A Heineken hozzáállását minősíti, hogy a magyar kormánnyal együttműködési megállapodást köt, majd Romániában méltatlan eljárást folytat egy magyar márka ellen – válaszolta a Miniszterelnökség a PestiSrácok.hu az Igazi Csíki Sör román ellehetetlenítésével kapcsolatos kérdésére. A tárca portálunknak nyomatékosította, a holland multi a román hatóságokkal együttműködésben lépett fel egy magyar márka ellen, és a Heineken cég is nyilvánvalóan tisztában van azzal, mivel jár Erdélyben magyar terméket forgalmazni. Hódmezővásárhelyen eközben beindult a sörbojkott…
Tovább habzik az Igazi Csíki Sör körüli botrányt, amelyet a Heineken perelt be hamisításra hivatkozva, és a sörgyártáshoz szükséges eszközök megsemmisítését is követeli. Míg a médiában egyes vélemények szerint túl van magyarkodva a kérdés, a sörgyár történetében többen az erdélyi magyar vállalkozások sorsát látják megtestesülni. Miközben egy Facebook-bejegyzés tanúsága szerint Igazi Tiltott Sörnek keresztelték át a csíkszentdomokosi terméket, Hódmezővásárhely önkormányzati testülete a Heineken bojkottjára bíztatja a város lakóit. Időközben a Rockmaraton Fesztivál is bejelentette, az idei rendezvényen nem forgalmazzák majd a holland multi termékeit, beleértve a Sopronit sem. A Soproni a fesztivál plakátjairól is lekerül.
Mint arról korábban beszámoltunk, a holland Heineken hamisításra hivatkozva lehetetlenítette el a csíkszentdomokosi Igazi Csíki Sör termékeit, ráadásul a sör előállításához szükséges gépeket és eszközöket is megsemmisíttetné. A román táblabíróság úgy hozta meg másodfokú ítéletét, hogy teljesen figyelmen kívül hagyta az uniónak az ügyben meghozott december 9-ei, jogerős döntését, miszerint a két márka nem összeférhetetlen egymással . Lénárd András portálunknak úgy nyilatkozott, véleménye szerint a „latin ajkú” Maros megyei bírák így adták értésére a csíki székelyeknek, hogy ők nem részei az Európai Uniónak. Hozzátette, úgy tűnik, az erdélyi magyarokat szívesebben látják Angliában mosogatni, mint hazájukban vállalkozni.
A Heineken-nél is tudják
A Miniszterelnökségtől érkezett válaszban úgy fogalmaznak, senki nem gondolhatja komolyan, hogy egy kis erdélyi sörmanufaktúra valóban piaci kockázatot jelenthet a világ számos országában jelen lévő Heineken-nek, ahogyan azt sem, hogy a Heineken ne tudná, mit jelent a román hatóságok előtt magyarnak lenni, Erdélyben magyar terméket gyártani. Hozzáteszik, a Heineken mindennek ellenére a román hatóságokkal együttműködésben ellehetetlenít egy magyar márkát.
Ez elfogadhatatlan, a két évvel ezelőtt megkötött stratégiai partnerség erre nem adott felhatalmazást a cégnek. A Heineken hozzáállását minősíti, hogy a Magyar Kormánnyal együttműködési megállapodást köt, majd Romániában méltatlan eljárást folytat egy magyar márka ellen
– fogalmaz a Miniszterelnökség.
Hódmezővásárhely érzékeny a határon túli jogsértésekre
A hódmezővásárhelyi kezdeményezés elindítója, Bálint Gabriella elmondta, Hódmezővásárhely hagyományosan érzékeny a kisebbségi és különösen a határon túli magyarságot érő jogsérelmek iránt. Felidézte, a 2004-es kettős állampolgárságról szóló szégyenletes népszavazás után Hódmezővásárhely felajánlotta, hogy tiszteletbeli polgárává fogadja a határon túl élő magyarokat, amivel több mint húszezren éltek is, és a város tiszteletbeli polgárává váltak.
A cél a figyelemfelkeltés volt
A képviselőnő véleménye szerint helytelen irány, ha a Heineken romániai pereskedését a magyarországi sörgyártás irányából közelíti meg a sajtó, mert itt inkább az elvekről van szó. Attól, hogy egy cég Magyarországon érdekeltséggel rendelkezik, vagy munkát ad, nincs joga arra, hogy a határon innen vagy túl méltatlan eljárást folytasson egy magyar identitását felvállaló márka ellen. A hódmezővásárhelyi bojkott olyan kezdeményezés, amely az emberek belátására bízza, csatlakoznak –e hozzá. A cél a figyelemfelkeltés és az elgondolkodtatás. Bálint Gabriella kiemelte, fontos tudatosítani, hogy az Igazi Csíki Sörrel történt méltánytalanság nem példa nélküli, a határon túli magyarok nem egyenlő eséllyel indulnak a gazdasági életben, és a román állam finoman szólva sem áll a helyi vállalkozások oldalára, ha magyar cégről van szó. A képviselő hozzátette, abban reménykedik, hogy az emberek elgondolkodnak azon, hogy az erdélyi magyarság megmaradásának, megélhetésének elengedhetetlen feltétele a helyi vállalkozások támogatása, hiszen nemcsak a piaci szereplőkkel kell versenyre kelniük, hanem a román bürokrácia is sokszor akadályokat gördít eléjük.
Bizonytalan időre felfüggesztve
Megkerestük az egyik hódmezővásrhelyi illetékességű sörözőt, ahol plakát hirdeti, nem forgalmazzák a Heineken-t, mivel a román táblabíróság döntése ellehetetlenítette a Székelyföldön működő sörgyár termelését, „egyben elkobzásra ítélte az eszközöket, gépeket, és mindent, ami ezzel összefügg”. Mint írják, szolidaritásuk bizonytalan időre szól, amíg az ügyben pozitív elmozdulás nem történik.
#csikisör
Közzétette: Zátony Kávézó Pizzéria – 2017. február 6.
Mindenkinek szíve joga
A Zátony söröző üzemeltetője, Becsei Tamás kérdésünkre elmondta, a forgalmazás bojkottálása inkább szimbolikus, ezért az csak a Heineken emblematikus sörére vonatkozik, a hazai söröket ez nem érinti. Hozzátette, ő személy szerint a közszolgálati tévé híradójából értesült a román táblabíróság ítéletéről, ezután hozta meg a döntést a Heineken forgalmazásának felfüggesztéséről, függetlenül a hódmezővásárhelyi képviselői javaslattól. Mint forgalmazott, ez számára érzelmi kérdés, szíve joga azt forgalmazni, amit akar, ha már cég bélyegzőjén az ő neve szerepel.
Becsei Tamás arról is beszélt, több olyan sörözőről is hallott Hódmezővásárhelyen, amely hasonló döntést hozott, ugyanakkor hangsúlyozta, nem beszéltek össze, nincs szó rivalizálásról, vagy egymásra licitálásról, egymástól függetlenül döntöttek a sörbojkottról.
A sör lelke
A sörgyár Hódmezővásárhelyre költöztetésének ötletével kapcsolatban Becsei Tamás megjegyezte, aki ivott már Igazi Csíki sört az tudja, hogy a sör lelke, a forrásvíz ott fakad a Hargita lábánál, ennek köszönhető különleges íze. Hozzátette, a helyi munkaerő megtartása miatt is lényeges, hogy a csíkszentdomokosi sörgyár helyben maradjon.
Forrás: PestiSrácok.hu; fotó: facebook.com
Facebook
Twitter
YouTube
RSS