Tizenhárom vádlottat – közülük tizenegyet felfüggesztett – börtönbüntetésre ítélt, négyet pedig felmentett a Debreceni Törvényszék katonai tanácsa a tábornokperként elhíresült ügyben a megismételt elsőfokú eljárásában csütörtökön. Fapál László, aki a vád szerint a Gyurcsány-kormány államtitkáraként viszkisdobozban szállította a több millió forintnyi kenőpénzeket, megúszta, miután felmentették, társai között azonban van olyan, akit a lefokozás mellett ötvenmillió forintos vagyonelkobzással sújtott a bíróság.
Az ügyészség tizenhét ember ellen emelt vádat költségvetési szerv önálló intézkedésre jogosult dolgozója által bűnszövetségben, üzletszerűen elkövetett vesztegetés és más bűncselekmények miatt. A Nagy László hadbíró ezredes vezette katonai tanács L. Attila dandártábornokot, az elsőrendű vádlottat három év, O. János dandártábornokot, a tizenhatodrendű terheltet pedig két év börtönnel sújtotta. A tábornokper további tizenegy vádlottját két-két év, három évre felfüggesztett börtönre ítélték.
Négy érintettet – közöttük Fapál Lászlót, a Honvédelmi Minisztérium (HM) volt közigazgatási államtitkárát – minden vád alól felmentették. Fapál (képünkön) egyébként azon hét terhelt között volt, akivel szemben korábban letöltendő szabadságvesztés kiszabását indítványozta az ügyész.
Az elhúzódó eljárásban először a Kaposvári Törvényszék hozott döntést hat esztendeje, amikor felmentette a vádlottakat, a Fővárosi Ítélőtábla azonban hatályon kívül helyezte azt, és a Debreceni Törvényszéket jelölte ki a megismételt per lefolytatására. A vád szerint a Honvédelmi Minisztérium egykori alkalmazottai – közöttük három tábornok és számos főtiszt – sokmilliós visszaosztási pénzeket szedtek be a szerződött polgári vállalkozásoktól Gyurcsány Ferenc miniszterelnöksége idején. A civil vádlottak a honvédséghez kapcsolódó különböző katonai szervezeteknél, gazdasági társaságoknál töltöttek be vezető pozíciókat. Ezek a szervezetek feleltek például a honvédségi rendezvények szervezéséért, a honvédségi ingatlanok üzemeltetéséért, eszközök, felszerelések beszerzéséért.
A tábornokper viszkisdobozos-ügyként is bevonult a köztudatba, utóbbi elnevezés onnan ered, hogy az egyik vádpont szerint Fapál abban szállította a kenőpénzeket.
Nem lehetett bebizonyítani Fapál László viszkisdobozának létezését
A vád szerint három dandártábornok – L. István Attila első-, H. András negyed- és O. János tizenhatodrendű vádlott – megegyezett abban, hogy a HM általuk vezetett részlegének különböző szolgáltatást nyújtó társaságoktól a nekik adott megrendelések fejében a tárca által kifizetett összegek egy részét visszakérik. Az ügyészség szerint a harmadrendű vádlott, N. Dénes közreműködésével bevonták Fapál László másodrendű vádlottat is, aki 2004 és 2006 között több millió forint kenőpénzt kapott.
Nagy László bíró indoklásában hosszasan ecsetelte O. János beismerő vallomását, amelyet az egész ügy alfájának és ómegájának nevezett. A védelem korábban a vallomás teljes kizárását kezdeményezte, miután a nyomozáskor jogellenes figyelmeztetésként az ügyészség a tábornoknak büntetlenséget ígért, amit a törvény nem tesz lehetővé. A vád jelentős részben O. János csaknem nyolcszáz oldalas vallomásra épült. Miután az ügyészség korrigálta a törvénysértő figyelmeztetést, és a vádlott továbbra is fenntartotta a teljes vallomását, az ügyészség arra az álláspontra helyezkedett, hogy azt teljes egészében figyelembe kell venni. Fapál viszkisdobozáról a bíróság kimondta, hogy a történetet csak egy vallomás támasztotta alá, amely kevés volt a bűnösség megállapításához.
Börtön, lefokozás, ötvenmillió forintos vagyonelkobzás
A bíróság a büntetés kiszabásánál nyomatékos enyhítő körülményként vette figyelembe az időmúlást, és csak két esetben találta helyénvalónak letöltendő szabadságvesztés kiszabását. Nagy László kifejtette azt is, hogy a magas beosztású katonák cselekedetei miatt csorbát szenvedett a honvédség iráni bizalom, ezért minden rendfokozattal rendelkező vádlott esetében a bíróság elrendelte a lefokozást.
Miután a történtek idején az események irányítói több tízmillió forinthoz jutottak, a bíróság százezer forinttól ötvenmillió forintig terjedő vagyonelkobzással is sújtotta az érintetteket. Az ügyész valamennyi terhelt esetében három nap gondolkodási időt kért.
A két letöltendő szabadságvesztésre ítélt vádlott közül L. István Attila és védője elsősorban felmentésért, másodsorban enyhítésért fellebbezett, O. János három nap gondolkodási időt kért. Öten tudomásul vették az ítéletet, nyolcan felmentésért, illetve enyhítésért fellebbeztek, hárman három nap gondolkodási időt kértek, míg H. András dandártábornok a számára kiszabott kilencmillió forint vagyonelkobzás csökkentéséért fellebbezett.
Forrás: MTI/PS; Fotó: MTI/ Czeglédi Zsolt
Facebook
Twitter
YouTube
RSS