Miután a keletnémet tartományokat letarolta az AfD, Ausztriában történelmi győzelmet aratott az FPÖ, Hollandiában és Csehországban is jobboldali áttörés volt, a Patrióták Európáért pedig egyik napról a másikra lett az EP egyik legnagyobb pártcsaládja, a balra tolódó “hagyományos” jobboldali pártok, valamint a baloldal kezdi belátni, hogy az európai embereknek elegük van a migrációból. Népszerűségük visszaesését pedig abban látják, hogy a mainstreamen kívül eső jobboldali pártok az emberek számára elfogadhatóbb válaszokat adnak (többek között) az illegális bevándorlásra. Így ha nem is politikai meggyőződésből, semmint haszonszerzésből, de a fősodratú pártok új szövetségest keresnek az Európát közel 10 éve marcangoló válság megoldására, ez a szövetséges pedig nem más lehet, mint az oroszok által katonailag támogatott Bashr-al Assad, Szíria diktátora.
Az Európai Unió egyes országai, élükön Olaszországgal, a Szíriával fenntartott kapcsolatok normalizálására törekszenek, hogy megkönnyítsék a migránsok kitoloncolását, miután a mainstream pártok észlelték, a jobboldali pártok jelentős népszerűséget merítettek a bevándorlás témaköréből– írja a Politico.
Felül kell vizsgálni az Európai Unió Szíriára vonatkozó stratégiáját, és minden szereplővel együtt kell működni, megteremteni a feltételeket ahhoz, hogy a szíriai menekültek önkéntesen, biztonságosan és fenntartható módon visszatérhessenek hazájukba
– mondta Giorgia Meloni olasz miniszterelnök kedden.
A fenti kijelentés második fele önmagában Meloni részéről még nem lenne meglepő, ugyanakkor a Szíriával való együttműködés eddig vörös vonalnak számított az uniós vezetők részéről. Miután Bassár Asszad diktátor 2011-ben a tüntetők elleni erőszakos fellépése véres polgárháborúba torkollott, kormányát azzal vádolták, hogy vegyi fegyvert használt saját népe ellen, és kínzással vádolták. Ennek megfelelően az EU 2011-ben megszakította a diplomáciai kapcsolatokat az országgal. A rezsim túlélte, és műveletei nagyrészt Vlagyimir Putyin orosz elnök katonai támogatásának köszönhetően folytatódtak. A polgárháború azóta megtorpant, és a szíriai elnök szinte teljes globális elszigeteltséggel néz szembe
Az a lap szerint is egyértelmű, hogy a Szíriához való közeledés gondolata az újabb jobboldali sikereket hozó júniusi választásokat követően merült fel, ahol mind a francia Nemzeti Tömörülés, mind a német AfD jelentős előretörést könyvelhetett el. Úgy tűnik, hogy az európai mainstream számára pedig az Asszad-rezsim is elfogadhatóbb partner, mint európai riválisaik.
Ennek megfelelően júliusban hét uniós ország (Ausztria, Olaszország, Csehország, Szlovákia, Szlovénia, Görögország, Horvátország és Ciprus) felszólította az EU külpolitikai főképviselőjét, hogy vizsgálja felül az EU Szíriával kapcsolatos stratégiáját. Elmondásuk szerint a cél az volt, hogy javítsák a szíriai humanitárius helyzetet, valamint segítsék a migránsok visszatérését az ország bizonyos régióiba.
Ugyanakkor számos európai vezető ennek ellenére is szkeptikus, holland és osztrák tisztviselők szerint a szíriai rezsim továbbra is teljes politikai elszigeteltségben van, a velük való együttműködés pedig koránt sem garantált, hogy sikeres lehet.
Fotó: MTI/EPA/EFE/Carlos de Saa
Facebook
Twitter
YouTube
RSS