Nem kellett sokat várni és az ellenzéki pártok is megszólaltak az izraeli államfő látogatásával kapcsolatban. Az MSZP úgy véli, Netanjahu részévé vált a kormányzati kampánynak, az LMP nem lát reményt arra, hogy a látogatás miatt hatékonyabban képviseli majd Magyarország érdekeit a világpolitikában, a Jobbik arra kíváncsi, mi történt valójában a színfalak mögött, míg a DK „bűnös politikai hazárdjátéknak” látja a találkozót.
Az LMP szerint bár van nemzetközi politikai jelentősége az izraeli miniszterelnök budapesti látogatásának, de attól nem várható, hogy Magyarország hatékonyabban tudja majd a nemzeti érdekeit a világpolitikában képviselni. Ungár Péter Benjámin Netanjahu izraeli miniszterelnök budapesti látogatására reagálva azt mondta, önmagában a kormányfő látogatása nem probléma. A probléma a magyar külpolitikával van – folytatta -, azzal, hogy a Magyarországgal szövetséges államok vezetői nem jönnek Budapestre. Az ellenzéki politikus arról is beszélt, hogy a magyar és az izraeli miniszterelnök is egyre inkább elszigetelődik a nemzetközi színtéren és az egymással való kapcsolattartásban próbálják ezt az elszigetelődést feloldani.
A Jobbik arra kíváncsi, mi történt a színfalak mögött
A Jobbik arra kíváncsi, hogy a színfalak mögött miben állapodott meg, “miről egyezkedett” Orbán Viktor magyar és Benjámin Netanjahu izraeli miniszterelnök – közölte Bana Tibor, az ellenzéki párt országgyűlési képviselője kedden. A Jobbik vitatta, hogy a két kormányfő találkozója történelmi jelentőségű lenne, ha azon hivatalosan semmilyen érdemi megállapodás, döntés nem született még tervezet formájában sem.
A világ két legkorruptabb kormányfőjének közös sajtótájékoztatójából ugyanis semmi konkrétumra nem derült fény.
– fogalmazott Bana Tibor, aki a háttérben történteket firtatta.
Az MSZP szerint Netanjahu részévé vált a kormányzati kampánynak
Az MSZP szerint Magyarország és Izrael hagyományosan szövetsége egymásnak, a két ország közötti hosszú távon fenntartható jó viszony nemzeti ügy. A szocialisták bírálták Benjámin Netanjahu izraeli kormányfőt, mert olyan kijelentéseket tett, amellyel részévé vált a magyar belpolitikának, a kormány kampányának. Erről Bárány Balázs, az MSZP országos elnökségének tagja beszélt kedden Budapesten sajtótájékoztatón. Az ellenzéki politikus szerint a két ország közötti jó viszony felül áll a pártok közötti vitákon és azt kívánta, hogy a két miniszterelnök találkozója kölcsönösen jó legyen mind a két országnak.
Hozzátette: elítélik azt, hogy Benjámin Netanjahu partnere kíván lenni Orbán Viktor miniszterelnöknek egy olyan belpolitikai kampányban, amelynek középpontjában “az ellenségkeresés, az uszítás, a hergelés és a népbutítás áll”. Sajnálják, hogy ez olyan időszakban történik, amikor “a gonosz és ostoba kormányzati kampány” szítja a magyarországi antiszemitizmust – közölte, hozzátéve, azt is sajnálják, hogy a miniszterelnök kijelentései a magyarországi zsidóság körében csak fokozzák a bizonytalanságot.
DK úgy véli az izraeli miniszterelnök egy „bűnös politikai hazárdjáték részeként” járt itt
A Demokratikus Koalíció (DK) értékelése szerint Benjámin Netanjahu egy „bűnös politikai hazárdjáték részeként” látogatott Magyarországra. Ara-Kovács Attila, az ellenzéki párt elnökségi tagja keddi budapesti sajtótájékoztatóján azt mondta: noha az izraeli és a magyar miniszterelnök különbözően látja a világot, érdekeik azonosak: „egy autoriter, a demokráciát lebontani kész politika megvalósítása”. Szóvá tette, hogy a látogatás nem a jó gazdasági, kulturális kapcsolatoknak szól, hanem „beiratkozás egy klubba, amelynek Putyin, Erdogan és Orbán a tagjai”. Ara-Kovács Attila úgy vélte: elengedhetetlen lett volna, hogy Benjámin Netanjahu elítélje az antiszemita indulatokat keltő magyar aktuálpolitikát, szerinte efelett nem lehet szemet hunyni szavazatokért cserébe.
A Fidesz az MSZP és a DK nyilatkozatára annyival reagált: „savanyú a szőlő, hiszen sem Gyurcsány Ferenc, sem az MSZP más miniszterelnökének kormányzása idején nem látogatott el Izrael miniszterelnöke Magyarországra”.
Forrás: MTI; Vezető kép: Horváth Péter Gyula/PS
Facebook
Twitter
YouTube
RSS