Több fázisból álló művelettel emelik majd ki a Dunából a szerda este szerencsétlenül járt hajót; a mentési munkálatok miatt hajózási zárlat van érvényben a Dunán az Árpád híd és a Margit híd pesti oldalán – közölte az Országos Rendőr-főkapitányság (ORFK). Az időközben kivonuló Magyar Honvédség búvárokkal segíti a munkálatokat. Az Origo.hu információi szerint ukrán állampolgárságú annak a szállodahajónak a kapitánya, amely a balesetet okozhatta. A Viking egy svájci illetékességű céghez tartozik. A portál úgy tudja, a kétfős magyar legénység mindkét tagja is az eltűntek között van. A tragédia miatt még csütörtökön Budapestre utazik Kang Kjung Vha dél-koreai külügyminiszter. Orbán Viktor miniszterelnök és Áder János köztársasági elnök részvétét fejezte ki az áldozatok hozzátartozóinak. A Hableány tulajdonosait és teljes cégvezetését a rendőrség is meghallgatta; mint kiderült, a luxushajóval ütköző turistahajó legénysége évtizedes tapasztalatokkal rendelkezik. Megszólalt Horváth Imre, a Magyar Hajózási Országos Szövetség főtitkára is, aki szerint emberi hiba okozhatta a balesetet. Az Index szerint több, korábban Budapesten átutazó dél-koreai állampolgár is élesen kritizálta a magyar hajókat a biztonságtechnikai hiányosságok miatt. A dél-koreai Chosun.com portálnak megszólaltak a túlélők. Az origo.hu szerint a búvárok megkezdték a merülést, hogy lejussanak a roncsokhoz. A rendőrség csütörtök késő este meggyanúsította és őrizetbe vette a szállodahajó kapitányát.
Ismert, legalább heten meghaltak, amikor összeütközött két hajó szerda este a Budapesten, a Dunán, a Margit híd közelében, és az egyik elsüllyedt. A balesetnek hét könnyű sérültje van, kihűléses tünetekkel vitték őket kórházba. Az elsüllyedt hajó fedélzetén 33 dél-koreai turista és kéttagú személyzet tartózkodott. Az utasszállító kapitányát még aznap éjjel kihallgatta a rendőrség, az ügyben büntetőeljárás van folyamatban.
Gyanúsított lett az ukrán kapitány
A PestiSrácok.hu rendőrségi forrásból megtudta, hogy a Viking szállodahajó ukrán származású kapitányát, a 64 éves odesszai C. Yuriy-t halálos tömegszerencsétlenséget okozó vízi közlekedés veszélyeztetése miatt gyanúsítottként hallgatták ki, majd őrizetbe vették és indítványt tesznek az előzetes letartóztatására. Információink szerint a kapitány nem tartja magát felelősnek; állítja, a Hableány elé hajtott, s emiatt történt a katasztrófa. Mindazonáltal úgy értesültünk, hogy a rendőrség több kamerafelvételt és egyéb nyomot elemzett az ügyben, amelyek arra utalnak, a Viking szállodahajó nem a kijelölt nyomvonalon haladt, s a Hableány azért úszott elé, hogy kikerülje a Margit híd pillérét. Cikkünk megírása után húsz perccel a rendőrség a police.hu-n közleményt adott ki, amelyben megerősítették a gyanúsítást és az őrizetbe vételt.
