Megállapodásra jutottak az energiaárak leszorításáról az uniós tagállamok vezetői brüsszeli csúcstalálkozójukon. Nem volt tehát hiábavaló Emmanuel Macron francia elnök kifakadása a négyszeres áron kapott amerikai gázzal kapcsolatban. Németország szkeptikus a megállapodással kapcsolatban, Magyarország mentesítést kapott a gázápsapka alól.
Charles Michel, az Európai Tanács elnöke a kétnaposra tervezett találkozó első munkanapját követő sajtótájékoztatón hangsúlyozta, hogy az egység és a tagállamok közötti szolidaritás érvényesült az energiaügyekkel kapcsolatban. A tagállami vezetők eltökéltek az energiaárak leszorítása, a kínálat szélesítése és az energiakereslet csökkentése mellett. Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság vezetője közölte: az uniós bizottság a kiugró gázáremelkedések visszaszorítására új kiegészítő indexet dolgoz ki, amely jobban tükrözi a cseppfolyósított földgáz (LNG) valós piaci árát, és piaci korrekciós mechanizmust vezet be a túlzott gázárak korlátozására.
Macron már korábban kifakadt a brutális gázárak miatt
Hosszú út vezetett ideáig, de úgy tűnik, hogy az EU befolyásos vezetői rádöbbentek, hogy a lakosság érdekében kezelniük kell az elszálló energiaárakat, mert ez akár az állásukba is kerülhet, tekintve az általános elégedetlenséget. A napokban Emmanuel Macron fakadt ki egy párizsi konferencián a magas gázárak miatt:
A mély barátság jegyében üzenjük az amerikaiaknak és a norvégoknak: nagyszerűek vagytok, elláttok minket energiahordozókkal, de az nem fog sokáig menni, hogy saját, belső piacotokhoz képest négyszeres áron kínáljátok ezt. A barátság nem ezt jelenti.
Ennek szellemében a kétnapos EU-csúcson a tagállami vezetők megegyeztek egy uniós keret létrehozásáról a villamosenergia-termelésben alkalmazott gáz árplafonjának meghatározására. Alexander De Croo belga miniszterelnök távozásakor megjegyezte, hogy az elfogadott dokumentum “az eddigi leghatározottabb elmozdulás a Belgium által is támogatott gázárplafon bevezetésének irányába”.
Az Európai Tanácsban megállapodás született arról is, hogy a gazdaság ellenállóképességének fokozása érdekében az EU-nak és a tagállamoknak többet kell fektetniük az energiahatékonyságba, a szükséges infrastruktúrába, a tárolókapacitás bővítésébe és a megújuló energiatechnológiák fejlesztésébe. Olaf Scholz német kancellár reményét fejezte ki, hogy a megállapodás a gyakorlatban is működni fog, továbbá üdvözölte a csütörtökön létrejött francia–spanyol–portugál megállapodást is a Spanyolországból a Pireneusokon át Franciaországba vezető MidCat nevű gázvezeték építésének folytatásáról, amelyhez – szavai szerint – lehetséges lesz Közép-Európa csatlakozása is.
Magyar siker: nincs gázársapka
Az uniós csúcs energiaügyekkel foglalkozó megbeszélésének zárónyilatkozata szerint azonnali prioritás a háztartások és a vállalkozások védelme, és az unió globális versenyképességének megőrzése. Az Európai Tanács szolidaritást szorgalmaz a tagállamok között arra az esetre, ha nemzeti, regionális és uniós szinten akadozna, vagy teljesen leállna az energiaellátás.
Magyarország mentesítést kapott a gázársapka alól, így az nem veszélyezteti hazánk biztonságos gázellátását, hosszú csata volt, de sikerült megvédenünk Magyarország érdekeit
– írta a miniszterelnök Facebook-üzenetében péntek hajnalban Brüsszelből. Orbán Viktor közölte: az Európai Bizottság energetikai javaslatai jelentették a “legnagyobb veszélyt” Magyarország számára.
Elfogadásukkal azt kockáztattuk volna, hogy néhány nap alatt leállnak a Magyarországra irányuló gázszállítások
– írta.
Forrás: MTI; Vezető kép: Emmanuel Macron francia elnök (b) és Olaf Scholz német kancellár kétoldalú megbeszélést folytat az EU-tagállamok vezetőinek kétnapos tanácskozása előtt Brüsszelben 2022. október 20-án. Fotó: MTI/EPA/Olivier Hoslet
Facebook
Twitter
YouTube
RSS