
A horvát kormány hatályon kívül helyeztetné a Zágrábnak kedvezőtlen nemzetközi választottbírósági ítéletet a Mol–INA-ügyben, egyben úgy véli, hogy a horvát legfelsőbb bíróság legutóbbi, korrupciót megállapító ítélete alapján a Mol és a horvát állam közötti megállapodások az INA-ról nem maradhatnak fenn, ezért felfüggesztenék a Mol kivásárlására tett törekvéseket is.
Horvátország a svájci szövetségi legfelsőbb bírósághoz fordul, hogy helyezze hatályon kívül a genfi Nemzetközi Kereskedelmi Jogi Bizottságnak (UNCITRAL) az Ivo Sanader volt horvát kormányfő korrupciós ügyében hozott döntését és Zágrábra nézve kedvezőtlen határozatát – jelentette be Andrej Plenkovic horvát kormányfő a kabinet csütörtöki ülésén. Kiemelte: utasítani fogják a gazdasági minisztériumot, hogy kezdeményezze a választottbírósági ítélet felülvizsgálatát.
A kormány döntése a horvát legfelsőbb bíróság 2021. október 21-ei ítélete nyomán született, amely korrupciós gyakorlatot állapított meg
– mondta a kormányfő.
Úgy gondoljuk, hogy az új körülmények miatt az ilyen megállapodások nem maradhatnak fent, és ezért döntött a kormány, hogy megteszi ezeket a lépéseket
– hangsúlyozta, megjegyezve, hogy döntésüket jogi véleményekre is alapozzák. Mint mondta, konzultáltak a horvát ügyészséggel (DORH), valamint a jogi egyetemmel, és a megváltozott körülmények miatt úgy gondolják, hogy célszerű felfüggeszteni azokat a törekvéseket, amellyel a horvát állam kivásárolná a Mol Nyrt. részesedését az INA-ból.
A horvát kormány még 2014 elején fordult nemzetközi döntőbírósághoz. A horvát álláspont szerint a Mol korrupció révén szerezte meg az INA irányítását, elmaradtak a részvényesi szerződésben vállalt, a horvát olajfinomítókban eszközlendő Mol-befektetések, és a magyar befektető megsértette a kereskedelmi társaságokra vonatkozó horvát törvényeket. A Mol mindvégig tagadta a vádakat. A genfi döntőbíróság Horvátországnak a vesztegetésre, a társaságirányításra, valamint a 2003-as részvényesi megállapodás állítólagos megszegésére vonatkozó valamennyi kérelmét elutasította.
A döntőbírósági határozat után Plenkovic 2016. december 24-én rendkívüli sajtótájékoztatón jelentette be, hogy a horvát állam kivásárolja a Mol Nyrt. részesedését az INA-ból.
A Mol 2003-ban, az INA privatizációja során szerzett 25 százalék plusz egy részvény mértékű részesedést a horvát olajvállalatban. 2009-ben a Mol megállapodást kötött a horvát kormánnyal, amellyel a Mol irányítói jogokat szerzett az INA-ban, és átvette a horvát vállalat gázüzletágát. Jelenleg az INA 49,08 százaléka a Molé, és a magyar olajtársaság rendelkezik az irányítói jogokkal is a társaságban. A cég 44,84 százaléka a horvát államé.
A horvát kormány mostani bejelentésre nem kívánt reagálni a Mol. A vállalat egy novemberi nyilatkozata szerint a 2016-os választottbírósági ítélet megszületése óta az állítólagos korrupcióval kapcsolatban nem merült fel semmilyen új bizonyíték vagy fejlemény. A szerződéseket jogszerűen csak a két fél közös akaratából lehet megváltoztatni, és ezt a felek továbbra is csak az UNCITRAL szabályok szerint megalakuló és működő választottbíróság előtt tehetik meg.
Forrás: MTI
Nézzük_magát_a_dolgot
2021-12-31 at 12:54
Nincs igaza Drakulának, mert azóta rengeteg pénzt fordítottak beruházásra, és ma már sokszorosan értékesebb, mint amikor lerohadt állapotban a MOL megvásárolta.
egresi istván jános ernő
2021-12-31 at 12:08
Vladtepesch: Teljesen igaza van!
