Immáron harmincöt év is eltelt azóta, hogy Pozsgay Imre elmondta emlékezetes rádióbeszédét, amelyben eltérve a hivatalos pártnarratívától, nevén nevezte az ’56-os eseményeket, és az állampárt tagjai közül elsőként kijelentette, hogy az egy jogos forradalom volt, egy a nemzetet megalázó rezsimmel szemben. A beszéd beírta magát a történelembe, mert sokak szerint ez volt a rendszerváltás első lépése.
Harmincöt éve tették meg a rendszerváltás első lépését, még pedig azzal, hogy egy kommunista szokatlan módon igazat mondott. Ekkor hangzott el Pozsgay Imre rádióbeszéde, amelyben kijelentette, hogy az 1956-os eseményeket „népfelkelésnek” tartja, amely a nemzeti önérzetében megsértett és megalázott társadalom fellépése volt a diktatúra ellen.
A kijelentés azért volt fontos, mert a rendszer egyik központi figurája beszélt az addig agyonhallgatott forradalom eseményeiről. A korábban kulturális és művelődési miniszteri posztot is betöltő Pozsgay a 168 órában elhangzó beszéd idején ugyanis az MSZMP Politikai Bizottságának tagja volt. Ebben a tisztségében kérdezték Nagy Imre szerepéről a forradalom során, amire úgy válaszolt:
Ez az, ami körül még zajlanak a viták, felmerülhetnek olyan belső és külső összefüggések, amelyek ezt a megítélést, hogy úgy mondjam, árnyaltabbá teszik. Például önmagában az a körülmény, hogy ez a bizottság, a jelenlegi kutatások alapján, népfelkelésnek látja azt, ami 1956-ban történt. Egy oligarchisztikus és a nemzetet is megalázó uralmi forma elleni felkelésnek.
Forrás: YouTube; Fotó: MTVA Fotó: Váli Miklós
Facebook
Twitter
YouTube
RSS