2039-re új heggyel bővül hazánk domborzata, ezt azonban a mi szemetünkből hordták össze. A hulladékról nem szeretünk beszélni, de megtermelésében mindannyian részt veszünk. Az Országos Hulladékkezelési Igazgatóság szervezésében országos túrán jártunk, hulladék-újrahasznosító üzemnézőben. Konzervbontó sirályok, csurgalék-víz és import hulladék. Tartson velünk, ha ön tudatos szelektáló, de még inkább, ha erdőszéli sunnyogó!
A szeméttől való megszabadulásnak tulajdonképpen még mindig a két legősibb módszerét alkalmazzuk jórészt, azaz vagy elégetjük, vagy fölhalmozzuk valahová. Az eljárás annyiban finomodott, hogy amit elégetünk, abból legalább energiát nyerünk, és többit is igyekszünk elegánsan a szőnyeg alá söpörni. A hulladék-körút első állomásán pont egy ilyen lerakóban, a Pusztazámori Regionális Hullaékkezelő Központban jártunk. Az itteni módszer az, hogy 39 éven keresztül felhalmozzuk a hulladékot, amíg egy 50 méter magas hegy nem lesz belőle, aztán ráhúzzuk a természet fűvel borított földszőnyegét. Természetesen azért ennél árnyaltabb a kép.
Budapest területén mintegy 700 ezer tonna kommunális hulladék keletkezik, amelynek több mint felét elégetik, a másik része kerül a Pusztazámori Regionális Hulladékkezelő központba. Az avarkori temető helyén felhúzott 91 hektár területű szemétlerakó nagyjából 2039-ig, négy ütemben fogadja majd a szemetet. A 19,5 millió köbméternyi hulladékból végül egy ötven méter magas, 62 hektár alapterületű zöldellő szeméthegyet formálnak. Addig is naponta 500-1000 jármű fordul meg a hulladékkezelő telepen.
A jólét súlyosan szennyezi a környezetet
A budapesti kommunális hulladék 45 százaléka újrahasznosítható lenne, tehát egy kis odafigyeléssel fele akkora lenne a szemétdombunk, vagy kétszer annyi ideig hordhatnánk ki a szemetet. Ugyanakkor elgondolkodtató az FKF kimutatása arról, milyen drasztikus mértékben esett vissza a kommunális hulladék mennyisége a gazdasági válság idején. A jólét tehát jelentős környezetszennyezési tényező. Ha van pénzünk, könnyebben megvásárolunk olyan dolgokat, amelyekre nincs is szükségünk. Vagy többet vásárolunk, mint amennyire szükségünk van. A jólét felesleges giccsei méterekkel magasítják Budapest szeméthegyét.
A hulladékhegy, bár gondosan lefojtják különböző ásványi és egyéb takarórétegekkel, folyamatosan bomlik. A keletkező gázokat ezért 109 kút segítségével összegyűjtik, és egy gázturbina segítségével elektromos áramot termelnek, amely évi 40 millió forintos hasznot hajt a telepnek. Megjegyzendő, a telep által megtermelt hasznot a szemétdíjba forgatják vissza, azaz a helyesen gondozott szemét saját kezelését “olcsósítja”. A szeméttelep éjjel-nappal termeli majd a gázt, valószínűleg jóval 2039 utánig.
Optikai tuning
Maga a pusztazámori szeméttelep alapvetően meggyőző, nem büdös, vagy legalábbis csak közelről. Ha jár a szél, nem más, mint egy nagy zöld domb, jó kilátással és tele madarakkal – főleg a konzervdobozt is kinyitó sirályokkal. A szemétből származó nedvességet – az úgynevezett csurgalékvizet – is külön, egy kis bűzlő tavacskában tárolják, hogy aztán majdnem ivóvíz tisztaságúvá tisztítva a patakba engedjék.
Összességében a telep mégis amolyan optikai tuning. Bárhogy díszítjük a szeméthegyünket, csak magunkat csapjuk be. Az igazán őszinte megoldás az lenne, ha kezeletlenül otthagynánk az egészet, hogy ne egy semmitmondó zöld hegy, hanem saját felelőtlenségünk bűzlő szemétkompozíciója legyen.
No gallery template found!Import hulladék
A barátságos – legalábbis meggyőzőbb – szemétlerakó után igazi Mad Max-élmény a dunaújvárosi papírfeldolgozó hatalmas udvara, ahol óriási halmokban tárolják a 400 kilogrammos, feldolgozásra váró bálákat. A gyártás intenzitását mutatja, hogy a hulladékudvarban felhalmozott papír 12 naponként teljesen lecserélődik. Sem a szag, sem a szél által mindenhová széthordott papírhulladék látványa, sem a ragacsos tócsák nem éppen bizalomgerjesztőek. Egymás érik a kamionok, mivel az újrafeldolgozó üzemet csak bizonyos mennyiség fölött érdemes működtetni.
Verő Zsolt, a Hamburg Hungária Kft. alapanyag-beszerzési vezetpője elmondta, a dunaújvárosi papírgyár Közép-Európa legnagyobb szelektív papírhulladék-feldolgozója, évi 750 ezer tonna papírt dolgoz fel, amelynek 55 százaléka importból származik. Hozzátette, a Magyarországon begyűjtött papírhulladék-mennyiség 2011 óta stagnál – hasonló adatokról később az üveghulladékok kapcsán is lesz szó – tehát az üzem gazdaságos működéséhez 400 ezer tonna hiányzik.