Megszólaltak a túlélők
A szerda este Budapesten történt hajóbaleset túlélői megszólaltak a dél-koreai Chosun.com portálnak; nyilatkozataikat az Index idézte. Egyikük elmondta: az ütközéskor mintegy húszan a fedélzeten voltak, körülbelül tízen pedig az alsó kabinokban. Egy 32 éves nyilatkozó úgy emlékszik, hogy a hajó egyből felborult és elsüllyedt. A fedélzetről a vízbe estek az emberek, a kabinokban levők pedig valószínűleg nem tudtak gyorsan kijönni. Egy Jeong nevű túlélő talált egy mentőövet, és minden erejét beleadta, hogy elérje, mert tudta, hogy az élete múlik rajta. A rajta levő zsinórt egy másik ember felé dobta, így mindketten a vízfelszínen tudtak maradni, és könnyek közt nézték, ahogy a többi ember feje felbukkan és eltűnik a vízben. A hatvanéves Anmo úszni próbált, majd egy másik hajó matrózának kezében tudott megkapaszkodni. Egy idő után azonban kicsúszott és elsodródott, de sikerült túlélnie, amíg kimentették.
Megkezdték a merülést
Az origo.hu szerint a búvárok megkezdték a merülést, hogy lejussanak a roncsokhoz, és hét óra előtt nem sokkal újabb darut vittek a helyszínre, ami sokkal nagyobb a korábbinál. Ausztria pedig a Cobra különleges egység tíz búvárját küldte Magyarországra. A mentési szakértők az eltűntek keresésében vesznek részt.
Példátlan összefogással próbálták kimenteni a vízbe esett 35 embert a hajósok – ezt mondta az egyik turistahajó kapitánya, Raub Emőke az Origónak. Ő és a személyzete két embert tudott megmenteni. Azt mondja, óriási volt az őrjöngés, amely igaz, csupán nagyon rövid ideig tartott, azután óriási lett a csend. Raub Emőke egy kirándulóhajót vezet január óta. Tegnap este is dolgozott, a véletlen folytán ő is egy dél-koreai csoportot vitt.
Pár perc alatt kihűlhettek a Dunába kerülő áldozatok
A Duna magas vízszintje, gyors folyása és hőmérséklete alaposan lecsökkentette a tegnapi dunai hajóbaleset áldozatainak túlélési esélyét.
Az egyik szakértő azt mondta, amikor ilyen magas a vízállás, és körülbelül 10 fokos a víz hőmérséklete, és valaki ruhában vízbe kerül, körülbelül 4-5 perc alatt kihűl a teste, lelassul az agyműködése, lebénul a keze, lába, nem tud úszni, hiába van edzett állapotban; valószínűleg ez is okozhatta a tragédiát
– mondta el Csehi András riporter a TV2 műsorában.
A hét sérültből még hárman vannak kórházban
A dunai hajóbaleset hét sérültje közül még hárman vannak kórházban, állapotuk stabil – hangzott el az M1 aktuális csatorna csütörtök kora délutáni Híradójában. A beszámoló szerint a hét sérültet három kórházba szállították: a Szent Imre Kórházba szállított egy sérült, valamint a Honvédkórházba vitt három ember állapota kielégítő volt, így hazaengedték őket, az Uzsoki utcai kórházba vitt három túlélőt még bent tartják, ők egyebek mellett bordatörést szenvedtek, állapotuk azonban stabil. Az M1 információi szerint a szerdai volt a dél-koreai turistacsoport első napja Budapesten; a városnéző hajó este nyolckor futott ki fedélzetén 33 turistával és kéttagú személyzettel.
Dél-koreai hozzátartozók több csoportja is elindul Budapestre
38 hozzátartozó indult útnak Budapest felé, akik péntek délután vagy este fognak megérkezni. Dél-Koreából több csoport is érkezik Magyarországra a dunai hajóbaleset miatt. A dél-koreai miniszter vezette csoport még csütörtökön Budapestre utazik, valamint a magyar fővárosba küldenek egy 13 fős mentőcsoportot. Emellett a Very Good Tour dél-koreai utazási iroda tudatta, hogy a balesetet szenvedettek 38 hozzátartozója útban van Budapestre, péntek délután vagy este fognak megérkezni.
Mun Dzse In dél-koreai elnök utasította kormányát, hogy a magyar hatóságokkal együttműködve tegyen meg minden tőle telhetőt azoknak a dél-koreai turistáknak a megsegítésére, akik hajóbalesetet szenvedtek Budapesten. Kang Kjung Vha külügyminiszter vezetésével még csütörtökön 18 tisztviselőből álló csoportot küldenek Magyarországra.
