A Szentatya mondatait évtizedes-évszázados távlatokban kell értékelni, nem tekinthetünk rá politikusként. Alázatosan és komoly önkritikával kell fogadni az ő útmutatásait. Mi, magyarok ezt már megtanultuk, és sok olyan ember is belátta, hogy Ferenc a magyar emberek barátja, aki korábban bárdolatlanul bírálta őt – mondta a PestiSrácok.hu-nak Hölvényi György, a KDNP politikusa, az Európai Néppárt képviselője. Hölvényi Stefka Istvánnak és Huth Gergelynek az Európai Parlament brüsszeli székházában adott interjút, amelyben azt is kifejtette, hogy a magyar kormány egy sor emberközpontú, családbarát intézkedést hozott, ami láthatóan elnyerte Ferenc pápa tetszését, még akkor is, ha maradtak vitatott kérdések.
Hölvényi Györgynek felidéztük azt a 2014-es, portálunknak adott interjúját, amelyben a nagy nyilvánosság előtt elsőként beszélt az akkor újonnan beiktatott pápa strasbourgi látogatásán szerzett benyomásairól.
Életem egyik legnagyobb élménye volt, hogy képviselőként végighallgathattam a Szentatya felszólalását, amint az Európai Parlamentben szembesített bennünket avval, amire büszkék lehetünk. Európa értékeivel, a család és a szolidaritás eszményével. Történelmi beszéd volt, a Szentatya beállt a jelen és a múlt, a hívő és a nem hívő kereszteződésébe. Mindenki számára hitelesen és mélyen tudott üzeneteket megfogalmazni. Az egész parlament, a kommunistáktól a szélsőjobbig – talán két-három képviselőt leszámítva – felállva tapsolt. Ez a beszéd nem Európa múltjáról, hanem lehetséges jövőjéről szólt. Az embert vissza kell helyezni a politikai cselekvés középpontjába, ez a titok
– mondta a kereszténydemokrata politikus 2014-ben (az interjú ITT olvasható el), ami azért is érdekes, mert csak ezt követően harapózott el a Szentatyát egyfajta migránspárti aktorként értékelő nyilatkozatok sokasága a magyar jobboldal köreiben. Azóta Ferenc pápa már háromszor látogatott a magyarokhoz; ezekből a legutóbbi, április végi útja az ő programjainak sokaságában is kiemelkedően bennsőséges és meghitt eseménysorozat volt.
A Szentatya világos, hitbéli üzeneteket fogalmaz meg. A mainstream média viszont csak politikai szereplőként képes értékelni a megszólalásait, és ami nem illik bele a koncepciójukba, azt egész egyszerűen elhallgatják. Azt se felejtsük el, hogy Ferenc pápának meg kellett ismerkednie Európával, ebből is fakadhattak félreértések az ő világlátásáról. S végül mégis, hova jött el a legtöbbször? Magyarországra, már háromszor is! Ennek egyértelmű az üzenete a magyarok felé!
– mondta. Felvetésünkre, hogy Ferenc korábban valóban megfogalmazott néhány sokakat felkavaró érvelést a migránsok befogadásáról, Hölvényi György ezt felelte:
A pápa pápaként beszél! Ha szenvedő embert látsz, segíts neki! Ugyanakkor a Szentatya számára világossá vált, hogy Magyarország a migránsproblémát helyben, a válságzónákban és nem befogadással akarja kezelni. A magyar kormány a Hungary Helpsen túl egy sor emberközpontú, családbarát intézkedést hozott, ami láthatóan elnyerte Ferenc pápa tetszését, még akkor is, ha maradtak vitatott kérdések. A magyar kormány jóhiszeműsége és tenni akarása elismerésre talált. Európa nagyobb részében csak a szövegelés megy, míg nálunk világos cselekedetek vannak. Én magam például tíz éve foglalkozom Afrika fejlesztésének segítésével, és ezek egyértelmű tettek.
A KDNP-s politikus kérdésünkre arra is rávilágított: a pápa sosem mondta, hogy jó a migráció, csak azt mondta – nem politikai aktorként –, hogy embertársainkkal szemben van felelősségünk. Kérdésünkre, hogy váteszként tekint-e magára – hiszen végül beigazolódott, amit tíz éve hirdet Ferencről –, Hölvényi György azt mondta:
Mindvégig bíztam benne, hogy Ferenc az igazságot keresi. Mi is, fideszes és KDNP-s politikusok, számos hibánk ellenére, az igazságot keressük, így találkozott össze Ferenc pápa és a magyar kormányzó pártok értékrendje. Nekünk nem kell napi szinten a megváltással törődni, mint a náciknak vagy a kommunistáknak. Egy kereszténydemokrata politikus feladata, hogy figyeljen a kötelességek és jogok egyensúlyára, de – a világboldogító ideológiákkal ellentétben – mi nem akarunk kényszeresen mindenre megoldást találni. Ráadásul a KDNP-ben van egyfajta többlet is, hiszen miközben óriási lehetőséget hozott nekünk a Fidesszel való szövetség, mi megmaradhattunk rétegpártként, kizárólag a kereszténydemokrata értékelvűséget hirdetve. Valljuk, hogy a pragmatikus politikai érdek nem írhatja felül a keresztény, példaadó funkciónkat. Nem tehetünk mást, minthogy kitűnünk evvel a gondolkodással.
Hövényi György végül hozzátette:
azt tanácsolom mindenkinek, akit akár nem vallásosként megérintett a Szentatya látogatása, hogy gondolja meg: mindig az egyénnél kell elkezdődnie a változásnak! Nem felülről, hanem nekünk személyesen kell cselekednünk a jó ügy érdekében.
Operatőr: László Petra/PestiSrácok.hu
Facebook
Twitter
YouTube
RSS