Hihetetlen energiát emészt el a feldolgozás
A papírfeldolgozó mellé a tulajdonos az üzemhez hasonló méretű hőerőművet is épített a magas hazai energiaárak miatt, így sok fa és szén tüzelődik el, míg a hulladékból újra papír lesz. Itt szembesültünk először azzal, hogy a szelektív hulladékgyűjtés valójában mennyire kis része az egész folyamatnak, és hogy milyen hihetetlen energiát kell fordítani magára az újrafelhasználásra. Ez ipari körülményeket jelent, súlyos áldozatot mind energia, mind a víz tekintetében, amelyből csak ez a gyár tonnánként 56 köbmétert használ el.
A kinti hulladékparkoló után papírgyár üdítően patikatisztaságú belülről. A feldolgozás első lépcsőjében a gyár folyamatosan táplált gyomrában kavarog a papapírpép, amelyből egy úgynevezett drót-copf csavarja fel az oda nem illő anyagokat. Ezután a pép óriási hengereken és gőzhengereken halad át, amíg a barna papír embermagasságú hengereit a gyártási folyamat végén le nem emelik a gépsorról. Az eredmény valóban az illatos, barna papír, ekkora energiabefektetés után mégis elgondolkodtató, hogy a környezet megkímélésének tekintetében az újrahasznosítás nem is rugaszkodott olyan messzire a hulladéklerakástól. Az újrahasznosítás is csak szükségmegoldás.
No gallery template found!Így szelektál Magyarország
A zalaegerszegi HUKE telepén az újrahaszonsítható anyagok közül elsősorban az üvegre koncentráltunk, így egy hulladékfajtán keresztül alapvető képet kaphattunk a begyűjtés nehézségeiről. Árulkodó, hogy az évi 100 ezer tonna magyarországi üveghulladéknak az uniós elvárás szerint 60 százalékát kellene újrahasznosítanunk, mégis 2012 óta 34 százalékon stagnál. Érdekes adalék, hogy Svédországban a visszagyűjtési arány 93, míg Belgiumban 103 százalékos. Személy szerint is tapasztalhattuk, hogy egyes szelektíven beérkező hulladékokban gyakran nehéz fölfedezni szabad szemmel az üveget. Tévedés ugyanakkor azt hinni, hogy Nyugat-Magyarország ebben különb mint a Kelet. Mivel az üveghulladék a feldolgozás után csak 300 gramm/tonna idegen anyagot tartalmazhat, így egyértelmű: mennél hanyagabb a szelektálás, annál kevésbé éri meg az újrahasznosítás.
A házhoz menő szelektívgyűjtésben nem kapott helyet az üveg, a lakosság nincs ösztönözve a különgyűjtésre, mivel a hulladékszigetek jelentős részét is felszámolták. Országos viszonylatban is különbözőek a hulladék visszagyűjtésének módszerei, így nem meglepő, hogy a beérkező szelektív hulladék minősége is eltérő. A HUKE telepe emiatt üveghulladék tekintetében 30-40 százalékos kihasználtságú.
A HUKE cégcsoport tulajdonosa, Rudolf Wiedner volt ugyanakkor az első, aki arról is beszélt, nem elveszett a magyar lakosság. Mint mondta, 25 éve van a hulladékfeldolgozási piacon, és sikereihez nemcsak saját erőfeszítései kellettek, de a lakosság közreműködése is. A zalaegerszegi telephelyen műanyag és üveg feldolgozás, valamint komposztálás folyik. Felvételeinken az üveg újrahasznosítását követtük nyomon, ahogyan a gépek és az emberi kéz által az idegenanyagoktól végképp megtisztított üveghulladékból fehér és színes üveg-nyersanyag lesz.
Biogáz is hajthatná a kukásautót
Ezen a telepen utaltak ugyanakkor arra, hogy a hulladékból keletező metán arra is hasznosítható, hogy a hulladékgyűjtő autók üzemanyagául szolgáljon. Bennünk is megfogalmazódott, mennyire jót tenne például Budapestnek, vagy bármely nagyvárosnak, ha a termelődő gázt kevesebb károsanyag-kibocsátású és csendesebb autók, buszok üzemeltetésére használnák fel.
No gallery template found!Egyben lenyelt autó
Körutazásunk utolsó állomása az Alcufer Kft. fehérvárcsurgói vastelepe volt, ahol a shredder nevű fémfaló szörnyeteget volt szerencsék megtekinteni, és meghallgatni, amely egyben képes bedarálni az autókat. Állítólag itt végzik a vadiúj, de szériahibás gépkocsik is. Az óriási, feldolgozásra váró fémhalmok látványát a Stalker című fim hangulatához lehetne hasonlítani. Csiszár Tamás, szakmai és környezetvédelmi igazgatóval a bejárás során arról beszélgettünk, talán kevesebb lada-kaszni, mikró és hűtőgép rohadna az erdőszélen, ha az emberekben tudatosodna, hogy a leadott fémhulladék után valamennyit vissza is kapnak. És ha nem is éri meg a vastelepen leadni, mert a benzinköltség sem jön vissza, a lelkiismeret legalább tiszta marad. Már ha ez szempont, persze.
Ami hulladékként érkezik, csak nyersanyagként távozhat
A fémhegyek alatt láttunk olyan fémtárgyaknak is, amelyekért a pesti romkocsmák vagyonokat fizetnének. Persze egy vastelep nem alkalmazhat művészettörténészt és lakberendezőt. A látvány mégis visszavezetett bennünket ahhoz a gondolathoz, hogy az odafigyelésen kívül az újrahasználat a legenergiatakarékosabb, legkörnyezetkímélőbb megoldás. Végignézve a telep kis magángyűjteményén, a nem használt és leselejtezett paraszti eszközökön, elgondolkodtunk, mennyi mindent őrölhettek be egykori paraszti vagy polgári kultúránkból a shredder foga. Mert mint tudjuk, ami hulladékként érkezik, az már csak nyersanyagként távozhat.
No gallery template found!
Facebook
Twitter
YouTube
RSS