Miután Jakab Péternek sikerült szétvernie a poszt-vonai Jobbik maradék szavazótáborát, még mindig nem vette észre, hogy már nem ül az ellenzéki kártyaasztalnál, és biztos, ami biztos alapon 22-re lapot húzott: nemcsak egymagában próbálja meg feloszlatni az Orbán-kormányt, de még az ellenzékbe is beleállt, akik a partvonalról, felhúzott szemöldökkel figyelik Jakab ámokfutását. Jakab Péter egyszemélyes pártja ugyanis bizalmatlansági indítványt kezdeményezett a kormány ellen, azonban ez még a hardcore gyurcsányistáknak is meredek húzás volt.
Csak a Nép Pártján támogatja az Orbán elleni bizalmatlanságit. A többi párt nem. Te melyik oldalon állsz?
– tette fel a kérdést Jakab Péter, aki a kommentekben rövid úton meg is kapta a válaszokat: nem az övén. Az ellenzéki pártok és az internet népe egyöntetű értetlenkedéssel fogadta, mikor Jakab Péter bizalmatlansági indítványt kezdeményezett a kormány ellen állítólag több ezres, valójában egyszemélyes pártja élén.
A bizalmatlansági indítvány kezdeményezésére az alaptörvény ad lehetőséget, a miniszterelnökkel szemben egy úgynevezett konstruktív bizalmatlansági indítvány nyújtható be. Ennek lényege, hogy a miniszterelnök ellen olyan módon lehet bizalmatlansági indítványt kezdeményezni, hogy megnevezik annak utódját is. Vagyis Jakabnak egy miniszterelnök-jelöltet is meg kell neveznie, pártjának dagályos létszáma alapján pedig el sem tudjuk képzelni, hogy vajon ki lehetett a szerinte alkalmas jelölt. Problémát jelent azonban, hogy az indítványt legalább a képviselők egyötöde terjesztheti az Országgyűlés elé, amely az indítvány feletti vitát és szavazást legkorábban a beterjesztéstől számított 3 nap múlva, de 8 napon belül (türelmi idő) tartja meg.
Ha a képviselők többsége megszavazza az indítványt, egyúttal az abban szereplő miniszterelnök-jelöltet is megválasztottnak kell tekinteni.
A kormánypártok kétharmados többsége miatt egyébként is hamvában született ötlet a konstruktív bizalmatlansági indítvány, azonban Jakabnak már az első lépcsőt sem sikerült megugrania: egy ellenzéki párt sem állt a Jakab Pétert Orbán Viktor helyére emelő javaslat mögé, így a képviselők egyötödét sem sikerült megnyernie magának. Esetleg ha kezdeményezi az Országgyűlés létszámának öt főre való csökkentését, legalább az első lépcsőfokhoz meglehet a támogatottsága. Feltételezve, hogy önmagával képes megállapodni Jakab.
Fotó: Hatlaczki Balázs/PestiSrácok.hu
Facebook
Twitter
YouTube
RSS