A Katolikus Karitász 2016-ban indította el kórházmissziós programját Kárpátalján. Ennek keretében adtak át például 12 darab inhalálókészüléket a Kárpátaljai Megyei Gyermekkórház pulmonológiai osztályának, de érkezett korábban infúzió-adagoló, oxigén-koncentrátor, gyógymedence is a misszión keresztül Kárpátaljára. A PestiSrácok Kecskés Lászlóval, az Orvosmisszió főkoordinátorával beszélgetett.
A Katolikus Karitász önkéntes orvoscsoportja a nagydobronyi szolgálattal idén már öt prevenciós szűrést végzett, négyet Kárpátalján, egyet pedig a Délvidéken. A tizenhét orvos, orvostanhallgató, nővér és segítőik a ráti gyermekotthonban is folytatták munkájukat. Az Orvosmisszió az év végéig 18 helyszínen végez prevenciós szűréseket és kontrollvizsgálatokat Kárpátalján, a Délvidéken és Erdélyben. De óvodák létrehozását, korszerűsítését is vállalják.
A 2017-ben indult szolgálat során a Karitász önkéntesei a prevenciós szűréseket követően évente kontrollvizsgálatokat végeznek Kárpátalja 14 településén, elsősorban a szórványmagyarság körében. Több, mint 100 óvodás és kisiskolás, valamint az Irgalmas Szamaritánus Református Gyermekotthon 17 kis lakójának szemészeti, fogászati és ortopédiai vizsgálatát végezte el a Katolikus Karitász Orvosmissziója tavasszal. Az orvosok kismamáknak tanácsadást, közel ötven asszony számára nőgyógyászati rákszűrést, valamint 90 felnőttnek vércukor-, vérnyomás- és EKG-vizsgálatot is biztosítottak. A vizsgálatoknak helyet biztosító gyermekotthon pedagógusai 23 éve végzik gyermekmentő tevékenységüket; mára közel 70 gyermek ellátását, nevelését, ápolását biztosítják. Az árva, családból kiemelt, köztük fogyatékossággal élő gyermekek gondozását, a feltételek megteremtését a magyar kormány mellett támogatta a magyar, a holland és a svájci református egyház is.
Kecskés László, az Orvosmisszió főkordinátora a PS-nek elmondta: amikor az inhalálókészülékeket adták át, a kórház egyik orvosa búcsúzáskor azt mondta, hogy minden, amit itt látunk – felújított műtő, orvosi berendezések, műszerek, öltöző, szellőztető berendezés és a felújított helyiségek –, mind adományokból valósultak meg. Hozzátette: különleges a szolgálat; sok nemzetpolitikai erőfeszítés kellett ahhoz, hogy a szórványközösséget ismét élettel tudják megtölteni, azonban fontos, hogy nemzetiségtől függetlenül mérik a gyerekeket és szűrik őket.
Ha Magyarország nem segít, ha a Katolikus Karitász nem indítja el kórház- és orvosmisszióját, akkor ma több területen semmilyen orvosi ellátás nem lenne.
Kecskés László hozzátette: összességében elmondható, hogy nem jó a gyermekek egészségi állapota. Ennél azonban csak az súlyosabb, hogy mindez nem derülhetne ki az Orvosmisszió szűrései nélkül.
Sok helyen kizárólag akkor lát orvost a gyermek, ha már nagyon nagy baj van. Hiányoznak a szakorvosok, nincs szűrővizsgálat, nehéz a közlekedés; ha orvosra van szükség, sokszor csak pénzért lehet ellátáshoz jutni.
Kecskés László arról is beszélt, hogy az orvosi ellátás általában távol van, a közlekedés nehézkes; ha gyors szakorvosi beavatkozásra van szükség, akkor utazni kell, és az legtöbbször pénzbe kerül. Gyertyánligetről például 50-100 km-t, de egyes esetekben akár 140 km-t is kell utazni a szakorvosi ellátásért. Ezt sok család nem tudja megoldani.
Az eddigi tapasztalatok alapján évente több száz szemüveget és lúdtalpbetétet fogunk elvinni a gyermekeknek, és célunk, hogy évente megismételjük a vizsgálatokat, és szükség szerint új szemüveggel és betéttel lássuk el a kicsiket. A hiányos szakorvosi ellátás, a nagy távolságok miatt a Karitász Orvosmissziója nélkül ezek a gyermekek nem részesültek volna ezekben a gyógyászati segédeszközökben
– foglalta össze Kecskés László az Orvosmisszió tapasztalatait.
A Katolikus Karitász orvosmisszióját a PestiSrácok.hu is elkísérte; az erről készült kisfilmünket itt tekinthetik meg.
A videót László Petra készítette.
Facebook
Twitter
YouTube
RSS