Egy kaliforniai rendőrlelkész és egy tűzoltólelkész azt követelik, hogy a helyi városi tanács vonja vissza azt a közelmúltban hozott rendeletet, amely megtiltja nekik, hogy rendezvényeken „Jézus nevében” imádkozzanak – írja a Hetek.
A First Liberty Institute amerikai nonprofit jogvédelmi szervezet levelet küldött a carlsbadi városi tanácsnak, amelyben azt kérik, hogy helyezze hatályon kívül a közelmúltban hozott rendeletét, amely megakadályozza, hogy J. C. Cooper rendőrkáplán és Denny Cooper tűzoltókáplán Jézus nevében imádkozzon. J. C. Cooper egy helyi lelkész, aki hat éve önkéntes lelkészként szolgál a carlsbadi rendőrségnél. Édesapja, Denny 18 éve a tűzoltóság önkéntes lelkésze. Cooperék támogatást, bátorítást és imát nyújtanak az elsősegélynyújtóknak, amikor traumatikus helyzetekkel szembesülnek.
Március elején J. C.-t kérték fel, hogy mondjon beszédet a Carlsbad-i Rendőrség díjátadó ünnepségén, és az imát „Jézus nevében” fejezte be. Körülbelül egy hónappal később Christie Calderwood rendőrfőnök közölte J. C.-vel, hogy a városi tanács úgy döntött, hogy ha a jövőben nem hagyja el a „Jézus nevében” kifejezést nyilvános imái végéről, akkor fegyelmi eljárás alá vonják. Édesapjának, Denny felé Mike Calderwood tűzoltóparancsnok nagyjából ugyanebben az időben jelezte, hogy a városvezető közölte vele, hogy nem mondhat nyilvános nyitóimát a rendezvényeken, hacsak nem kerüli a „Jézus nevében” kifejezés használatát.
J. C. tanácsot kért az apjától és a lelkészétől, és elmondta a rendőrfőnöknek, hogy „Jézus nevének eltávolítása az imáiból a Megváltója, Jézus Krisztus megtagadása, lelkiismeretének megsértése és bűn lenne”. Ennek eredményeképpen visszautasította, hogy a közelgő carlsbadi rendőrségi előléptetési ünnepséget ő nyissa meg imában. Később a rendőrlelkész megbeszélést folytatott a rendőrfőnökkel és Scott Chadwick városvezetővel, aki azt állította, hogy Jézus nevének használata „zaklatásnak minősül, ellenséges munkahelyi környezetet teremt, és egyik vallást a másik fölé emeli”. Chadwick ezután közölte J. C.-vel, hogy imádkozhat bármilyen más istennevet vagy kifejezést használva, de nem mondhatja azt, hogy „Jézus”.
A First Liberty azt állítja, hogy a városvezető félreérti a törvényt a lelkészekre és a nyilvános imákra vonatkozóan, és sürgeti a városi tanácsot, hogy vizsgálja felül a lelkészek imáinak cenzúrázásáról szóló döntést.
Egyébként az eljárás egyáltalán nem új: a Bibliában, az Újszövetségben, az Apostolok cselekedeteiben is megjelenik, amikor az apostolokat fenyegetéssel igyekeznek rávenni koruk vallási vezetői (a zsidó papok, a templom felügyelői és a szadduceusok), hogy ne használják Jézus Krisztus nevét:
És mikor őket a középre állították, tudakozták tőlük: Milyen hatalommal, vagy milyen név által cselekedtétek ti ezt? Akkor Péter, Szent Lélekkel megtelve, monda nekik: Népnek fejedelmei és Izráelnek vénei! (…) Legyen tudtotokra mindnyájotoknak és az Izráel egész népének, hogy a názáretbeli Jézus Krisztusnak neve által, a kit ti megfeszítettetek, kit Isten feltámasztott halottaiból. Ezután a vezetők megparancsolták nekik, hogy egyáltalán ne szóljanak és ne tanítsanak a Jézus nevében.
Jézus nevének használata egyébként elhagyhatatlan a keresztény hitben, annak záloga ugyanis, hogy az imák felmennek Istenhez, és meg is válaszolja azokat (maga Jézus mondta a János evangéliumának 14. fejezetében: „És akármit kértek majd az én nevemben, megcselekszem azt, hogy dicsőíttessék az Atya a Fiúban. Ha valamit kértek az én nevemben, én megcselekszem azt.”). A Biblia emellett természetfeletti erőt is kapcsol használatához, amellyel a benne hívők gonosz szellemeknek, betegségeknek parancsolhatnak, és azok engedelmeskednek nekik. A Biblia emellett valóban nem „a sok út vezet a hegyre” koncepcióját vallja az üdvözüléssel kapcsolatban. Az embernek a bűntől és a haláltól való megmenekülésre egyetlen esélye van, ha elfogadja Jézus Krisztus engesztelő áldozatát. („Nincsen senkiben másban üdvösség: mert nem is adatott emberek között az ég alatt más név, mely által kellene nekünk megtartatnunk” – ApCsel 4.)
Forrás: Hetek; Fotó: MTI/EPA/Caroline Brahman (illusztráció)
Facebook
Twitter
YouTube
RSS