Miután miniszterelnök úr bejelentette, hogy a formálódó gazdasági akciótervben várható a lakhatási problémák javítását célzó intézkedés is, Karácsony Gergely főpolgármester egyből megpróbálta elvenni a show-t és azt sulykolni, hogy ő már megmondta 2019-ben, hogy baj van. Szerinte a kormány most vette észre, hogy „lakhatási válság van, a világban is, Magyarországon is, de leginkább Budapesten” – írja Szalai Piroska a Mandineren.
A szakértő arról ír, hogy a főváros működési bevételei tavaly összesen 94 milliárd forinttal nőttek. Karácsony Gergelyék mégis inkább a cégvezetők hatalmas jutalmakkal való kifizetésére fordították ezt az összeget, miközben az önkormányzati lakások felújítása elmaradt.
Miért nem történt semmi az elmúlt öt évben, ha már 2019-ben lakhatási válságról beszéltek?
– teszi fel a kérdést.
Szalai Piroska kifejti, hogy az Eurostat adatai világosan jelzik, hogy a lakhatási költségek alakulása nem indokolja Karácsony állításait. 2010-ben a lakhatási költségekkel túlterhelt magyarok aránya 13% volt, amely az uniós átlag fölött állt.
Azóta azonban a helyzet jelentősen javult. 2020-ra ez az arány 2,4%-ra csökkent, ami a legalacsonyabb érték volt az Európai Unióban. Az ország lakhatási körülményei tehát messze jobbak lettek az elmúlt évtizedben, és Budapest sem volt kivétel.
A Karácsony-féle időszak kezdetén, 2020-ban a fővárosban is mindössze 3,8%-os volt a lakhatási költségek túlterheltsége, ami jobbnak számított sok más uniós fővároshoz képest (például Berlin, Varsó vagy Prága). Karácsony azonban továbbra is a lakhatási válságról beszélt, ami az Eurostat szerint akkoriban nem létezett Budapesten.
A számok tehát azt mutatják, hogy Karácsony Gergely kijelentései a lakhatási válságról leginkább politikai narratívának tűnnek. Az Eurostat szerint 2019-ben és még 2020-ban sem beszélhettünk lakhatási válságról Budapesten. A helyzet romlása 2020 után kezdődött a városvezetés tétlensége miatt. Karácsony tehát inkább utólag próbálja igazolni saját politikai hibáit és a hiányzó lépéseket.
A teljes cikk ITT olvasható.
Fotó: Hatlaczki Balázs/PS
Facebook
Twitter
YouTube
RSS