A Párbeszéd nem volt hajlandó részt venni az Országgyűlés keddi ülésén, ahol az uniós hitelfelvétellel kapcsolatban fogadtak el határozatot a honatyák. A manópárt azonban nem hagyta szó nélkül az uniós hiteldiktátum elutasítását: az EP-képviselői mandátumától elköszönni kényszerülő Jávor Benedek az ATV reggeli műsorában fejtette ki, hogy miért tartja aggályosnak a T. Ház döntését.
Jávor Benedek az ATV reggeli műsorában arról beszélt, hogy egy hétéves költségvetés és egy 750 millió eurós támogatási csomaghoz szabott feltételeket a magyar kormány.
Ez egy nagy alkudozás része
– mondta, hozzátéve, hogy mindezt valószínűleg azért tették, mert
a magyar kormány több pénzhez akar jutni és a lehető legtöbb forrást ki akarja sajtolni, és annak felhasználásában szabad kezet kapjanak.
Úgy vélekedett: “lehet mindent feltételekhez kötni, de nem optimális”. Hozzátette: az lenne a megoldás, ha a pénzt közvetlenül a felhasználói célcsoporthoz jutattnák el, így önkormányzatokhoz, civil szervezetekhez.
Adott esetben a kormány akadályozhatja, hogy ezeket ők kapják meg
– vélekedett a politikus.
Eljuthatunk olyan helyzetbe, hogy az unió visszautasítja ezt a csomagot, miközben a magyar gazdaságnak égető szüksége lenne rá, hiszen a kormány válságkezelése hagy kívánnivalót maga után
– tette hozzá. Arról is beszélt, hogy “a hitelek nem ördögtől való dolgok”. Hozzátette: ha látványberuházásokra költjük a kölcsönt, akkor van értelme hitelt felvenni. Jávor elismerte, hogy ez egyfajta közös hitelfelvételt jelent a tagországok számára, de érvelése szerint ez mégsem eladósodást jelent, hanem átalakul az unió költségtervezete. Kitért arra is, hogy a jogállamisági mechanizmus egy antikorrupciós csomag, amelynek keretében Jávor szerint egy olyan területet lehetne vizsgálni, ami gyakorlatilag azt fedi le, hogy az uniós pénzek elköltését ellenőrző hatóságok megfelelően működnek-e.
A teljes beszélgetést itt nézheti vissza.
Forrás: atv.hu; Fotó: PS/Horváth Péter Gyula
Facebook
Twitter
YouTube
RSS