Öt évnél súlyosabb börtönbüntetés kiszabását indítványozta perbeszédében Hiszékeny Dezső országgyűlési képviselőre, egykori angyalföldi szocialista alpolgármesterre az ügyészség – hangzott el a per szerdai tárgyalásán, a Fővárosi Törvényszéken. Drávay Balázs ügyész szerint ugyanis bizonyított, hogy a szocialista politikus ötmillió forintot akart zsebre vágni azért, hogy az önkormányzat tulajdonában lévő, a Visegrádi utca 9-es szám alatt található Rigoletto üzlethelyiség bérleti jogát egy vállalkozónak kiadja. A vádlottak és védőik ugyanakkor részben vitatták az eljárás törvényességét és felmentést indítványoztak a tanács elnökénél. A korrupciós ügyben április 21-én hirdet elsőfokú ítéletet a bíróság.
PÁMER DÁVID – PestiSrácok.hu
A vád és a védőbeszédekkel folytatódott Hiszékeny Dezső és társa vesztegetési pere a Fővárosi Törvényszéken. A vád szerint a szocialista parlamenti képviselő, volt angyalföldi MSZP-s alpolgármester a másodrendű vádlott Sz. Sándor közvetítésével 2013 januárjában jogtalanul 5 millió forintot kért magának azért, hogy az önkormányzat tulajdonában lévő, a Visegrádi utca 9-es szám alatt található Rigoletto üzlethelyiség bérleti jogát egy vállalkozónak kiadja. A Központi Nyomozó Főügyészség emiatt Hiszékeny Dezsőt vezető beosztású személy által elkövetett hivatali vesztegetés elfogadásával, míg Sz. Sándor másodrendű vádlottat bűnsegédlettel és befolyással üzérkedéssel vádolta meg. A vádirat lényege, hogy az ügyben tanúként is idézett Balogh István 2013. január 20-án megkereste a Hiszékeny Dezsővel jó kapcsolatban álló Sz. Sándor másodrendű vádlottat egy Visegrádi utcai üzlethelyiség bérleti jogának megszerzése ügyében. Ezek után Hiszékeny Dezső 2013. január 30-án a Márton László néven vállalkozóként jelentkező fedett nyomozónak megmutatta az üzlethelyiséget, majd február 6-án az irodájában ötmillió forintot kért a bérleti jog megszerzéséért, később egy étteremben pedig azt is közölte, az ingatlant árverés útján 30 millió forint alatt megvásárolhatja és elintézi, hogy ő legyen az árverés nyertese. A szerepvállalásáért a korábban meghatározott összeget kérte, majd a fedett nyomozó kifejezte vételi szándékát. A vád szerint ezt követően az önkormányzat Hiszékeny Dezső kezdeményezésére 2013. március 14-én meghirdette az üzlethelyiséget árverés útján történő értékesítésre.
Súlyos börtönéveket kértek a politikusra
Az ügyész perbeszédében hangsúlyozta, a vád tárgyává tett korrupciós bűncselekmény nem csak Magyarországon, hanem az egész világon jelentős látenciával bír, hiszen a cselekményben résztvevők egyikének sem érdeke, hogy beszéljen. A korábban Kiss Ernő dandártábornok perében is eljáró Drávay Balázs kijelentette azt is, hogy az ügy felderítése eltért a megszokottól, hiszen a bűncselekményről az egyik érintett féltől szerzett tudomást a hatóság. Hozzátette, ez a személy önmagát is bűncselekménnyel vádolta és ellene jelenleg is eljárás van folyamatban. Drávay Balázs elmondta még, hogy a nyomozás során telefonok és egyes helyiségek lehallgatásával, valamint fedett nyomozó útján beszerzett bizonyítékok támasztják alá a vádat. Az eljárás adatai szerint a nyomozás során többek között Hiszékeny Dezső irodáját három hónapig lehallgatták a szolgálatok. A volt szocialista politikus ugyan a hangfelvételeken nem beszélt pénzről, ám az ügyben befolyással üzérkedés miatt megvádolt, az ügyészség szerint közvetítői szerepet vállaló Sz. Sándor a fedett nyomozóval, valamint a vád tanújával való tárgyalás során az ötmillió forintot öt „gurigának”, illetve „cukrásznyelven” öt „gombócnak” nevezte. Drávay Balázs emlékeztetett: a hangfelvételeken az is hallatszik, hogy Sz. Sándor kijelenti, majd Hiszékeny dönti el, “zsebbe, vagy pártkasszába” kerül a kenőpénz. Az ügyész hozzátette, hogy nem igaz Hiszékenynek az az állítása, hogy hatósági provokáció áldozata lenne. Drávay Balázs hangsúlyozta, a legfontosabb bizonyíték Hiszékeny ellen, hogy a fedett nyomozóval való beszélgetés során gesztusokkal jelezte, hogy igényt tart az öt „gurigára”. A vádirat szerint a találkozó alatt bólogatott, illetve a bal kezével mutatta, hogy ötmilliót kér az ügyintézésért. Az ügyész mindezekért azt indítványozta, hogy a vesztegetés minősített esetére vonatkozó büntetési tétel középmértékénél, azaz öt évnél magasabb tartalmú börtönbüntetést szabjon ki a bíróság. Az ügyész megemlítette, hogy súlyosító körülménynek számít, hogy Hiszékeny aktív politikusként a választói bizalmat is megingatta cselekményével.
