Minden jel szerint Magyarország stratégiája a koronavírus elleni küzdelemben, hogy ellaposítsák, elhúzzák a fertőzések számának tetőzését, így adódik a kérdés: meddig kell otthon maradnunk, meddig kell két méterre kerülgetnünk a másikat, dörzsölni a kezünket a fertőtlenítővel, és hogy mit fogunk addig enni? Lesz-e elég kaja? Az elmúlt hetek bevásárlási láza a lakosság nagyfokú aggodalmára utal, amikor bizony előjönnek a génekben tárolt háborús tapasztalatok és mindenki felhalmoz. Utánajártunk, valójában mennyire kell aggódnunk az élelmiszerhiány miatt; előfordulhat-e, hogy exportilalom lép életbe, hogy maradjon elég étel a magyar asztalokon…
Annak ellenére, hogy a keddi Polbeatben Merkely Béla, a Semmelweis Egyetem rektora arról beszélt, hogy optimista becslései szerint akár két hónap alatt is lecsenghet hazánkban a járvány, azaz lesz még nyarunk, sok olvasónkban keltett aggodalmat az elmúlt hetek bevásárlási láza, különösen az üres polcok látványa. A Facebook közösségi portált elárasztó fotók tanúsága szerint az alapvető élelmiszerek – tej, liszt, olaj, cukor – rég nem látott mértékben fogytak, különösen a nagyobb bevásárlóközpontokban. Emellett a kisebb üzletekben egyes termékek árának drasztikus emelkedését is tapasztalták. Az aggodalmak tisztázása kapcsán portálunk megkereste az Agrárminisztériumot, hogy az export-import tekintetében, illetve a hazai készletekre nézvést valójában mire is számíthat a magyar lakosság.
Nincs bizonytalanság az élelmiszerellátásban
Az Agrárminisztérium megkeresésünkre elöljáróban leszögezte: az élelmiszeripari termékek terén ellátási bizonytalanság jelenleg nincs hazánkban. A boltokban tapasztalható készlethiány az élelmiszerek esetében ideiglenes, sok esetben csupán a feltöltési folyamat időigényessége miatt alakul ki. Arra a kérdésünkre, vajon Magyarország önerejéből képes-e eltartani élelmiszerrel hazánk lakosságát, a minisztérium úgy reagált: nincsenek ellátási gondok. Hozzátették: vannak olyan termékek, illetve alapanyagok-összetevők, amelyekből importra szorulunk, azonban amennyiben az áruforgalmat nem korlátozzák, e téren sem jelentkezhet probléma.
Mindemellett a magyar élelmiszeripar már felkészült arra, hogy adott esetben helyettesítő termékekkel elégítse ki a keresletet
– emelték ki.
Arról is érdeklődtünk, hogy a koronavírus-járvány milyen várható hatással lehet az élelmiszerek exportjára, illetve importjára. Mint a minisztériumtól megtudtuk, folyamatos kapcsolatban állnak a nagyobb gyártókkal, érdekképviseletekkel és szakmai szervezetekkel. Mint megjegyezték, a helyzet dinamikusan változik; a cél minden érintett részéről a folyamatos élelmiszerellátás. Kiemelték, hogy jelen pillanatban nincs tervben az élelmiszerek exportjának korlátozása sem.
Nem indokolt az árnövekedés
A kérdésről nemrégiben Nagy István agrárminiszter is nyilatkozott az MTI-nek. A tárcavezető hangsúlyozta: a magyar mezőgazdaság és az élelmiszeripar sokszorosan többet termel, mint amennyit el tud az ország fogyasztani.
Tekintettel arra, hogy nincs élelmiszerhiány, így általános árnövekedés sem indokolt
– emelte ki. Nagy István elmondta: különösen egyes tartósított termékek esetén tapasztalható megrendelési növekedés, amely átlagosan 15-30, egyes esetekben azonban akár 50 százalékos is lehet. Mint hozzátette, az esetleges készlethiány az augusztusig betárolt termékek előrehozott értékesítésével áthidalható. Az agrárminiszter kitért arra, hogy az UHT (ultrapasztőrözött) tejek iránt nőtt meg ugrásszerűen a kereslet, de ez egy hét alatt lecsengett, a gyártók pedig ki tudták elégíteni az igényeket.
Nagy István elmondta, hogy a termelés jelentős része hazai alapanyagra épül, így amíg a mezőgazdaságban nem jelentkeznek problémák, e téren jelentős veszély nem várható. Megjegyezte, hogy jellemzően segédanyagok, például csomagolóanyagok érkeznek Kínából; ezek hiánya hamarosan érezhető lesz.
Forrás: MTI/PestiSrácok.hu; Vezetőkép: MTI
Facebook
Twitter
YouTube
RSS