Kossuth-díjban részesült idén többek között Lovász Irén népdalénekes, Nagy Feró rockénekes, Szarvas József színész, Tátrai Tibor gitárművész, és Vári Fábián László néprajzkutató, a KMKSZ egyik alapítója. Széchenyi-díjjal ismerték el az idei évben Karikó Katalin kutatóbiológus, Merkely Béla kardiológus, és Szovák Kornél középkorkutató munkásságát.
A teljesség igénye nélkül néhány szóban kitérnénk többek között Lovász Irén népdalénekesre, aki egyetemi évei alatt kezdte a népdalok gyűjtését. A magyar népdal és szokásköltészet oktatójaként részt vett a magyarországi Waldorf óvónőképzésben. 2010 óta a Károli Gáspár Református Egyetem Bölcsészet- és Társadalomtudományi Karának docense. Első lemezét, a Világfát 1995-ben adta ki, amely a következő évben elnyerte a német zenekritikusok díját. Azóta több mint egy tucat lemeze jelent meg.
Nagy Feró 1963 és 1970 között a Richmond Heads, majd a Zárvatermők, 1970 és 1981 között a Beatrice együttes, 1982 és 1985 között az ős-Bikini együttes alapító tagja, énekese volt, majd 1987-ben újjáalakította a Beatricét. Az igazi “Ricse” blues és rock alapú dalai élesen, megalkuvás nélkül mutatták be az életbe kevés eséllyel belépő fiatalok helyzetét, érzéseit. Akkoriban ő volt a magyar új hullám egyik vezéregyénisége, a “nemzet csótánya”.
Szarvas József tíz évig a budapesti Vígszínház, 1997-től 2001-ig a kaposvári Csiky Gergely Színház tagja, majd egy évig szabadúszó színész volt, 2002-től a budapesti Nemzeti Színház tagja. 2014-től a Magyar Művészeti Akadémia levelező, 2015-től rendes tagja. Kritikusai szerint életismerete és tehetsége révén minden karaktert egyformán hitelesen képes alakítani.
Tátrai Tibor pályájának elején Radics Béla technikusa lett, közben rengeteget gyakorolt saját hangszerén. 1969-től számos zenekar alapítója, tagja, vezetője: Kárpátia, Sakk Matt, Szivárvány, Juventus, Syrius, Olympia, Generál, Skorpió, Hobo Blues Band, Mini, Tátrai-Török Tandem, East, Tátrai Band, Magyar Atom, Latin Duó, Boom Boom, Tátrai Trend. 1987-ben megalakította saját zenekarát, a Tátrai Bandet, amellyel Horváth Charlie csatlakozása után a 90-es évek elején számtalan slágert jegyeztek.Több mint ötven lemez fűződik a nevéhez együtteseivel. 12 alkalommal lett az év gitárosa.
Vári Fábián László költői indulása a hatvanas évek végén egybeesik a kárpátaljai magyar irodalom kibontakozásának időszakával. A népi műveltség feltárása, a szellemi múlthoz fordulás költészetében modern életérzésekkel párosul. Művészetének megkülönböztetett értéke a magyarságért érzett történelmi és jelenkori felelősség artisztikus megnyilatkozása. A Kárpátaljai Magyar Kulturális Szövetség (KMKSZ) alapító tagja.
Széchenyi-díjasaink 2020-ban
Széchenyi-díjban részesült idén többek mellett Karikó Katalin az MTA ösztöndíjasaként a Szegedi Biológiai Központ (SZBK) Biofizika Intézetének nukleotid kémiai laborjában kezdett el vírusokkal dolgozni. 1985-ben családjával együtt az Egyesült Államokba ment. 1988-ig a philadelphiai Temple Egyetemen dolgozott, majd Washingtonba került, ahol molekuláris biológiával foglalkozott. 1989-ben ismét Philadelphiában, a Pennsylvaniai Egyetemen (UPenn) kapott állást. Kezdetben a kardiológián volt molekuláris biológus és elindította az mRNS (hírvivő RNS)-kutatást. Innen az idegsebészetre került, 1998-ban kezdett dolgozni Drew Weissman immunológussal, akivel 2005-ben szabadalmat jegyeztetettek be a módosított nukleozidokat tartalmazó mRNS terápiás alkalmazására (Karikó-Weissman-technika). 2006-tól az RNARx nevű cég társalapítója és vezérigazgatója volt, 2013-ban a mainzi székhelyű BioNTech cég alelnöke lett. 2020-ban szabadalma alapján készült el a világon első, klinikailag is bizonyítottan hatásos harmadik generációs Pfizer-BioNTech koronavírus elleni vakcina.
