A hazai balliberálisok ismét csúcsra járatták magukat álhírgyártásban: az elmúlt napokban a Népszava, a MagyarHang, a HírKlikk és a Mérce is arról írt, hogy nem kapják meg a bruttó félmillió forintos jutalmat az arra jogosultak, sőt azt is tudni vélték, hogy az összeget bizonyos határidőn belül kell igényelni. A PestiSrácok.hu megkeresésére az Emberi Erőforrások Minisztériuma ezzel kapcsolatban úgy nyilatkozott: a megjelent cikkek csupán hangulatkeltésként értelmezhetőek. Hozzátették: bizonyos sajtótermékek a megjelent jogszabályban is csak a kifogásokat keresik, így próbálkoznak elvenni az élét annak, hogy az egészségügyi ágazat szereplői rendkívüli juttatásban részesülnek.
Megjelent a Magyar Közlönyben az egészségügyi és egészségügyben dolgozókat érintő egyszeri rendkívüli juttatásról szóló kormányrendelet a kifizetés részletszabályaival, amelynek értelmében személyenként egyszer kapható a támogatás, ami a részmunkaidőben dolgozóknak is jár. A bruttó ötszázezer forintnyi összeget azok kapják meg, akik a listán megjelölt munkakörökben dolgoztak április 1-jén. Mint arról korábban részletesen beszámoltunk: Kásler Miklós miniszter június elején jelentette be, hogy a koronavírus-járvány alatt tanúsított helytállásukért minden egészségügyi dolgozó jutalomban részesül, amit július 1-jével kapnak meg.
Aljas hazugsággal próbálták elvenni az egészségügyi dolgozók örömét
Kunetz Zsombor, akit sokan csak az ellenzék házi egészségügyi megmondóembereként emlegetnek, pénteken tett közzé egy terjedelmes bejegyzést a Facebook-oldalán arról, hogy a bónuszra jogosultaknak már csak pár napjuk maradt igényelni a juttatást, különben nem kapják meg a pénzt.
Június 10-én a NEAK elküldte a szolgáltatóknak, a szükséges információkat az egyszeri 500 ezer forintos juttatás kedvezményezettjeiről, valamint az igénylés módjáról. Mert bizony igényelni kell ám június 19-ig, aki kimarad az lemarad. Ismét nagylelkűen elég időt adtak nyolc napot, március óta nem volt elég idő
– áll a blogger doktor bejegyzésében.
A doktor úr bejegyzésére természetesen azonnal rácuppantak a baloldali portálok: a Magyar Hang teljes egészében leközölte Kunetz bejegyzését, a Mérce pedig a Népszavára hivatkozva próbálta elhitetni olvasóikkal, hogy a kormány hazudott, nem is jár a bónusz. Az persze egyetlen független-objektív sajtóorgánumnak sem jutott eszébe, hogy a Kunetz által leírtakkal kapcsolatban az illetékes minisztériumot is megkérdezze. A Népszava – természetesen a forrás megjelölése nélkül – azt is közölte, hogy a juttatást az intézményvezetőknek kell igényelniük, akik saját maguk dönthetnek arról, hogy melyik dolgozónak kérnek támogatást.
Úgy tudjuk, a juttatást egy meglehetősen bürokratikus eljárás esetében az intézményvezetőknek kell megigényelni: akinek a számára a főnöke nem kér, az aligha kap majd a pénzből. Még a kormány által egészségügyisinek minősített dolgozók közül sem kapja majd meg mindenki a beígért, bruttó 500 ezer forintos „koronavírus-jutalmat” (…). A kórházak és egyéb egészségügyi intézmények vezetői levelet kaptak a Nemzeti Egészségbiztosítási Alapkezelőtől (NEAK) a következő sorokkal: „Önt mint intézményvezetőt regisztráltuk a NEAK bérfejlesztési adatgyűjtő rendszerében. A regisztráció célja, hogy intézménye ezen a webes felületen keresztül egyszerűen benyújthassa az egészségügyi és egészségügyben dolgozók egyszeri rendkívüli juttatásához kapcsolódó támogatási igényét.” Az „egyszerűen” szót ebben az esetben nem kell szó szerint érteni. Egyrészt június 19-ig kell elvégezni az igénylések benyújtását, vagyis alig egy hét van rá, másrészt a vezetőknek egy meglehetősen összetett adatrögzítő felületen kell keresztülrágniuk magukat, méghozzá a támogatásra ajánlott összes dolgozó esetében külön-külön
A Népszava által leírtak azonban még véletlenül sem fedik a valóságot, amiről a balliberális portálok is meggyőződhettek volna, de nyilván nem is az objektív újságírás, sokkal inkább a kormányellenes hangulat gerjesztése volt a cél.
A ballibeket már megint elkerülte a valóság
Lapunk megkeresésére az Emberi Erőforrások Minisztériuma közölte: az egészségügyi dolgozók jutalmának kifizetési kérelmét a bérkiegészítéshez hasonlóan a szolgáltatók adminisztrációs rendszerén keresztül, dolgozónként szükséges rögzíteni az átláthatóság és a többes juttatások elkerülése érdekében, mivel egy egészségügyi dolgozó több munkáltatónál is szerepelhet. Habár a kérelmet dolgozónként szükséges rögzíteni, azt nem a dolgozók jelentik egyesével, hanem az egészségügyi szolgáltatók. Megtudtuk: ezek az intézkedések az állami fenntartású egészségügyi szolgáltatóknál nem jelentkezhetnek adminisztrációs többletteherként, hiszen már kialakított gyakorlatuk van az ehhez hasonló intézkedések végrehajtásban. A közfinanszírozott ellátást végző, de magán fenntartású szolgáltatók számára pedig így nyílik lehetőség az egyszeri rendkívüli juttatás kifizetésére. A minisztériumi közlés szerint a “bizonyos sajtótermékekben megjelent cikkek nem értékelhetők másként, mint hangulatkeltésként”, véleményük szerint “a megjelent jogszabályban is csak a kifogásokat keresik, hogy elvegyék az élét annak, hogy Semmelweis – napra a egészségügyi ágazat szereplői ebben a rendkívüli juttatásban részesülnek.” A PestiSrácok.hu megkeresésére azt is kiemelték:
A cikkben több olyan állítás is szerepel, ami egyértelművé teszi, hogy az igénylési folyamatot egyáltalán nem ismerik. Az intézkedés gördülékenységét az is jelzi, hogy a közel 11 ezer érintett szolgáltatóból, pár nap alatt, már 3 ezer leadta az igényét
-olvasható a minisztérium portálunkhoz eljuttatott válaszában.
Forrás: PS, Népszava, Mérce, MagyarHang / Fotó: MTI
Facebook
Twitter
YouTube
RSS