Hazaárulás és állam elleni bűncselekmény feljelentésének elmulasztása miatt tett bejelentést a Fővárosi Főügyészségen a feljelentéseiről elhíresült Tényi István, mivel kedden egy – már külföldön élő – volt magyar kémelhárító szakmai ügyeket és állítólagos belső problémákat teregetett ki a közvélemény előtt.
Emlékezetes, Katrein Ferenc kedden hosszú interjút adott és súlyos kijelentéseket tett az Index hírportálnak. A titkosszolga 2000-től 2013-ig a Nemzetbiztonsági Hivatalban és utódszervében, az Alkotmányvédelmi Hivatalban is vezető beosztásban dolgozott. A kémelhárító többek között azt állította, hogy az elhárítást orosz ügyekben politikai szintről “lefojtották”.
Tényi hazaárulást gyanít
Beszélt arról is, hogy szerinte orosz titkosszolgálati offenzíva zajlik az Európai Unió ellen, amelynek része a migránsválság elmélyítése, és annak felhasználása propagandacélokra és befolyásolásra, illetve kiemelte azt is, hogy semmi nem indokolta, hogy évekig nem léptek fel a Magyar Nemzeti Arcvonal (MNA) ellen, pedig tudomásuk volt arról, hogy a szélsőséges szervezetnek fegyverei vannak és kapcsolatban állnak az orosz katonai titkosszolgálattal, majd azt sugallta, hogy a magyar politikai vezetés nem akart konfrontálódni direkt módon Putyinnal. Szóba hozta még, a romagyilkosságokat, illetve azt is, mennyire kellett NATO-s partnerszolgálatoknak magyarázkodni, amikor az ember felettesét azzal gyanúsítják, hogy Moszkvának dolgozik. Itt Katrein a volt NBH vezető, Galambos Lajos ellen kémkedés miatt indult eljárásra gondolt, aminek kapcsán megerősítette azt a sajtóban már megjelent hírt, hogy Galambos lehetővé tette, hogy bolgár kollégáknak álcázott orosz ügynökök poligráfos vizsgálat alá vessenek aktív magyar szolgálati munkatársakat. A feljelentéseiről elhíresült belvárosi fideszes, Tényi István szerint a leírtak miatt felmerülhet a hazaárulás és az állam elleni bűncselekmény feljelentésének elmulasztása, illetve felkelthetik a minősített adattal visszaélés vétség gyanúját is, emiatt pedig bejelentést is tett a Fővárosi Főügyészségen.
Orbán is megszólalt
Az interjúra egyébként Orbán Viktor miniszterelnök is reagált tegnap. Azt mondta: Magyarországon törvény írja elő, hogy a politikai élet résztvevőinek milyen átvilágításon kell átmenniük, „az életet meghatározó fontos döntések közelébe ilyen típusú nemzetbiztonsági ellenőrzés nélkül nem lehet kerülni”. A kormányfő szerint nem kell nagy meglepetésnek tekinteni, hogy bár Magyarország nem a legnagyobb ország, de fontos helyen fekszik, és másoknak is vannak velünk szándékai, akik befolyást akarnak gyakorolni Magyarországra. Szerinte az országot nem lehet izolálni, megvédeni lehet, amihez „dinamikus, alkalmazkodni tudó nemzetbiztonsági védelmi rendszerre van szükség”. Ezt 2010 után felépítették és működtetik – állította Orbán, hozzátéve, hogy „törődik ezzel a kérdéssel, elég sok időt visz el a munkájából”. A Miniszterelnöki Kabinetiroda parlamenti államtitkára, Dömötör Csaba azt mondta: úgy tudják, az interjúalany nem önszántából távozott a szolgálatoktól, hanem elbocsátották, „így egyértelmű, hogy egy sértett emberről van szó, ami alapjaiban kérdőjelezi meg az állítások valóságtartalmát”. Szerinte „csak azokat az alaptalan pletykákat mondta fel, amiket egyes médiumok unásig futtattak az elmúlt időszakban”.
Címlapfotó: Index.hu
Facebook
Twitter
YouTube
RSS