Hétvégi háznak használták a Szenci-tó partján, éppen a bontás előtt sikerült megmenekíteni az 1940-es években reprezentációs célokat szolgáló Turán szerelvény 9-es számú étkezőkocsiját, amely decemberben került vissza Magyarországra. A szerelvény számtalan külföldi és hazai útján szállította Horthy Miklós kormányzót, fiának halotti torát is az étkezőkocsiban tartották. A nyilas hatalomátvételt követően a szerelvény Németország felé indult, de az akkori Csehszlovákiában rekedt, ahol a kommunista vezetés ismét reprezentációs célokra használta, mígnem 1970-ben, a leselejtezést követően a kocsik története megszakadt, eltűntek a kutatók szeme elől. A 9-es számú kocsi ötven évig bebetonozva pihent a tóparton, amikor ismét felfedezték…
Meglepő és különös sors jutott az 1930-as, 1940-es években protokolláris célokra használt Turán vonatszerelvény 9-es számú étkező-kocsijának. A kocsi történetének utolsó állomása a Felvidéken, a szenci tavak partján, luxusnyaralók ölelésében kezdődik. Az egyik ingatlan örökösei valamikor 2020 tavaszán úgy döntöttek, eldózeroltatják a korábbi nyaralót, és építenek helyére egy másikat. Ekkor derült fény arra, hogy a nyaraló épülete tulajdonképpen egy vasúti kocsi, azt azonban egy felvidéki magyar muzeológus szúrta ki, hogy valami köze lehet a II. világháborúban Csehszlovákiában rekedt Turán-szerelvénynek.
Így értesült az értékes leletről Schvéd Norbert, a Vasúttörténeti Park parkvezetője, aki, miután meggyőződött, hogy ez valóban az elveszettnek hitt szerelvény tagja, elkezdte megszervezni a kocsi hazahozatalát. A koronavírus-járvány okozta nehézségek miatt a szervezésbe bekapcsolódott Zsigmond Gábor főigazgató-helyettes a Közlekedési Múzeum részéről, illetve Kásler Miklós, aki miniszteri keretből biztosított forrást ahhoz, hogy decemberben hazakerülhessen az étkezőkocsi.
A kocsi tulajdonképpen nyaralóként funkcionált a tó partján, és, hogy ne lehessen látni kívülről, hogy egy nagyobb értékű vasúti kocsi, ezért egy földszintes épületre daruzták rá, majd körbefalazták, így használták mintegy ötven éven át – mondta el portálunknak Schvéd Norbert, aki egy hetet töltött Szencen kollégáival, hogy a kocsit kiszabadítsák beton-börtönéből, amelyet kézzel kellett eltávolítaniuk a sérülések elkerülése végett. Időközben, a múzeumi kutatások során fény derült arra is, a kocsi eredetileg 1-2. osztályú gyorsvonati kocsi volt, amelyet 1937-ben, a Dunakeszi Járműjavítóban alakítottak át reprezentációs célokra, étkezőkocsinak. Helyet kapott benne, három hálófülke, egy konyha, és egy 14 fő befogadására alkalmas étkező, ahol Horthy Miklós kormányzó fiának halotti torát is tartották.
Zsigmond Gábortól azt is megtudtuk, maga a Turán szerelvény állami protokolláris, és magáncélokat is szolgált, többször járt hivatalos úton külföldön, ugyanakkor Horthy Miklós többször utazott vele Kenderesre, 1942-ben fia, a kormányzóhelyettes holttestét is a Turán szállította ide. Hogy hogyan került a szerelvény végül csehszlovák területre, arról keveset tudni, de annyit bizonyosan, hogy a nyilas hatalomátvétel után néhány héttel, 1944 novemberében indult el Nyugatra a Dunántúlon keresztül Németország felé, a háború vége azonban csehszlovák területen találta. Mivel a csehszlovák kommunista vezetés használni kezdte, a szerelvény nem került haza, Rákosi Mátyás saját vonatot építtetett magának Hargita néven. A Turán szerelvény kocsijait végül 1970-1971 környékén selejtezték ki, ekkor tűntek el a magyar kutatók szeme elől, és így kerülhetett magánkézbe a 9-es kocsi, hétvégi háznak. Ugyanakkor valószínűleg ennek köszönheti, hogy viszonylagos épségben maradt.
Legalább két év, mire a szükséges felújítási munkálatok végeztével a nagyközönség is megtekintheti a történelem ezen elveszettnek hitt darabját, az ugyanakkor már biztos, hogy műszakilag közlekedtetésre már nem lesz többé alkalmas. Zsigmond Gábor azt ígérte, hogy a bemutató idejére a kocsi és a Turán által bejárt utakról, történelmi szerepéről is többet megtudhatunk.
A videónkban felhasznált fotókért és drónfelvételekért köszönettel tartozunk Schvéd Norbertnek!
Vezetőkép: Schvéd Norbert
Facebook
Twitter
YouTube
RSS