A szakértő szerint akár napokba is telhet, amíg kiemelhetik a roncsokat a Dunából
Akár napok, de egy hét is eltelhet, mire kiemelhetik a szerda este a Dunába süllyedt sétahajó roncsait a búvárok – mondta Sopronyi Richárd, a Diving Island Kft. ügyvezető igazgatója csütörtökön az MTI-nek. Az ipari búvár elmondta: a Duna jelenleg is árad, s az előrejelzések szerint ez még akár jövő keddig is így maradhat. Jelenleg a Duna vízszintje két méterrel magasabb annál a megengedett mértéknél, amiben még dolgozhatnak a szakemberek – fűzte hozzá. A nagyon erős sodrás és víznyomás a búvárok számára életveszélyes körülményeket teremtenek, ezért ilyenkor meg sem próbálják a leereszkedést.
Többnyire egyébként egy pontonhoz rögzítik magukat a búvárok (ezért van a helyszínen a honvédség pontoneleme), majd a fenéken kúszva közelítik meg a roncsot. A látótávolság a Dunában még alacsonyabb vízállás esetén is nulla, ezért csak tapogatózni tudnak a szakemberek. A búvárok feladata ilyenkor, hogy felmérjék a roncs pontos helyét és rögzítsék azokat a drótköteleket, amelyekkel majd kiemelik a hajótestet – mondta Sopronyi Richárd, hozzátéve: a szakemberek ilyenkor csak kívül dolgoznak, hiszen nagyon kockázatos lenne bemenni egy sérült hajóba. A művelet sikeréhez legalább négy-öt ember munkájára van szükség: közülük csak egy fő a búvár, míg a többiek segítők, illetve irányítók. A konkrét üggyel kapcsolatban megjegyezte: vélhetően nagyon gyorsan süllyedt a folyóba a sétahajó, így azoknak, akik nem a fedélzeten tartózkodtak, valószínűleg esélyük sem volt kijutni.
Egy szemtanú szerint a szállodahajó is hibázhatott
A 24.hu egyik munkatársa a szerda esti tragikus hajóbaleset helyszínének közelében csütörtök délelőtt beszélt egy hajókapitánnyal, aki szemtanúja volt az esetnek. Mint mondta, még mindig a történtek hatása alatt van, és Magyarországon még az idősebb kollégái sem láttak hasonlót.
A Parlamentnél haladtunk, amikor történt az egész. Bemondták, hogy ember a vízben, azonnal mindenki leállt és próbált segíteni. Egy kollégám a szemem előtt húzott ki két idősebb hölgyet, egy másik pedig öt embert. Nagyon mérges vagyok a történtek miatt. Minden kamerafelvétel megvan, úgyhogy pontosan ki fog derülni, ki a hibás. Három kamera volt a híd alatt, de volt kamera a szállodahajón is
– fogalmazott.
Egy másik szemtanú arról számolt be, hogy a Hableány a helyén haladt.
A szállodahajónak középütt kellett volna haladnia, de ehelyett a jobb oldali hajópillér mellett ment, és figyelmen kívül hagyott jelzéseket
– közölte a férfi, aki szerint a turistahajó vezetője is hibázott a balesetnél.
Szijjártó Péter: Mindenben együttműködünk Dél-Koreával és osztozunk fájdalmában
Magyarország osztozik Dél-Korea fájdalmában és mindenben együttműködik vele – közölte Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter csütörtökön az MTI-vel. A tárcavezető közleményében kiemelte: megdöbbenéssel értesült a dunai hajókatasztrófáról.
