Magyarország a felnőtt lakosság körében világszínvonalon is az élvonalba tartozik átoltottság tekintetében. A 18 év felettiek átoltottsága olyan magas, hogy jelenleg már ott tartunk, hogy több a vakcina, mint az oltásra jelentkezők száma. A veszélyeztetett korosztály tekintetében Magyarországhoz hasonlóan élen járó átoltottsággal rendelkező országokban is hasonló helyzet alakult ki, amelynek köszönhetően számos helyen elkezdték a gyermekek oltását. A kisebb gyermekek beoltása pedig hamarosan akár kulcskérdéssé is válhat, ugyanis kutatások szerint a koronavírus indiai variánsa már a legfiatalabbakra is veszélyes lehet. Ugyanakkor ez számos kérdést felvet a vakcinák gyermekekre gyakorolt hatása kapcsán, illetve a hatékonyság terén is. Összeszedtük az eddigi, külföldi tapasztalatokat.
A nemzetközi trend eddig a Pfizer dominanciáját mutatta a kiskorúak oltása terén, amelyet az Egyesült Államok gyógyszerhatósága, az FDA már engedélyezett a 12–15 éves korú gyermekek oltásához. A tengeren túli hatóságokkal párhuzamosan az uniós szervek is vizsgálják a szer alkalmazhatóságát, a Pfizer 12-15 korosztályban való használhatóságáról jövő héten dönthetnek. Emellett két másik oltóanyaggal, a Modernával és a Sinopharmmal kapcsolatban is pozitív kilátásokkal kecsegtetnek a szakértők. Ez pedig felveti a lehetőséget, hogy hamarosan hazánkban is elkezdődhet a kiskorúak körében a tömeges oltás.
Miért kell a gyerekeket is oltani?
Nagy-Britanniában súlyos következményekkel járt az indiai variáns felbukkanása. Az Express.com-nak nyilatkozó dr. Hussain Abdeh, a Medicine Direct főgyógyszerésze arra hívta fel a figyelmet, hogy múlt héten az 5–14 éves gyerekek között 100 ezer gyermekből 600-nál is több fertőződött meg– ez majdnem kétszerese az eddig tapasztalt legmagasabb aránynak, ami 318/100 ezer volt, és novemberben. Mindez azért is különösen figyelemre méltó, mert a világjárvány kezdeti szakaszában a gyermekek terjesztették a vírust leginkább, de akkor még inkább a velük kapcsolatba kerülő felnőtteket veszélyeztette a fertőzés. Azóta kiderült, hogy a covid a gyermekekben is kiválthat súlyos, akár halálos lefolyású kórképet is. A gyermekeknél ugyanis hosszan tartó lázat, vérnyomásesést vagy akár a vérkeringés összeomlását, valamint több szervet, illetve szervrendszert (szívet és vérkeringést, gyomor- és bélrendszert, vesét, vérképző szerveket, bőrt, illetve idegrendszert) érintő tüneteket, továbbá a laborvizsgálatok során emelkedett általános gyulladásos markereket észleltek – írta az Index.
A megoldás
Vélhetően ezért döntöttek úgy a vakcinagyártók és a hatóságok is, hogy lépéseket tesznek a legfiatalabbak immunizálása érdekében is. A Pfizer mellett, amellyel már hazánkban is oltanak a 16-18 éves korosztályban, a Moderna is komoly lépéseket tett a gyermekek körében való felhasználás engedélyezése felé. A gyártó vakcinája pedig rendkívül hatásos 12–18 éves korban. Az oltás második dózisa után 100, de már az első adag után is 93 százalékban megvédte a vizsgált gyerekeket a fertőzéstől. A tanulmányba 3700 gyermeket vontak be, ez a klinikai II. fázist jelenti. Az engedélyezésig hátravan a klinikai III. fázis elvégzése, amire még az év vége előtt szeretne sort keríteni a gyártó.
A két nyugati mellett mára kiderült, az egyik politikai okból sokat támadott keleti vakcina is ígéretes lehet a gyermekek védelmében folytatott harc során. Jelenleg ugyanis a Sinopharm is folytat vizsgálatokat a nemrégiben a WHO által is jóváhagyott vakcinájával. A vizsgálatok egy része már be is fejeződött, és a gyártó a közeljövőben tervezi az alkalmazási engedélyek megszerzését.
Mi várható Magyarországon?
Mivel mindhárom oltóanyag rendelkezésre áll hazánkban, a gyermekek tömeges oltásával kapcsolatban egészen pozitív kilátásaink lehetnek. Mivel jelenleg az elméleti alsó korhatárt 12 éves kornál húzták meg a gyártók, így vélhetően ez a korcsoport lehet az oltási terv következő lépcsőfokán. Ugyanakkor a Pfizer már vizsgálja az ennél is fiatalabb gyermekek oltásának lehetőségét is.
De amíg a vizsgálatok nem fejeződnek be, és a gyerekek bizonyos korosztályai nem olthatóak, csak az nyújt számukra védelmet, ha a felnőttek lehető legnagyobb része veszi fel az oltásokat.
Forrás: Express/Globaltimes,/Index; Fotó: MTI/Bús Csaba
Facebook
Twitter
YouTube
RSS