Meghalt száztizenegy, többségében idős, krónikus beteg, és újabb ötszázhetvenhárom magyar állampolgárnál mutatták ki a koronavírus-fertőzést. A kormányzati portálon azt írták: 353 276-ra nőtt a Magyarországon azonosított fertőzöttek száma. Az elhunytaké 11 520-ra emelkedett, a gyógyultak száma 231 915, az aktív fertőzöttek száma 109 841-re csökkent. Kórházban 4445 koronavírusos beteget ápolnak, közülük 309-en vannak lélegeztetőgépen. Hatósági házi karanténban 18 523-an vannak, a mintavételek száma 2 968 743-ra nőtt.
A koronavirus.gov.hu kormányzati portál azt írja a koronavírus-járvány elleni védekezés új szakaszához érkezett azzal, hogy megérkezett a vakcina Magyarországra, és december 26. óta tart az egészségügyi dolgozók oltása. Magyarország eddig 19,7 millió anyag nyugati vakcinát kötött le különböző gyártóknál – Pfizer-BioNTech, Moderna, AstraZeneca, Janssen, Curevac – több tízmilliárd forint értékben. Ezekből még csak a Pfizer- és a Moderna-vakcinák rendelkeznek az Európai Gyógyszerügynökség engedélyével. Eddig csak mintegy százharmincezer embernek elegendő oltóanyag érkezett az országba. Nagy részüket már beoltották, eddig 129 689-en kaptak oltást, míg 1643-an már a második oltást is megkapták. A kormány azonban lassúnak tartja az uniós vakcinabeszerzést és szállítást, és úgy véli, hogy a magyar emberek egészségének és életének megóvásáért az EU-s vakcinabeszerzésen túl is szükséges oltóanyagok beszerzése.
A napokban több tízmilliárd forintot különítettek el a brüsszeli keretszerződésen kívüli vakcinák beszerzésére. Az Országos Gyógyszerészeti és Élelmezés-Egészségügyi Intézet szakértői Pekingben ellenőrizték a Sinopharm kínai gyógyszergyártó vakcináinak gyártási folyamatait, és megállapították, hogy a vakcina gyártása biztonságos körülmények között történik. A kínai és az orosz vakcinát használják az Egyesült Arab Emírségekben és Bahreinben is. Magyarország mindkét országgal felvette a kapcsolatot, és az ottani hatóságok pozitív tapasztalatokról számoltak be a kínai és az orosz oltóanyaggal kapcsolatban is. A portálon azt kérik: azok az egészségügyi dolgozók, akik még nem tették meg, mielőbb jelentkezzenek az oltópontokon időpontért.
Az oldal térképe szerint eddig Budapesten (65 993) és Pest megyében (43 966) regisztrálták a legtöbb fertőzöttet. Ezt követi Hajdú-Bihar (20 056), Győr-Moson-Sopron (19 988) és Borsod-Abaúj-Zemplén megye (19 744). A fertőzésben legkevésbé érintett megye Tolna (7550).
Forrás: koronavirus.gov.hu; Fotó: MTI/Vasvári Tamás
Facebook
Twitter
YouTube
RSS