Együttérzünk a gyászolókkal, a mentést végző szakembereknek pedig sok erőt és kitartást kívánunk
– fogalmazott. Reggel a Külgazdasági és Külügyminisztériumban (KKM) fogadták Kju Szik Chöt, a Koreai Köztársaság budapesti nagykövetét. A megbeszélésen a nagykövetet tájékoztatták arról, hogy pénteken Szijjártó Péter a baleset helyszínen fogadja Kang Kjung Vha dél-koreai külügyminisztert, majd pedig a KKM-ben folytatják a megbeszélést.
A külügyminiszter hangsúlyozta: “osztozunk dél-koreai barátaink fájdalmában és mindenben együttműködünk velük”. Az illetékes hatóságok mindent megtesznek a túlélők felderítése, a baleset okainak feltárása és a felelősök megtalálása érdekében. A hatóságok rendelkezésére álló utaslista alapján dél-koreai és magyar állampolgárok érintettek a balesetben – áll a közleményben. Szerda este legalább heten meghaltak, amikor összeütközött két hajó a Dunán a Margit híd közelében, és az egyik elsüllyedt. A balesetnek hét könnyű sérültje van, kihűléses tünetekkel vitték őket kórházba. Az elsüllyedt hajó fedélzetén 33 dél-koreai turista és kéttagú személyzet tartózkodott.
Erdő Péter bíboros táviratban fejezte ki részvétét, és szentmisét ajánl az áldozatokért
Erdő Péter bíboros, esztergom-budapesti érsek táviratban fejezte ki részvétét Andrew Yeom Soo-jung bíborosnak, a Szöuli Főegyházmegye érsekének a szerda esti dunai hajóbaleset miatt, amelyben több dél-koreai állampolgár életét vesztette. Az MTI-hez csütörtökön eljuttatott távirat szerint Erdő Péter szomorúan értesült a koreai turistákat szállító hajó balesetének és elsüllyedésének tragikus híréről. A bíboros osztozik az áldozatok családtagjai, a Szöuli Főegyházmegye és a Koreai Köztársaság gyászában.
Kérem, fogadják őszinte részvétemet! Szentmisét ajánlok az áldozatok lelki üdvéért és imádkozom a sérültek gyógyulásáért, valamint a családokért, akiket ez a tragédia sújtott
– fogalmazott Erdő Péter.
Pintér Sándor belügyminiszter hivatalában fogadta a dél-koreai nagykövetet
Magyarország belügyminisztere hivatalában fogadta a Koreai Köztársaság Magyarországra akkreditált nagykövetét, Kju Szik Chöt csütörtökön – közölte a Belügyminisztérium az MTI-vel. A közleményben azt írták, Pintér Sándor részvétét nyilvánította az elhunyt koreai állampolgárok hozzátartozóinak, majd részletes tájékoztatást adott a szerda este történt hajóbaleset ismert körülményeiről, a hatóságok megtett intézkedéseiről és a mentési-kutatási folyamatról. A koreai nagykövet személyesen is tájékozódott a folyamatban lévő mentési-kutatási tevékenységről a Nemzeti Veszélyhelyzet-kezelési Központban. A közlemény szerint Kju Szik Chö azt mondta, 27 búvár érkezik a Koreai Köztársaságból Budapestre a magyar hatóságok kereső tevékenységének támogatására. Ezt a belügyminiszter köszönettel fogadta, és a Koreai Köztársaság segítségét kérte az áldozatok azonosításához.
A dél-koreai elnök telefonon egyeztetett Orbán Viktorral
Mun Dzse In dél-koreai elnök telefonon beszélt csütörtökön Orbán Viktor miniszterelnökkel, és arra kérte a magyar kormányt, hogy továbbra is tegyen meg minden tőle telhetőt a budapesti hajóbalesetben eltűnt dél-koreai turisták mentésében – közölte a szöuli elnöki hivatal szóvivője. A 15 perces beszélgetésben Mun megköszönte, hogy a magyar hatóságok “aktívan végzik a mentési műveleteket” – tette hozzá Ko Min Dzsung.