Merkely Béla, 2007 óta vezeti a Semmelweis Egyetem kardiológiai tanszékét, 2008-ban egyetemi tanárrá, 2013-ban a Városmajori Szív- és Érgyógyászati Klinika igazgatójává nevezték ki, itt a Sportorvostan Tanszéket is vezeti. 2018-tól a Semmelweis Egyetem rektora. Számos hazai és nemzetközi kardiológiai, aritmia és pacemaker, intervenciós kardiológiai és keringéskutatással foglalkozó tudományos társaság tagja. A világ élmezőnyébe helyezte a hazai felnőtt szívtranszplantációt, a hazai műszívprogram elindítója. Jelentős szerepet vállalt a koronavírus-járvány elleni védekezés népszerűsítésében. Három szerkesztett könyv, két szakkönyv, 46 könyvfejezet, két egyetemi jegyzet megírása fűződik a nevéhez. Oktatóként szívügye a tudományos diákköri munka támogatása és a tehetséggondozás.
Szovák Kornél 1984-től A magyarországi középkori latinság szótára szerkesztőségének munkatársaként részt vett a szótár kiadásra való előkészítésében, majd az MTA Ókortudományi Kutatócsoportjának tagjaként a szótár állandó munkatársa lett. 1992-től a Pázmány Péter Katolikus Egyetem Bölcsészettudományi Karán oktat latin nyelvet és középkori magyar történelmet, a Medievisztikai Tanszék docense. Fő kutatási területe a középlatin filológia, a középkori eszme- és művelődéstörténet, a középkori magyar történelem írott forrásai.
Kossuth-díjban részesültek:
- Cseke Péter, Jászai Mari- és Nádasdy Kálmán-díjas színművész, rendező, színházigazgató, érdemes művész
- Csíky András Jászai Mari-díjas színművész, színházalapító, színészpedagógus
- Frenák Pál, Harangozó Gyula-díjas táncművész, koreográfus, érdemes művész
- Gulyás Gyula, Balázs Béla-díjas filmrendező, érdemes művész
- Gulyási János, Balázs Béla-díjas filmrendező, operatőr, érdemes művész
- Harsányi Gábor, kétszeres Jászai Mari-díjas színművész, író, érdemes művész
- Keller András, Liszt Ferenc-díjas hegedűművész, érdemes művész
- Lovász Irén, népdalénekes, néprajzkutató, érdemes művész
- Mécs Károly, Kossuth- és Jászai Mari-díjas színész, érdemes és kiváló művész, a nemzet művésze
- Nagy Bálint, Ybl Miklós-díjas építész
- Nagy Feró rockénekes, színész, dalszövegíró
- Párkányi Raab Péter, Munkácsy Mihály-díjas szobrászművész
- Szarvas József Jászai Mari-díjas színész, érdemes és kiváló művész
- Tátrai Tibor “Tibusz” Liszt Ferenc-díjas gitáros, zeneszerző, érdemes művész
- Turi Attila Ybl Miklós-díjas építész
- Vári Fábián László, József Attila- és Babérkoszorú díjas költő, műfordító, néprajzkutató
Széchenyi-díjban részesültek:
- Csanády László, orvos-biológus
- Dávid Katalin, Széchenyi-díjas művészettörténész
- Dunai László, építőmérnök, az MTA levelező tagja
- Halmai Péter közgazdász, a Magyar Tudományos Akadémia levelező tagja
- Karikó Katalin, kutatóbiológus, biokémikus
- Kemény Lajos Ferenc, orvos, egyetemi tanár, a Magyar Tudományos Akadémia levelező tagja
- Merkely Béla kardiológus, a Magyar Tudományos Akadémia doktora
- Mesterházy Ákos Ferenc, agrármérnök, az MTA rendes tagja
- Perczel András, vegyész, a Magyar Tudományos Akadémia rendes tagja
- Poór Gyula, Batthyány-Strattmann László-díjas orvos
- Prokopp Mária, művészettörténész
- Szabó György, fizikus, a Magyar Tudományos Akadémia doktora
- Szakály Sándor, történész
- Szovák Kornél, Fraknói Vilmos-díjas klasszika-filológus, középkorkutató
- Szöllősi János vegyész, a Magyar Tudományos Akadémia levelező tagja
Forrás: MTI; vezetőkép: Koszticsák Szilárd/MTI
Facebook
Twitter
YouTube
RSS