“Ez az ember természetes közege, itt vagyunk otthon, az időjárással és a napszakokkal együtt létezve, nomád körülmények között. Mindig nehéz az első lépés, a kilépés a komfortzónánkból, de egy erdei táborozás utána örök emlék marad” – mondta Rétvári Bence, a térség országgyűlési képviselője, a belügyminiszter helyettese a Kosd falu határában, a Naszály-hegy lábánál található Cselőtepusztai kulcsosház “újraavatásán”. Az 1995-ben, Huth Gergely baráti köre által kialakított természetjáró szálláshely most a Téry Ödön Nemzeti Turistaház-fejlesztési Program révén teljes szerkezeti, gépészeti felújításon, újjáépítésen esett át, és ősztől a gödi Csillagösvény Egyesület üzemeltetésében újra a természetjárók, cserkészek rendelkezésére áll.
Orbán Viktor kormányfő 2013-ban, a pilisi, Som-hegyi turistaház átadásával indította útjára a Téry Ödön Turistaház-fejlesztési programot. Az átadón úgy érvelt a kormányfő: “meg kell őriznünk az idősektől kapott lelkesedésünket, hogy a magyar természetjáró mozgalom ismét a régi fényében ragyoghasson”. Azt is hozzátette:
Az erdőket a Jóisten azért teremtette, hogy az emberek használják, a kormány célja pedig, hogy a hivatalos turistaútvonalak mentén 50 ezer lépésenként olcsó szálláshely működjön, csakúgy, mint a szomszédos Ausztriában, ahol valódi népsport a természetjárás.
Az elmúlt egy évtizedben Révész Máriusz, a Miniszterelnökség aktív Magyarországért felelős államtitkára irányításával megújultak hazánk túraútvonalai és természetjáró létesítményei, és összesen 140 turistaházat és kulcsosházat újítottak fel, vagy építettek meg.
Az országos kéktúra a Naszály-hegyen áthaladó szakasza közelében, a Kosdról induló zöld körtúra és piros négyzet turistajelzések mentén található Cselőtepusztai kulcsosház és táborhely is bekerülhetett a programba. A kulcsosházat egy lelkes természetvédő, természetjáró csapat, a Bozótvölgy Egyesület alakította ki egy erdei tisztáson álló romos épületből 1995-ben. A kulcsosház a másfél éve kezdődött felújításig folyamatosan üzemelt. A Téry Ödön program 45 millió forinttal, a Magyar Falu program hatmillió forinttal segítette a csaknem teljes gépészeti és szerkezeti újjáépítést és a táborhely létesítményeinek cseréjét. A kulcsosház és táborhely – az új üzemeltetési engedély kiállítása után – természetjárók és cserkészek számára hamarosan foglalható lesz az AktívMagyarország.hu oldal turistaház keresőjében és a Természetjáró Magazin szálláskeresőjében (termeszetjaro.hu), illetve a Csillagösvény Egyesület elérhetőségein.
Az újraavatáson készült videoriportunkban a térség országgyűlési képviselője, Rétvári Bence és az alapító Huth Gergely mellett Kurdi Ferenc, Kosd polgármestere és Virág András cserkészvezető is megszólal. Az államtitkár és a polgármester a falu főterén arról is beszélt, hogy az uniós támogatások visszatartása, a korábbi évek kedvezőtlen EU-s pályázati feltételei (a Pest vármegyei kistelepülések sokáig tartó diszkriminálása) és a háborús válság ellenére a Magyar Falu Program forrásai rendelkezésre állnak, amelyből a Váchoz közeli festői településen, Kosdon is számos fejlesztés történt.
Előzőleg a vendégek meglátogatták Kovács Tünde őstermelőt, a Bogyóka szörpök, lekvárok és más házi finomságok egyik készítőjét, aki bemutatta, miként készül kosdi gyümölcsökből, vegyszermentesen, többnyire főzés nélkül a sok egészséges termék. A Bogyóka szörpök számos boltban, Budapesten hétvégén a Hunyadi téri és Fény utcai piacokon, illetve Kosdon, a kisüzemben kaphatóak, a Facebookon is feltüntetett elérhetőségen, ITT.
A fotókat Hatlaczki Balázs, a PestiSrácok.hu munkatársa készítette
Facebook
Twitter
YouTube
RSS