A dél-koreai elnök kormányszintű operatív csoport megalakítását rendelte el csütörtök reggel a dél-koreaiak budapesti vízi balesete miatt. Később bejelentették: Kang Kjung Vha külügyminiszter vezetésével a 18 fős operatív csoport még csütörtökön Budapestre indul, valamint a magyar fővárosba küldenek egy 13 fős mentőcsoportot, zömmel búvárokat. A turisták legtöbbje 40 és 50 év közötti volt, egy hatéves gyerek, és egy hetvenes éveiben járó férfi is volt közöttük – mondta egy meg nem nevezett dél-koreai minisztériumi tisztségviselő.
A Hableányt üzemeltető cég szerint elegendő mentőfelszerelés volt a hajón
A Hableány hajó fedélzetén a teljes befogadóképesség – vagyis 60 fő – számára megfelelő mentőfelszerelés volt – közölte a sétahajó üzemeltetője, a Panorama Deck Kft. csütörtökön – írta az Infostart. A közlemény szerint a hajózási társaság a balesetben érintett utasok és legénység számára azonnali pénzügyi segítséget ajánl fel. Mint írták, a Hableány hajó 27 méter hosszú, 150 lóerős motorral felszerelt, rendszeresen karbantartott járműve a Panorama Deck flottájának 2003 óta. Érvényes engedéllyel rendelkezik 2020. október 31-ig. A tapasztalt, 58 éves hajóvezető és az 53 éves matróz kifogástalanul végezte a munkáját, mióta a társaság alkalmazásában állt. A baleset okainak feltárásában a vállalat a hatóságokkal mindenben együttműködik, és azonnal felállított egy belső vizsgálóbizottságot a körülmények feltárására.
A Panorama Deck vállalat, annak vezetősége és teljes legénysége megrendülten áll a tragédia előtt, és részvétét fejezi ki a balesetben elhunyt vagy eltűnt utasok és legénység családjának
– írták.
Videón az ütközés
Orbán Viktor is részvétét fejezte ki a dél-koreai miniszterelnöknek
Levélben fejezte ki együttérzését Orbán Viktor kormányfő Lee Nak-yeon dél-koreai miniszterelnöknek és népének a Dunán szerencsétlenül járt dél-koreai turisták tragédiája miatt; ebben biztosította őt arról, hogy a magyar hatóságok minden lehetséges erőfeszítést megtesznek a túlélők felkutatása érdekében – tájékoztatta az MTI-t csütörtök reggel Havasi Bertalan, a miniszterelnök sajtófőnöke.
Gondolatainkban és imáinkban az áldozatok családtagjaival és Dél-Korea népével vagyunk ezekben a legnehezebb pillanatokban
– fogalmazott Orbán Viktor.
Harmadfokú készültség a Dunán
A Dunán szerda este történt hajóbaleset miatt haladéktalanul elrendelték a harmadfokú készültségnek megfelelő, fokozott éjjel-nappali parti figyelő-jelentő szolgálatot – közölte az Országos Vízügyi Főigazgatóság (OVF) csütörtökön az MTI-vel. Közleményük szerint a fokozott szolgálat a Duna Budapest alatti szakaszán a déli országhatárig, három vízügyi igazgatóság területén, a közép-Duna-völgyi, a közép-dunántúli és az alsó-Duna-völgyi területén van érvényben. Négy vízi járműves figyelőszolgálatot rendeltek el a déli M0-híd alatt, Tassnál, a solti rakodónál és Baján, a Türr István hídnál.
Egy kitűző hajó még az éjszaka folyamán a baleset helyszínére érkezett, és azóta is biztosítja a nemzetközi hajóút kitűzési feladatait, ahol részleges hajózárat rendelt el a hatóság. Egy további kitűző hajó is részt vesz a munkában, amely a Duna Baja és Solt közötti szakaszát felügyeli. A kiemelést elősegítendő a baleset helyszínén vízsebesség-méréseket és mederfelmérést végeznek a nap folyamán. A Duna vízállása Budapestnél szerda este 21.00-kor 501 centiméter volt, csütörtök délelőtt 10 órakor pedig 513 centiméter. A vízhozam délelőtt 4470 köbméter/secundum volt a Duna fővárosi szakaszán, a tetőzés ideje alatt szombaton kora este pedig 5550 köbméter/secundum várható – írta az OVF.