Nézzük_magát_a_dolgot
2021-12-31 at 11:15
Tisztelt Galamb! Igen, tisztességes piaci áron vette meg (volt kénytelen megvenni? Az eredmény szempontjából ez a két lehetőség mindegy), mert a horvátoknál nem olyan xar nemzetellenes gazemberek árusították ki a nemzeti vagyonukat, mint nálunk. Pl az egyik dunántúli sörgyárat egy ausztrál szédelgő egy hajórakomány Ausztráliában kiselejtezett, beolvasztásra váró alumínium söröshordóért kapta meg. A cukorgyárainkról meg inkább ne is beszéljünk, mert mindjárt megüt a Gutmann.
khm
2021-12-31 at 08:43
A SVÁJCI legfelsőbb bíróságnak ugyan miféle jogi felsőbbsége van Magyarország felett???????
Kovács Pityu
2021-12-31 at 06:14
A rablóprivatizációban a saját kárunkon megtanultuk mi is az a vadkapitalizmus. Egy Orbán kormánnyal mi is meg fogjuk mutatni a körülöttünk lévő Trianoni gyilkosoknak hogy ezekkel a szabályokkal is tudunk játszani. Egy ilyen kormánnyal húsz év alatt a Kárpát – medencében a legdinamikusabban, és legdominánsabban át tudnánk venni a gazdasági és ipari irányítást.
Galamb
2021-12-30 at 23:39
Nézzük_magát_a_dolgot
“… a MOL tisztességes piaci áron megvásárolta az INA 49%-os részvényeit…”
Ön eltudja képzelni, hogy a Medgyessy-Gyurcsány-Bajnai vonal bármit is tisztességesen vásárol?
Kása mása
2021-12-30 at 19:50
Nagy tiszteletű Galamb !
Itt most egy kicsit tévedtél.
Nincs pénzük a Horvátoknak / egy darabig nem is lesz/ és
időhúzásként több mint 10 éve inkább pereskednek.
Egyre kevesebb a Horvát országba látogatók száma, miután
a magyarok felfedezték a honi turizmust. /Szép kártya előnyével /
Nézzük_magát_a_dolgot2021-12-30 at 19:25
érvelése inkább meggyőzött !
Nézzük_magát_a_dolgot
2021-12-30 at 19:25
A sok qrva okosnak, mint pl. Galamb és követői, akiknek halvány gőzük sincs a dologról, de véleményük aztán van, méghozzá megfellebbezhetetlen. (Tipikus libsi alapállás.) Arról van szó, hogy a MOL tisztességes piaci áron megvásárolta az INA 49%-os részvényeit, és mint legnagyobb részvényes, ez számára irányítói részvénytöbbséget biztosított. Évek során a MOL sok értéknövelő beruházást hajtott végre, és a horvátok nyüszítése miatt még a veszteséges Sziszeki olajfinomítójukat se záratta be. Hálából a horvátok maguknak követelték az irányító pakettel járó jogokat, és mivel a szerződés miatt ez nem járt nekik, bírósághoz fordultak. Ott el lettek hajtva. Ezután nagy keservesen bejelentették, hogy megvásárolnák a MOL részvényeit, hogy övék legyen. De sajnos-sajnos nincs rá pénzük, ezért jobb lenne ingyen hozzá jutni. Innentől kezdve a nagyokos Galamb nekik adhatja az INÁT (mibe kerül az Galmbnak?) a jószomszédság kedvéért hátha akkor Jellasics nem támad a déli megyéinkre, nem irtja a békés falusi lakosságát egészen addig, amíg a népfölkelők meg nem futamítják Bécsig. A délszlávok kemény legények mint a fagyott kutyaxar, és nagy az arcuk, amíg állig felfegyverkezve fegyvertelen emberekkel állnak szemben.
Nézzük_magát_a_dolgot
2021-12-30 at 19:13
Cigány népség ez. Megszokták, hogy abból élnek, hogy nyáron a gazdag nyugati turistákat lehúzzák, ősszel-télen meg guzlicáznak és kávézgatnak; a tisztességes munka már büdös nekik. Nem hajlandók a piaci értéken kivásárolni a MOL tulajdonrészt, hanem szeretnék ingyen megkaparintani. A választott bíróság azt jelenti, hogy a szerződésbe belefoglalják: vita esetén melyik bíróság fog dönteni. No de mi van, ha a választott bíróság nem a krobótoknak ad igazat? Hát akkor azt majd keresnek valakit, akik nekik ad igazat. Persze ez a nemzetközi jog alapján nevetséges, és bárki döntene másként, mint a választott bíróság, annak semmi joghatálya nincs. Óvónéni kérem, fogadtunk a Pistikével egy mecsboxba, neki lett igaza, de én nem akarom a mecsboxomat nekiadni, óvónéni tessék azt mondani, hogy nem kell a mecsboxomat neki adnom, hanem inkább neki kell két mecsboxot nekem adnia!