A védelem felmentést indítványozott
Hiszékeny ügyvédje, Kádár András védőbeszédében leszögezte, hogy a vádat megalapozatlannak tartja, ügyfele nem kért és nem fogadott el jogtalan előnyt, ezért bűncselekmény hiányában kéri védence felmentését. Az ügyben eljáró Központi Nyomozó Főügyészség tevékenységének sajátosságairól szólva többek között arra hívta fel a figyelmet, hogy 2013 tavaszán már minden fontos információ a hatóságok rendelkezésére állt, mégis csak több mint egy év múlva kérték Hiszékeny mentelmi jogának felfüggesztését és a 2015 januári vádemelésig már csaknem két év telt el. A védő arra is felhívta a figyelmet, hogy a nyomozás anyagának csak egy részét ismerhették meg. Hiszékeny egyik rögzített beszélgetésen sem kért pénzt, ezt a témát mindig a másik fél vetette fel, a fedett nyomozó provokált, ám az alpolgármester mindig elhárította a pénzátadásra vonatkozó felvetéseket. A védő itt ugyancsak megjegyezte, amiről Hiszékeny a vallomásában beszélt, hogy a bal kezével az ötmillió forintra utalva kétszer is ötöt mutatott, hiszen, nem is tudott volna a bal kezével az ötmillió forintra utalni, legfeljebb négy és fél millióra, mivel egy sportsérülés következtében nem tudja kinyújtani a kisujját. Az üzlethelyiség bérleti jogának értékesítése során pedig az alpolgármester csak a munkáját végezte, mondta Kádár András, megemlítve, hogy az ügyben a tanúk vallomása is Hiszékeny elmondásait támasztják alá. Kádár András a fedett nyomozó ezen eljárásba való bevonását nem tartja törvényesnek, ezért arra kérte a bíróságot, hogy a hozzá köthető bizonyítékokat a törvényszék rekessze ki az eljárásból. Ugyancsak ezzel a kéréssel fordult a tanácsvezető felé a másodrendű vádlott védője is, aki szerint jogellenesen történt a bizonyítékok beszerzése és „a mesterségesen előállított” ügyben nem is történt bűncselekmény, így Sz. Sándor felmentését indítványozta a mai tárgyaláson.
Hiszékeny koncepciós eljárásról beszélt
Hiszékeny Dezső az utolsó szó jogán, első bírósági vallomásához hasonlóan keményen nekiment az ügyészségnek és a Nemzeti Védelmi Szolgálatnak. Elmondta, jól jellemzi ezt az ügyet, hogy a Központi Nyomozó Főügyészség egy sajtótájékoztatón jelentette be, hogy milyen bűncselekményt rónak a terhére, ám ő már akkor elmondta, hogy nem követett el törvénytelenséget és soha nem fogadott el vesztegetési pénzt. A politikus hangsúlyozta, most is úgy gondolja, hogy az ügyészség politikai megrendelésre indított ellene koncepciós eljárást, majd hozzátette, a „valódi bűnösök az állam zsoldjában állnak”. Mindemellett Hiszékeny arról is beszélt, hogy „az ügy valódi ura nem is az ügyészség, hanem a titkosszolgálat”, ám ennek ellenére a nyomozóhatóság nem tudott egyetlen egy bizonyítékkal sem előállni, ami igazolná a vád állításait. Nehezményezte, hogy már jóval azelőtt „célponttá vált”, hogy ellene megindult volna a nyomozás. Hiszékeny „paranolmálisnak” nevezte az ügyészségnek azt az állítását, miszerint egy hangfelvétel alapján vonták le azt a következtetést, hogy ő „bólintással” és „mutogatással” jelezte, hogy elfogadja a kenőpénzt. A volt alpolgármester a tárgyaláson nyomatékosította, senkitől semmit nem kért és amit az ügyészség állít, az soha nem történt meg, emiatt – ahogy a másodrendű vádlott is – azt kérte a bíróságtól, hogy „segítse helyreállítani a becsületét”. A következő tárgyalási napon, április 21-én a Kalina József vezette bírói tanács várhatóan elsőfokú ítéletet hirdet majd.
Címlapfotó: Népszava
Facebook
Twitter
YouTube
RSS