Részvétét fejezte ki a főpolgármester és több politikai párt is
Részvétét fejezte ki Tarlós István főpolgármester és több politikai párt is a Budapesten szerda este történt dunai hajóbaleset elszenvedőinek, az áldozatok családtagjainak, hozzátartozóinak. A főpolgármester csütörtökön az MTI-hez eljuttatott közleményében tudatta: a katasztrófa bekövetkezése óta folyamatosan és részletesen tájékozódik a mentés folyamatáról, kapcsolatban áll és konzultál a belügyminiszterrel, Budapest rendőrfőkapitányával és a Fővárosi Katasztrófavédelmi Igazgatóság vezetőjével. A fővárosi önkormányzat és a BKV ugyan nem érintett az ügyben, de a főváros a továbbiakban minden segítséget megad a hatóságoknak – tette hozzá a főpolgármester.
Felajánlotta segítségét a mentéshez a II. Kerületi Önkormányzat
Felajánlotta a II. kerület segítségét a hajóbaleset eltűntjeinek mentésében részt vevő szakembereknek Láng Zsolt polgármester az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság Operatív Törzsén keresztül – közölte a II. Kerületi Önkormányzat csütörtökön az MTI-vel. A közleményben azt írták: az önkormányzat vezetése mély megrendüléssel értesült a szerda esti, a Margit híd közelében történt dunai hajókatasztrófáról. Az elhunytak rokonainak együttérzésüket fejezik ki, a ma délelőtti képviselő-testületi ülésen pedig egyperces néma felállással adóznak a katasztrófa áldozatai előtt – tették hozzá.
A Hableány nevű turistahajó egy szállodahajóval ütközött, aminek következtében felborult és elsüllyedt. Eddig hét holttestet és hét könnyebb sérültet találtak, de az elsüllyedt hajó fedélzetén 33 dél-koreai turista és kéttagú személyzet tartózkodott.
ORFK: A baleset előtt a később elsüllyedt Hableány fordult a Viking szállodahajó elé
A dunai hajóbaleset felvételein az látszik, hogy az ütközés előtt a Hableány turistahajó befordult a Viking szállodahajó elé, azt követően történt a tragédia – közölte Pál Adrián rendőr ezredes az Országos Rendőr-főkapitányság csütörtök délelőtti sajtótájékoztatóján. A felvételeket értelmezve elmondta: a videón az látható, hogy “hegymenetnek, északnak” tart mindkét hajó, és amikor beérnek a Margit híd két pillérje közé, a Hableány “valamilyen oknál fogva” befordul a Viking elé, a Viking pedig megborítja a kishajót, amely hét másodperc alatt elsüllyed.
Hozzátette: a 21.05-kor történt ütközésről tíz perccel később egy betelefonáló értesítette a tevékenységirányító központot, azt követően érkeztek a helyszínre a katasztrófavédelem, a rendőrség, a mentők, a honvédség, az önkéntes tűzoltóságok, a polgárőrség és a vízügyi igazgatóság munkatársai. Az ezredes közölte: amíg a hatóságok szakemberei a helyszínre érkeztek, addig civilek a balesethez közeli hajókról mentették a vízbe esett embereket.