Orientál
2021-12-30 at 19:03
Ha svájci akkor nem eu-s ,meg nem is közös megállapodás a MOL-lal. Itt is bemutatkozik a horvát kormány. Érték alapon szarnak a megfelelő tőzsdei árat a részvényekért kifizetni.
márko
2021-12-30 at 18:28
horvátok , a magyarokra mindig, mint gyarmatosítókra néztek
/
ÉS
. ez a történelemben mindig így volt ( vak az, ki ezt nem így látja , sok bizonyíték van )
. a magyar kisebbség mindig elnyomva ( Trianon után )
ÉS
. meg kell érteni , HOGY így van most is
/
ÉS
. a horvát kormány soha NEM gondolja támogatni az Orbán Viktor elképzeléseit az EU parlamentben
. a horvát kormány, mindig német benyali volt – marad is ( ez világosan így van )
/
az INA céget ,
. a magyar ellenőrzés alá SOHA, SOHA nem fogják megengedni
/
az Adrián nyaraltam , DE soha többé oda nem megyek
. a görög mini tudásommal kényelemesen vagyok görögben
Vladtepesch
2021-12-30 at 17:19
Az a helyzet, hogy a MOL qrvára nem “magyar” és pláne nem “multi”.
Ideje lenne megnézni, hogy az ország egyik legnagyobb cége, az ÁFOR, hogy a redvába lett MOL-ként elprivatizálva a közvagyonból????!!!!????
Nem a horvátokkal kellene huzakodni ezen a szarkupacon.
Simán államosítani kéne a MOL-t, az INA-t az eredeti vételáron+infláció visszaadni a horvátoknak és lezárni ezt a szar ügyet, de mielőbb!!!
regőrejtő
2021-12-30 at 17:10
Galamb!
Sok kérdést tettél fel és mindegyikre benne van a válasz is. A kutya sajnos ott van elhantolva, hogy kik azok a “NEKÜNK”!?
A MOL-ban az állami tulajdonhányad 15,2% – ebből az MCC alapítványé 10 %. Ezzel max. csendben javasolhat/motyoghat valamit, de elérni a többi részvényes akarata ellenére semmit nem lehet. Sajna. Egyébként a MOL már 2014-ben kész volt értékesíteni a INA részvényeit, azóta tárgyalgatnak a horvátok, csak ők ezt nem gondolják komolyan, ők semmisnek akarják a MOL INA üzletet. Minden tekintetben.
úgyahogyvan
2021-12-30 at 17:08
Patriota
nem gondolod hogy pl a magyar privatizációnak nevezett szabadrablás alkalmával
a nyugatiak nem ugyanezt tették-ezerszeresen??? és akik ugyanezt tették azoknak nem tetszik és hogy betegyenek orbánnak ezért fűtik a horvátok agyát(mert a dologból
pénz jut az orbán kormánynak)-ha medgyessi,gyurcsány vagy bármelyik talpnyalójuk
lenne ‘hatalmon’akkor mindjárt nem lenne semmi baj-mert ami pénz most magyaroszágnak jut-az rengeteg mással együtt-az ő(sorosék)zsebébe menne!
aladin
2021-12-30 at 16:59
Azt mondják a horvátok, ha a svájci biroság sem ad nekik igazat akkor az Istenhez mennek panaszra.
Andromeda
2021-12-30 at 16:40
Patrióta, Hernádi komcsi, Karácsony embere:
https://magyarnemzet.hu/velemeny/2021/10/orban-viktornak-el-kell-gondolkodnia
Patriota
2021-12-30 at 16:35
Lássuk be: nem semmi ügy volt a MOL vezér, Hernádi általi hatalmas kenőpénzezés… Nem véletlen van azóta is totális EU elfogatóparancs ellene. Persze, OV barátja-így SOHA nem fogják kiadni a horvátoknak!!!!
úgyahogyvan
2021-12-30 at 16:33
Galamb
…van benne valami!-de az is nyilvánvaló hogy valaki(naki?)fűti a horvátok agyát
egyszerűen nem akarnak(akar) egy közép-európai akárcsak gazdasági egységet
Galamb
2021-12-30 at 15:59
Megér nekünk ennyit ez a dolog? Itthonról kiszorítjuk a stratégiai ágazatokból (nagyon helyesen) a külföldi cégeket. Külföldön meg eljátsszuk mi is a gyarmatosítót?! Rendben, hogy Medgyessy kezdte bulit, de már 10 év lett volna rá, hogy kitáncoljunk belőle. Nem elég nekünk az USA, EU, román, ukrán bagázs, még magunknak is keressük az ellenséget, ráadásul a szomszédban. A kettős mércéről nem beszélve…