Eljött a végítélet órája Varju László, a Demokratikus Koalíció alelnöke számára: csütörtökön ítéletet hirdethet a Fővárosi Ítélőtábla a büntetőügyében. Nagy a tét: ha kimondják bűnösnek és jogerősen elítélik, elvesztheti az országgyűlési képviselői mandátumát is. Országgyűlési képviselő nem lehet az, akit büntetőügyben jogerősen elítélnek. Varju Újpestet képviseli a Tisztelt Házban. Az újpesti Fidesz a táblabíróságra bízza, hogy igazságot szolgáltasson. A táblabíróság annak ellenére teszi a dolgát, hogy Gyurcsány Ferenc próbálja megfélemlíteni a bírókat és az ügyészeket.
Csütörtökön több fontos kérdés is eldőlhet a Fővárosi Ítélőtáblán. A legfőbb kérdés, hogy jogerősen is bűnös-e Varju László, a Demokratikus Koalíció alelnöke a terhére rótt vádakban. A Varju László elleni vádak közül kettő a baloldali politikusok 2018-as, tragikomikus MTVA-ostromához kapcsolódik. Egy vádpont pedig a szintén négy évvel ezelőtti parlamenti választáshoz kapcsolódik, amely előtt Varju pénzzel és zsarolással akarta visszalépésre bírni az egyik ellenfelét.
Az ítéleti tényállás lényege szerint Varju László 2018 februárjában egy budapesti országgyűlési egyéni választókerület országgyűlési képviselőjelöltjeként egy másik jelöltnek anyagi juttatást ígért azért, ha javára visszalép. 2018. december 17-én a vádlott több képviselőtársával bement a köztévé Kunigunda utcai székházába. Itt összeszólalkozott a közforgalom elől elzárt épületrészt védő biztonsági őrökkel. Fizikai ellenállást tanúsított, amikor a közintézményből ki akarták vezetni. Ennek során a földre esett, belekapaszkodott egy őr lábszárába, aki ennek következtében hanyatt esett, de nem sérült meg.
Első fokon csak pénzbüntetést kapott Varju László
A Fővárosi Törvényszék első fokon 900 ezer forint pénzbüntetésre ítélte Varju Lászlót választás, népszavazás és európai polgári kezdeményezés rendje elleni bűncselekmény bűntettében. Garázdaság vétségében is kimondták bűnösségét, míg a testi sértés bűntette miatt emelt vád alól a bíróság felmentette őt.
Súlyosításért – szabadságvesztés kiszabásáért – fellebbezett a Fővárosi Főügyészség, a védelem és a vádlott pedig felmentésért fellebbezett az ítélet ellen. A Fővárosi Fellebbviteli Főügyészség előterjesztett másodfokú indítványával az ügyészi fellebbezést fenntartotta, egyben kezdeményezte a védelmi fellebbezések elutasítását.
Amennyiben jogerősen is kimondják Varju bűnösségét és elítélik, elvesztheti a képviselői mandátumát. Nem lehet országgyűlési képviselő, akit bűncselekmény elkövetéséért jogerősen elítéltek.
Az is eldől csütörtökön, hogy el merik-e marasztalni Varju Lászlót, miután a napokban Gyurcsány Ferenc, a DK vezére – szerintünk esztelenül – megfenyegette a bírókat és az ügyészeket.
Biztosra vesszük, hogy a táblabíróság csakúgy, mint Magyarország összes bírósága független, és csak a jog előírásainak megfelelve hozza meg ítéletét; amennyiben bűnösnek találják Varju Lászlót, el fogják ítélni.
Varju ügyéről az újpesti Fidesz-szervezet állásfoglalását Ozsváth Kálmán, az újpesti önkormányzat fidelitasos képviselője tolmácsolta lapunknak.
A jobboldalon a hibáknak is van következménye, a baloldalon a legnagyobb bűnöknek sincsen. Varju László a DK alelnökeként és Gyurcsány Ferenc jó barátjaként már többször bebizonyította, hogy méltatlan az emberek, köztük az újpestiek képviseletére. Emlékezzünk arra, hogy mit tett például az MTVA székházában és hogyan próbált megvesztegetni a 2018-as választási kampányban egy másik országgyűlési képviselőjelöltet. Ezekre mind vannak bizonyítékok. Nem is beszélve arról, hogy 2010 előtt Varju a Gyurcsány–Bajnai-kormányok államtitkáraként maga is aktívan részt vett Magyarország tönkretételében és eladósításában. Bár tudjuk, hol lenne a helye Varju Lászlónak, mivel Magyarországon a bíróságok és az ügyészségek függetlenek, még akkor is, ha a dollárbaloldal az ellenkezőjét állítja, bízzuk a helyes döntés meghozatalát az igazságszolgáltatás szerveire
– szól a Fidesz újpesti szervezetének állásfoglalása.
Gyurcsány Ferenc egyébként a bírókat és az ügyészeket fenyegetve csak és kizárólag Varju MTVA-s demonstrációját említi. A választás rendje elleni bűncselekmény mintha nem is létezne. Pedig a Varju elleni vádak közül éppen az elsőfokú ítéleti tényállás szerinti választás kapcsán elkövetett vesztegetési kísérlet a súlyosabb, politikailag is.
Az összeférhetetlenség kizáró ok
Elveszti a mandátumát az az országgyűlési képviselő, akinek kimondják összeférhetetlenségét. Az Országgyűlésről szóló 2012. évi XXXVI. törvény 88. §-ban szerepel:
Ki kell mondani az összeférhetetlenségét annak a képviselőnek, (…) akit – képviselői megbízatásának ideje alatt – bűntett miatt jogerősen elítéltek.
Kiemelt kép: Gyurcsány Ferenc, a Demokratikus Koalíció elnöke (b), Varju László (k) és Vadai Ágnes (j) független parlamenti képviselők, a Demokratikus Koalíció tagjai az Országgyűlés plenáris ülésén 2013. március 19-én. Fotó: MTI/Bruzák Noémi
Facebook
Twitter
YouTube
RSS