Embercsempészés bűntett gyanúja miatt rendelt el nyomozást a Központi Nyomozó Főügyészség (KNYF) az ENSZ Menekültügyi Főbiztosság szegedi munkacsoportjának szír vezetője ügyében, aki a beosztását kihasználva törvénytelenül segédkezhetett családtagjainak schengeni övezetbe történő bejutásban – tájékoztatta a PestiSrácok.hu-t a főügyészség.
A Magyar Nemzet májusban írt arról, hogy Mazloum Samar diplomata munkakörben lévő szír állampolgár, az Egyesült Nemzetek Szervezete (ENSZ) Menekültügyi Főbiztosság szegedi munkacsoportjának vezetője 2017 májusában nyújtott be meghívólevelet hét családtagja részére. A hét szír állampolgár között volt Mazloum Samar édesapja és két testvére is. A családtagok 2018 januárjában elutaztak Magyarországról, közülük hatan egy hónappal később már Németországban kérelmeztek menekültstátust. A német hatóságok elsőfokon a dublini eljárás keretében megállapították hazánk felelősségét, és elutasították a kérelmet. A szírek fellebbeztek, amelynek végül helyt adtak, így az érintettek kiegészítő védelemben részesültek, 2019. augusztus 6-ig Németországban maradhatnak. Mazloum Samar tavaly augusztusban a Bevándorlási és Menekültügyi Hivatalnál (BMH) meghívólevél iránti kérelmet nyújtott be a harmadik testvére és annak felesége számára. A meghívás céljaként családi látogatás szerepelt, amelynek idejét 89 napban határozta meg. Mazloum Samar családtagjainak idegenrendészeti státusáról és az eltartott személyek számáról is valótlan adatokat továbbított a BMH felé, ezért a hivatal első- és másodfokon is elutasította a kérelmet.
Az Alkotmányvédelmi Hivatal jelzett, az ügyészség nyomoz
Az Alkotmányvédelmi Hivatal (AH) megállapította, hogy Mazloum Samar az eljárás befolyásolása érdekében az ENSZ-nél lévő beosztását kihasználva lépett fel, és egy – a döntéshozók meggyőzését szolgáló – beadvány elkészítéséhez a nemzetközi szervezet bélyegzőjét is igénybe vette – írta a Magyar Nemzet, hozzátéve, hogy a polgári elhárítás azért, hogy megszakítsa Mazloum Samar diplomáciai beosztásával összeegyeztethetetlen tevékenységét, az ENSZ-diplomata berendelését és figyelemfelhívó tájékoztatását javasolta a Külgazdasági és Külügyminisztériumnak. A tárca két nappal később közölte, hogy a hivatalával visszaélő Mazloum Samar visszahívására vagy diplomáciai mentességének visszavonására kéri az ENSZ menekültügyi főbiztosát. A botránnyal összefüggésben Tényi István tett feljelentést a Legfőbb Ügyészségen, de vélhetően ezt az Alkotmányvédelmi Hivatal is megtette. Costopulos Orestis, a Központi Nyomozó Főügyészség (KNYF) helyettes szóvivője arról tájékoztatta a PestiSrácok.hu-t, hogy az ügyben embercsempészés bűntett gyanúja miatt indított nyomozást a főügyészség. Hozzátette: egyelőre senkit nem hallgattak ki gyanúsítottként. Utóbbihoz egyébként az szükséges, hogy felfüggesszék a szír vezető diplomáciai mentességét.
Facebook
Twitter
YouTube
RSS