Több fázisban emelik ki a szerencsétlenül járt hajót
Több fázisból álló művelettel emelik majd ki a Dunából annak a turistahajónak a roncsait, amely szerda éjjel összeütközött egy szállodahajóval, majd elsüllyedt a Parlamentnél – mondta az Országos Rendőr-főkapitányság (ORFK) szóvivője csütörtökön az M1 aktuális csatornának. Gál Kristóf hozzátette: jelenleg a kiemeléshez szükséges előmunkálatokat végzik. Kitért arra is: az alsó rakpartokon a mentési munkálatokkal kezdődően bevezetett fogalomkorlátozást feloldották, de időszakosan korlátozásokra kell majd számítani. Az elsüllyedt hajó, a Hableány tulajdonosa, az Európa Cégcsoport és a Panorama Deck Kft. szóvivője, Tóth Mihály közölte: cégük is részt vesz abban a válságstábban, amelyet a baleset után állítottak fel.
Az M1 aktuális csatorna tudósítója azt jelentette, hogy két holttestet a Rákóczi hídnál, egyet pedig az M0-s autópálya déli szakasza közelében találtak meg a vízben. Eddig hét holttestet és hét könnyebb sérültet találtak, de az elsüllyedt hajó fedélzetén 33 dél-koreai turista és kéttagú személyzet tartózkodott.
A Honvédség búvárokkal és járőrhajókkal segíti a felderítést
Időközben megérkezett a Margitszigethez, az elsüllyedt turistahajó közelébe a Magyar Honvédség egyik hadihajója, és búvárok készülnek a merülésre. A honvédség szakemberei részt vesznek majd a 3-4 méter mélyre süllyedt Hableány felderítésében, és egy pontonhíd-elemet juttattak a hajóbaleset helyszínére, a Margit híd közelébe.
Az állományt riasztottuk, és létrehoztunk egy búvárcsoportot, illetve egy hajócsoportot. A hajócsoport egy tűzszerész járőrhajóból és egy beépített szonárral rendelkező folyami aknamentesítőből áll: előbbit a felszíni keresés-kutatás, utóbbit pedig a hajóroncs felkutatása céljából vetettük be
– mondta Szilágyi Zsolt ezredes, a Honvéd Tűzszerész és Hadihajós Ezred parancsnoka csütörtök reggel a honvedelem.hu-nak. Hozzátette: miután megtalálták a hajóroncsot, a hajókat visszarendelték a hadikikötőbe.
A búvárok készenlétben állnak, feladatuk, hogy támogassák a rendőrségi és katasztrófavédelmi búvárok tevékenységét. A katonák emellett előkészítettek egy pontonhíd-elemet is, amelyet egy aknamentesítő hajóra kötve a Margit híd közelébe juttattak. Ez búvárplatformként szolgál majd a merülésekhez, ha szükség lenne rá
– tette hozzá.
A szerda esti hajóbaleset mentesítési munkálatai miatt hajózási zárlat van érvényben a Dunán az Árpád híd és a Margit híd pesti oldalán – közölte a rendőrség csütörtök reggel a honlapján. A közlemény szerint a zárás május 30-án 6 óra 20 perctől visszavonásig van érvényben. A hajóforgalom a folyó budai oldalán tud haladni – tették hozzá.
Gondolatainkban és imáinkban Dél-Korea népével vagyunk
A Köztársasági Elnöki Hivatal által csütörtök reggel a sajtóhoz eljuttatott részvéttáviratban Áder János biztosította a koreai államfőt arról, hogy Magyarország mindent megtesz a súlyos szerencsétlenség túlélőinek felkutatásáért, a kórházba szállítottak mielőbbi gyógyulásáért. A köztársasági elnök közölte: a magyar hatóságok alapos vizsgálatot folytatnak a baleset okainak és felelőseinek megállapítására, és ennek során készen állnak az együttműködésre a koreai szakértőkkel. Áder János őszinte részvétét és együttérzését fejezte ki a balesetben elhunytak hozzátartozóinak és az egész koreai nemzetnek. Az államfő reményét fejezte ki, hogy sikerül még túlélőket találni.
