány-éra alatt.
Ha még mindig nem lenne világos, miért is ő a legalkalmasabb a csapat szerint Budakalász élére, nem az Ön készülékében van a hiba: Göbl pályafutása valóban nem egy tipikusan magasan ívelt életpálya, különösen, ha belegondolunk, hogyan jut el valaki a MIÉP-től a liberális pálfordulásig. Emberünk azonban mégis kitartónak mondható: 2002-ben – már budakalászi lakosként – bukta el polgármester-jelöltségét; akkor azért indult, mert “valami nem tetszett nekem”, most pedig – laza 17 év elteltével – az újabb jelölést azért vállalta, mert “nehéz volt polgármester jelöltet találni”.
Azt egyelőre még mindig nem sikerült tisztáznia magában, hogy milyen kvalitásokkal kellene rendelkeznie egy település vezetőjeként, de fogadjuk el, hogy mindezt azért nem tudja, mert
bár nem tudom, hogy a polgármesternek milyen szakértelemre van szüksége, mert nem voltam még polgármester.
Göbl tehát saját maga ismerte el, hogy fogalma sincs arról, mi lenne a feladata, így a tisztség betöltésére teljesen alkalmatlan. Ősz hajú orvosunk tehát az utolsó pillanatban pottyant polgármester-jelölti pozícióba; bemutatkozásakor érzékelhető volt, hogy nem igazán tudja, mit kell tennie és hogyan is került ide.
Csendben elmotyogott válaszocskáival leginkább egy humánus öregúr benyomását keltette, akinek buksiját minden válasz után illett volna megsimogatni. Az, hogy milyen fejlesztéseket tervez, milyen konkrét programokat kíván megvalósítani, egyelőre rejtély, az viszont kiderült, hogy a szarvaspörköltbe a vargánya gomba a legmegfelelőbb. Itt halkan megjegyeznénk, hogy ha a budakalászi polgárokat ez a konyhai praktika foglalkoztatta a leginkább, a jelenlegi vezetés valamit mégiscsak jól csinál.
De akkor kik irányítják a szervezetet?
Civilnek álcázott Soros-kommandó akciózik Budakalászon című cikkünkben már részletesen foglalkoztunk az egyesület tagjaival. Nem vettük viszont górcső alá azt a Forián-Szabó Gergelyt, akiről sokáig az a hír járta, hogy ő lesz a polgármester-jelölt. Forián-Szabó az Amundi (korábban Pioneer) alapkezelő szervezet befektetési igazgatója. A Kalászi Kurír leleplező írása után – amelyben azt firtatták, hogy egy havi többmilliós fizetéssel rendelkező, ingatlanportfóliókat is kezelő személynek miért lehet opció tizedannyi fizetésért egy polgármesteri állás – végül mégsem ő lett a befutó jelölt, hanem az előbb említett Göbl bácsi, aki annyira szerethetően tud megilletődni a község lakosai előtt, hogy az tényleg hajaz Tom Hanks alakítására a Forrest Gumpból.
Nos, a varázskalapban bennragadt Forián-Szabó Gergely mégiscsak izmos alakja a mozgalomnak. Nyilván a társadalmi szerepvállalás fontos a számára, nem pedig az önkormányzati tulajdonban lévő, milliárdos értékű volt Lenfonó iparterület, vagy a 11-es út menti fejlesztési területek.
Hogy mi adta Forián-Szabó motivációját, már nem tudjuk meg, mert – nyilván a kényelmetlen kérdéseket elkerülendő – visszalépett a jelöltségtől, a háttérben viszont jelentős anyagi támogatással turbózza a 2011-eseket. Kérdés, hogy a befektetési alapok, a tőzsde világából érkezett ember számára miért létkérdés az önkormányzati választáson való részvétel?
Gyurcsány bizalmi köre restartot vett az önkormányzati választásra
Forián mellett még egy izgalmas alakot lehet felfedezni: ő Péterffy Gábor, a Malév volt szóvivője, aki a Gyurcsány-érában kapott fontos állami pozíciókat: 1998-tól 2002-ig a Légiforgalmi és Repülőtéri Igazgatóság, illetve a Budapest Airport kommunikációs vezetője volt, majd négy éven át a Fővárosi Vízműveknél látott el kommunikációs igazgatói, illetve szóvivői feladatokat. 2006-tól a Nemzeti Hírközlési Hatóság kommunikációs igazgatója. Jelenleg a Budapesti Értéktőzsde oktatási intézete, a Budapest Institute of Banking kommunikációs vezetője. Pikáns, hogy miközben a balliberális hatalmat szolgálta, egyházmegyei lapot is szerkesztett, méghozzá önkéntes alapon, Fejér megyében. (Itt halkan hívnánk fel a figyelmet a besúgói hálózat és az egyházi pozíciókat betöltő önkéntesek közötti összefüggésre.) 2018-ban a budavári evangélikus közösség tisztújításán azt írta magáról:
Tizenkét évvel ezelőtt kerültünk a Budavári Evangélikus Gyülekezetbe, és ránk nagyon találó a honlapon olvasható bibliai idézet: “Senki sem jöhet énhozzám, ha nem vonzza őt az Atya…” Ismeretlenül érkeztünk, de már otthonosan léptünk ki a parókia ajtaján. …Feleségem a Szentendrei Bíróság bírája.
Nos, az tényleg kérdéses, miért a budavári evangélikus közösség tagja budakalásziként. A településen persze nem is kell túl sokat tenni az ismertségért: balos-liberális sajtókapcsolatait kihasználva az önkormányzatot lejárató cikkek megjelenését intézte, többek között az Indexen és a Válasz.hu-n.
Az sem meglepő, hogy ő a 2011 kampányfőnöke és nem mellékesen a Budakalászt északról elkerülő út egyik legnagyobb ellenzője, de ő volt a Lupa-ellenes lejárató kampány fő szervezője is. Péterffy, aki 2 éve lakik Budakalászon, saját bevallása szerint azért protestál az út ellen, mert az azon a területen halad át, ahol ő a kutyáját szokta sétáltatni. Az egyházi berkekben és a szocialista politikai körökben járatos Péterffy egyébként valamiért szintén nem vállalta, hogy polgármesterként induljon, azonban alpolgármesterként, tehát a felelősséget a marionett-báb Göblre hárítva vígan tudnák saját pecsenyéjüket sütögetni Budakalász kárára is akár. Erre utal az is, hogy 2. és 3. helyen állnak a 2011 listáján. Az pedig, hogy miért is egy, a Malév szóvivői székéből leesett és most evangélikus berkekben mozgolódó balliberális médiaszakember, illetve egy pénzügyi befektetésekkel foglalkozó vállalat kulcsfigurája akarja Budakalászt irányítani, jó kérdés.
A társadalmi felelősségvállalás mellett ehhez nyilván semmi köze az elkerülő út beruházási tendereinek és a földterületek bevonásának. És Forián-Szabó egy interjúban azt is elkottyintotta, hogy a három nagy alapkezelő, illetve más, hasonló elvek mentén gondolkodó vagyonkezelők együttesen elég nagy piaci erővel rendelkeznek ahhoz, hogy rákényszerítsék a cégeket a környezettudatos cselekvésre. Tehát azt fogják tenni, amit ők akarnak, akár tetszik, akár nem.
Fotó: Facebook
Facebook
Twitter
YouTube
RSS