Évek óta tartó vizsgálat tárta fel a baloldali nagyvállalkozó, Bige László nevéhez fűződő súlyos visszaéléseket. Mint ismert, Bige Lászlót – aki elkötelezett híve Dobrev Klárának és Márki-Zay Péternek – már korábban is kihallgatta a rendőrség egy vesztegetési ügyben, sőt, házi őrizetben is volt. Az újabb botrányt leleplező Gazdasági Versenyhivatal most 14 milliárdos büntetést szabott ki kartellezés miatt a vállalkozóhoz köthető Nitrogénművek cégcsoportjának hat érintett vállalkozására.
A teljes hazai műtrágyapiacot érintő kartellt tárt fel a GVH, rekordösszegű bírság lett a vége – írja a Gazdasági Versenyhivatal pénteki közleményében. Mint kifejtik, a vizsgálat megállapította, hogy a Bige László nevéhez köthető Nitrogénművek Vegyipari Zrt. és vállalkozáscsoportja jogsértően törekedett éveken keresztül a partnerek és a cégcsoport közötti, illetve a viszonteladó partnerei közötti verseny, valamint az import korlátozására. Az eljárásban összesen 11 hazai szereplő volt érintett, amelyből kettő elismerte a jogsértést. A nemzeti versenyhatóság versenytanácsa összesen 14,1 milliárd forintos bírságot szabott ki a kartellezőkre.
A hazai termelők költségeit is befolyásolta
A nemzeti versenyhatóság most zárult vizsgálata feltárta, hogy a Nitrogénművek Vegyipari Zrt., illetve a vele egy vállalkozáscsoportba tartozó műtrágyagyártó- és forgalmazó vállalkozások jogsértő módon meghatározták viszonteladóik számára a termékeik végfelhasználói árait, sőt azt is, hogy mely vevők felé értékesíthetik tovább azokat. A cégcsoport emellett – a külföldről történő beszerzés korlátozása érdekében – jelentős évi minimum-vásárlásmennyiséget, illetve kizárólagosságot írt elő viszonteladóinak. A versenyhatósági eljárás feltárta továbbá, hogy a cégcsoport olyan komplex megállapodásrendszert alakított ki a stratégiai partnereivel, amely gátolhatta a vevőkért folytatott versenyt. A cég – forgalmazóival egyetemben – emellett a vevők egymás közötti felosztására is törekedett.
Mivel a műtrágya a mezőgazdaságban a szántóföldi tápanyag-utánpótlás szempontjából meghatározó jelentőségű, a jogsértés hatásai a termelők költségeinek növelésével tovább gyűrűzhettek az élelmiszerpiacra, potenciálisan károsítva ezzel a magyar fogyasztókat
– emeli ki a közlemény.
A versenyfelügyeleti eljárásban összesen 11 hazai cég volt érintett, amelyekből kettő vétlennek bizonyult, így velük szemben a GVH megszüntette az eljárást. A kartellező kilenc vállalkozás közül kettő elismerte a jogsértést és együttműködött a versenyhatósággal. Az együttműködő cégek egyike a hatályos szabályok szerint a bírság teljes elengedésében, másikuk pedig csökkentésben részesült, így nyolc vállalkozás kapott bírságot a jogsértésekért. A bírságok kiszabásakor a GVH Versenytanácsa – a gyakorlatának megfelelően – a kartellel érintett áruk értékesítése révén elért árbevételt vette alapul. A hosszú időn keresztül folytatott és kiterjedt jogsértésekre a Versenytanács összesen 14,1 milliárd forintos pénzbírságot rótt ki a Nitrogénművek cégcsoportjának hat érintett vállalkozása mellett a Hőgyészi Agrokémiai Kft.-re és a Cargill Magyarország Zrt.-re.
Forrás: GVH; Fotó: MTI/Balázs Attila
Facebook
Twitter
YouTube
RSS