Jogerősen is elbukta az általa indított személyiségi jogi pert Tátrai Miklós, a vagyonkezelő volt vezetője, aki azért citálta bíróság elé Budai Gyulát, mert a volt elszámoltatási kormánybiztos szerint ő is felelős a Budapest Airport eladása kapcsán az államot ért 24 milliárd forintos kárért. Tátraira rájár a rúd mostanság: két hete a Sukoró-perben ítélték letöltendő börtönbüntetésre.
A Fővárosi Ítélőtábla szerdán – az elsőfokú döntést helybenhagyva – megalapozatlanság miatt elutasította Tátrai Miklós személyiségi jogi keresetét. A Magyar Nemzeti Vagyonkezelő (MNV) Zrt. volt vezérigazgatója azért perelte be Budai Gyulát, mert a volt elszámoltatási kormánybiztos 2011-ben őt is felelőssé tette a Budapest Airport privatizációja kapcsán az államot ért 24 milliárd forintos kárért. Budai 2011. október 6-án tett feljelentést ismeretlen elkövető ellen hivatali visszaélés és hűtlen kezelés gyanújával, majd egy aznapi sajtótájékoztatóján, illetve tévényilatkozatában arról beszélt: az államot ért kárért egyrészt Veres János akkori MSZP-s pénzügyminiszter a felelős, másrészt az MNV-t vezető Tátrai. Utóbbi felelőssége abban áll, hogy 2008 novemberében hozzájárult a Budapest Airport új tulajdonosa által kért átütemezések végrehajtásához. Ennek köszönhetően sem a hitel-, sem a bankgaranciát nem hívták le, ami Budai szerint hozzájárult az államot ért kárhoz. A Fővárosi Főügyészség az ügyben elrendelte a nyomozást, ám pár hónappal később azt megszüntette, mivel szerinte a vállalt fejlesztések elmaradásából még nem következik, hogy bűncselekmény történt volna a reptér eladásakor. Egyébként a Tátrai által indított személyiségi jogi pernek a volt kormánybiztos mellett a Miniszterelnökség és a Miniszterelnöki Kabinetiroda is alperese volt.
Véleménynyilvánítás
Az ítélőtábla jogerős verdiktje Budai kijelentéseit olyan vélemény-nyilvánításnak minősítette, amely a kormánybiztos jogi értékelését, szakmai véleményét tartalmazta.
Az elszámoltatási kormánybiztos a rendelkezésre álló tényekből vonta le következtetéseit, melyek nem ellentétesek az elemi logika szabályaival, nem okszerűtlenek, vagy kifejezésmódjukban indokolatlanul bántóak.
A másodfokú bíróság egyúttal azt is rögzítette, hogy Budai kijelentései nem voltak sem önkényesek, sem öncélúak, mivel elszámoltatási kormánybiztosként éppen az volt a feladata, hogy az állami vagyon hasznosítását vizsgálja, arról jogi álláspontot alakítson ki, tájékoztassa a közvéleményt, és szükség esetén feljelentést tegyen.
Rájár a rúd Tátraira
Valószínűleg, nem ezek Tátrai Miklós életének legvidámabb napjai, hiszen – mint arról két hete a PestiSrácok.hu is beszámolt – a Kúria harmadfokú ítéletével három év börtönbüntetésre ítélte a volt MNV-vezért a sukorói telekpanama miatt. Tátrai korábbi jobbkezét, Császy Zsolt értékesítési igazgatót pedig két és fél év szabadságvesztésre ítélték.
Vezető képünkön Gyurcsány Ferenc üdvözli Tátrai Miklóst a Sukoró-per egyik tárgyalásán; Fotó: MTI
Facebook
Twitter
YouTube
RSS