Június 8-ától kéthetes karanténba kell vonulniuk a külföldről Nagy-Britanniába érkezőknek – jelentette be pénteken Priti Patel brit belügyminiszter. Patel szerint a kormány célja annak megakadályozása, hogy az immár egyértelműen visszavonulóban lévő nagy-britanniai koronavírus-járvány a külföldről behurcolt fertőzések miatt ismét fellángoljon. A rendelkezésben ugyanakkor utalás szerepel arra, hogy az alacsony fertőzöttségű országokból érkezők kölcsönös megállapodás esetén mentességben részesülhetnek.
Priti Patel, aki a szokásos napi kormányzati sajtótájékoztatót tartotta a Downing Streeten, elmondta, hogy a rendelkezés megsértőinek ezer font pénzbírságot kell fizetniük, sőt, büntetőeljárás is indulhat ellenük, és a szabálysértésen ért külföldieket végső esetben kitoloncolhatják az országból. A rendelkezés nem vonatkozik az Írországból Nagy-Britanniába utazókra. A karanténszabály pénteken ismertté vált szövegében ugyanakkor nincs utalás arra, hogy a Franciaországból érkezők is mentességet kapnának.
Boris Johnson miniszterelnök már két hete – akkor még részletek nélkül – közölte, hogy hamarosan karanténszabályok lépnek érvénybe a külföldről Nagy-Britanniába érkezőkre. Johnson ezt a tervet azzal indokolta, hogy meg kell akadályozni a fertőzés újbóli behurcolását külföldről, különös tekintettel arra, hogy Nagy-Britanniában a fertőződési ráta már jelentősen csökkent. A londoni miniszterelnöki hivatal Johnson bejelentését kiegészítő akkori közlése szerint a brit kormányfő és Emmanuel Macron francia elnök telefonon megállapodott arról, hogy a Franciaországból Nagy-Britanniába érkezőkre nem lépnek érvénybe karanténintézkedések. Brit kormányforrások azonban nem sokkal később már azt közölték, hogy a szabályozás a Franciaországból érkezőkre is vonatkozik, és a pénteken ismertetett részletek ezt támasztják alá.
Priti Patel a péntek esti sajtótájékoztatón a határokon bevezetendő átmeneti közegészségügyi korlátozásnak nevezte a jövő hónaptól érvénybe lépő karanténszabályt, és közölte, hogy a rendelkezést a brit kormány háromhetente felülvizsgálja. A belügyminiszter kijelentette: a karanténintézkedéssel a brit kormány célja az, hogy megvédje a két hónapja érvénybe léptetett nagy-britanniai korlátozó rendelkezések idején kemény munkával, a brit lakosság áldozatvállalásával elért haladást a koronavírus-járvány visszaszorításában. Priti Patel szerint a kormány mindenekelőtt egy újabb járványhullám kialakulását akarja megakadályozni, mert ha a koronavírus okozta Covid-19 járvány ismét fellángolna, annak pusztító következményei lennének. A miniszter elmondta: a karanténintézkedést a kormány a legmegfelelőbb időpontban vezeti be, hiszen a külföldről Nagy-Britanniába érkezők száma egyébként is kilencvenkilenc százalékkal zuhant a tavalyi azonos időszakhoz képest, viszont a brit koronavírus-járvány is már túljutott csúcspontján, és ezért kell most lépéseket tenni a fertőzés importjának megakadályozására.
Mivel a nagy-britanniai koronavírus-fertőződési ráta csökken, ugyanakkor a külföldről érkezők száma növekedésnek indult, az importált koronavírus-esetek egyre nagyobb kockázatot jelenthetnek
– mondta a tárcavezető.
A belügyminisztérium által péntek este részletesen is közzétett új szabályozás alapján a június 8. után külföldről érkezőknek ismertetniük kell a brit határrendészeti hatóságokkal, hogy Nagy-Britanniában hol fognak lakni. Ha a megjelölt lakóhely nem felel meg az előírásoknak, a brit kormány jelöl ki az érintettek számára tartózkodási helyet a karantén tizennégy napjára, és a szállásdíjat ebben az esetben a beutazóknak kell fizetniük. A rendelet szerint a külföldről érkezőknek tömegközlekedés helyett lehetőleg autóval kell szállásukra utazniuk. Az érintettek a karantén két hete alatt munkába, iskolába nem járhatnak, közterületen nem tartózkodhatnak, tömegközlekedési eszközökkel vagy taxival nem utazhatnak, sőt, élelmiszerek és egyéb alapvető cikkek vásárlása céljából sem hagyhatják el lakóhelyüket, ha ezek beszerzéséről mások gondoskodni tudnak számukra. A karanténban lévők az elkülönítés idején látogatókat nem fogadhatnak, még családtagjaikat sem, kivéve akkor, ha ellátásra szorulnak. A rendelkezés alól mentesülnek a teherfuvarozásban dolgozók, azok a külföldről érkező orvosok és szakképzett egészségügyi munkavállalók, akik azért utaznak Nagy-Britanniába, hogy bekapcsolódjanak a koronavírus-járvány elleni küzdelembe, valamint a mezőgazdasági idénymunkások, bár a munkáltatójuk által nyújtott lakóhelyükön a munkavégzés után nekik is elkülönülten kell tartózkodniuk. A minisztérium ismertetése szerint a brit kormány ugyanakkor keresi a megállapodás lehetőségét olyan országokkal, amelyekben alacsony a fertőződési ráta. A tárca szerint az indulás helyszínén végzett szűrővizsgálatok kölcsönös elismerése esetén egyezmény születhet arról, hogy az ezekből az országokból érkező utasokra ne vonatkozzanak a brit karanténszabályok.
Forrás: MTI; Fotó: MTI/EPA/Downing Street 10/Pippa Fowles
Facebook
Twitter
YouTube
RSS