Levélben fejezte ki együttérzését Orbán Viktor kormányfő Lee Nak-yeon dél-koreai miniszterelnöknek és népének a Dunán szerencsétlenül járt dél-koreai turisták tragédiája miatt; ebben biztosította őt arról, hogy a magyar hatóságok minden lehetséges erőfeszítést megtesznek a túlélők felkutatása érdekében – tájékoztatta az MTI-t csütörtök reggel Havasi Bertalan, a miniszterelnök sajtófőnöke.
Gondolatainkban és imáinkban az áldozatok családtagjaival és Dél-Korea népével vagyunk ezekben a legnehezebb pillanatokban
– fogalmazott Orbán Viktor.
Az elsüllyedt hajó legénysége több évtizedes tapasztalattal rendelkezett
Meghallgatták a rendőrök a szerdán este balesetet szenvedett Hableány elnevezésű turistahajó tulajdonosait és teljes cégvezetését – mondta Tóth Mihály, az Európa Cégcsoport és a Panorama Deck Kft. szóvivője csütörtökön a sajtónak. Hozzátette: a turistahajó személyzete saját életét kockáztatva részt vett a mentésben. Az elsüllyedt hajó legénysége több évtizedes tapasztalattal rendelkezett.
Naponta több ezren vesznek részt hasonló dunai városnéző programokon
– mondta. Jelezte: évente több millió turista vesz részt hajós programokon Magyarországon; hasonló balesetre ebben az évszázadban nem volt példa.
Magyarok az eltűntek között
Az Origo.hu információi szerint ukrán állampolgárságú annak a szállodahajónak a kapitánya, amely a balesetet okozhatta. A Viking egy svájci illetékességű céghez tartozik. A portál úgy tudja, a két fős magyar legénység mindkét tagja is az eltűntek között van.
Emberi hiba okozhatta a tragédiát
Legutóbb 65 évvel ezelőtt volt olyan súlyos hajós baleset Magyarországon, mint amilyen szerda este történt a Margit híd közelében – mondta Horváth Imre, a Magyar Hajózási Országos Szövetség főtitkára. A szakember megjegyezte: 65 évvel ezelőtt a Balatonon borult fel egy hajó, és akkor is többen meghaltak. Ugyanakkor a mostanihoz hasonló, de csak sérüléssel járó baleset már történt pontosan ugyanott, mint szerdán: egy sétahajó és egy szállodahajó ütközött össze másfél évvel ezelőtt. Az okokról azt közölte: egyértelműen emberi hiba állhatott a szerda esti baleset hátterében, hiszen ezek a hajók fel vannak szerelve műholdas helymeghatározóval, így négy méteres pontossággal meg tudják határozni a saját és a többi hajó helyzetét, illetve mozgását. Mivel szerda este nem voltak annyira rossz látási viszonyok, akár szemmel is követni lehetett volna a másik hajó mozgását – tette hozzá. A baleset körülményeiről Horváth Imre azt közölte: komoly sérülést szenvedhetett a kishajó, mivel nagyon gyorsan süllyedt el; feltehetően nagy sebességgel ment neki a szállodahajó. Egy akkora vízi jármű, mint a szállodahajó, 12-15 kilométer per órával tud menni, és mintegy 1000 tonnát nyom – tette hozzá.
Szervezetlenségre panaszkodtak
Az Index azt is írta, hogy több, korábban Budapesten átutazó dél-koreai állampolgár is élesen kritizálta a magyar hajókat a biztonságtechnikai hiányosságok miatt. Az éjszakai dunai városnéző túráknak nagy hagyománya van a Budapestre látogató koreaiak között, szinte kihagyhatatlan programnak tartják.
Este 10-kor szálltam fel egy hajóra, de nem volt rajta semmilyen mentőeszköz. Nem volt se mentőcsónak, se mentőmellény. Azt gondoltam, hogy Koreában így biztos nem kapna működési engedélyt
– mondta egy turista, aki a hónap elején vett részt egy hasonló programon.
Forrás/fotó: MTI, Origo.hu, Index.hu, PestiSrácok.hu
Facebook
Twitter
YouTube
RSS