A július óta hivatalban lévő új kulturális és innovációs miniszter a Mandinernek beszélt jövőbeni terveiről, melyben szerepel, hogy a fiatalok körében még vonzóbbá tegyék a gyermekvállalást. Hankó Balázs szerint az alacsony születésszám egyik oka, hogy egyre kevesebb a szülőkorú nő, de a koronavírus-járvány és a háborús helyzet sem arra sarkallta a fiatalokat, hogy családot alapítsanak. A miniszter továbbá kitért az Erasmus-programra is, amiből igazságtalanul zárták ki a magyar diákokat, de addig nem nyugszik, amíg magyaroknak nem járnak legalább azonos jogok, mint a többi tagállam fiataljainak.
Sokszor éri az a vád a kormányt, hogy a fiatalok körében nem olyan népszerűek. Hankó Balázs tapasztalata szerint valóban fogalmaznak meg kritikát, de fontos, hogy ezekre érdemi válaszaik legyenek. Megjegyezte:
Kétségtelen, rengeteget tettünk a családok és a fiatalok támogatásáért, ez azonban egy dinamikus együttműködés, hiszen minden generáció más és más szempontok alapján látja a saját életét, és ahhoz, hogy érdemi támogatást tudjunk nyújtani, folyamatos párbeszédben kell lennünk.
A családpolitikára kitérve a miniszter elmondta, hogy a kormány célja, hogy az anyagi biztonságot megteremtse a leendő családoknak és szép számmal élnek is ezzel a fiatalok. A babaváró hitel, a CSOK Plusz nagy népszerűségnek örvend, ugyanakkor megjegyezte, hogy a veszélyek korát éljük, ami a gyermekvállalásról gondolkodó fiatalokat dilemma elé állítja. Lehetetlen azonban nincs, mint fogalmazott:
Felnőnek az új nemzedékek, amelyeknél látjuk, hogyan változik a gondolkodás a családalapításról. Ezzel a jelenséggel foglalkozni kell. Vonzóvá kell tennünk a fiataloknak a családos életet. Meg kell újítani azokat a támogatásokat, amelyekkel erősíthető a gyermekvállalási kedv, főleg azokon a területeken, ahol az elemzések alapján lenne rá lehetőség.
Hozzátette:
A miniszterségemmel csak akkor leszek elégedett, ha a termékenységi ráta értéke jelentősen javul, eléri a mágikus szintet.
Milyen európai vezetés ez?
Az Erasmus-ügyre kitérve Hankó Balázs felelevenítette, hogy az uniónak az volt a baja, hogy miniszterek, államtitkárok is ülnek az egyetemek kuratóriumi székeiben, ezért felfüggesztették a magyar diákok részvételét a programban. Holott ezek a politikusok a problémafelvetés után lemondtak a kurátori szerepről. Hozzátette:
Tavaly februárban távoztak a testületekből a miniszterek és az államtitkárok, Brüsszel viszont azóta sem lépett, csak további kifogásokat fogalmazott meg, utoljára a kuratóriumi tagság hosszát illetően. Itt is kompromisszumra törekedtünk, azt azonban nem tudjuk elfogadni, hogy ne legyen rektor vagy egyetemi professzor a testületekben, valamint hogy külföldi ngó-k delegáljanak tagokat a kuratóriumokba. Ilyen a világon nincs!
Egy fontos ügyet említve kitért arra is, hogy
az orvosegyetemeinket letiltották arról a pályázatról, amelyen a rehabilitációra szoruló betegeknek szükséges eszközöket tudtak volna beszerezni. A kormány ezt is pótolta, de kérdezem: milyen európai vezetés ez? A gyermekeinken keresztül sem hagyjuk magunkat megzsarolni. Elvárjuk, jogosan, hogy az Európai Bizottság a magyar fiataloknak ártó döntését legkésőbb idén vonja vissza. Nem nyugszom addig, amíg a magyaroknak nem járnak legalább azonos jogok, mint a többi tagállam fiataljainak.
A teljes cikket itt tudják elolvasni!
Forrás: Mandiner, fotó: Hatlaczki Balázs/PestiSrácok.hu
Facebook
Twitter
YouTube
RSS