A csodálatosan működő román demokráciában most úgy döntöttek, hogy semlegesítik az elnökválasztás első fordulójának eredményét. Ez azonban nem változtat azon, hogy a legnépszerűbb jelölt továbbra is a szélsőséges Calin Georgescu. Kelemen Humor, az RMDSZ elnöke annak kapcsán adott interjút, hogy miért tolódott el ennyire a szélsőjobboldal felé a román közvélemény.
Kelemen Hunor, az RMDSZ elnöke a Híradónak adott interjúban a romániai demokrácia kihívásairól beszélt, kiemelve a választói elégedetlenséget és az oktatási rendszer problémáit, amelyek tovább erősítik a nacionalizmust. Megjegyezte, hogy az emberek haragja nem mindig magyarellenes, hanem a rendszerrel szembeni csalódottságból fakad.
A bizalom visszaépítése érdekében kompromisszumokat kell keresni és átláthatóbban kell működni
– mondta. Hangsúlyozta, hogy az utóbbi idők választási stratégiái hibásak voltak, és figyelmeztetett a szélsőséges politikai irányzatok erősödésére. Mint mondta, a mostani kormánykoalíciónak rengeteg téves döntése volt, többek között az, hogy két nem különösebben meggyőző államfőjelölttel futott neki a választásnak, közülük egyik sem került be a második fordulóba, hiszen a polgárok nagyon nagy mértékben a most kormányzó pártok ellen, tehát a mainstream ellen szavaztak.
Eltűntek a nagy pártok, a legnagyobb politikai erő is csak 22 százalékkal van a parlamentben. Azt a hibát nem lehet még egyszer elkövetni, hogy az elkövetkező kormánykoalíció több jelöltet indítson a tavaszi elnökválasztáson, hiszen az taktikai és stratégiai vakság lenne. Úgy vélem, közös jelöltet kell majd indítani, de túl korai még erről beszélni
– fogalmazott. Ugyanakkor leszögezte, hogy Georgescut sem nevezhetjük független jelöltnek, hiszen ő a régi, ’89 előtti rendszernek is tagja volt, és különböző állami intézményekben dolgozott a 2013-2014-es esztendőig, de róla elhitte a társadalom, hogy függetlenként bírálja a rendszert.
Kelemen szerint a következő években a feszültség fogja jellemezni a romániai politikát, és ebben a helyzetben magyar politikusként újabb kihívásokkal kell majd szembenéznie. Mint mondta:
A 33 százalékkal bíró magyarellenes parlamenti erő azt fogja mondani, hogy ellopták és elcsalták tőlük a választást, erre fogja építeni a saját politikai üzeneteit a következő években. A kormány nem lesz könnyű helyzetben, hiszen 8 százalékos költségvetési hiány és jelentős eladósodás mellett kell majd úgy gazdálkodni, hogy ne a polgárok fizessék meg a költségvetést rendbetételének a költségeit, mert nem ők tehetnek róla, hogy a mostani kormánykoalíció szétbarmolta a költségvetést. Mindig meg kell találni azokat a román partnereket, akikkel kompromisszumok mentén meg lehet egyezni, mert a parlamenti 6,4 százalékunkkal mi önmagunkban nem tudunk többségi döntéseket hozni, csak akkor, ha még oda tudunk tenni mellé még 43-44 százalékot. Ez a helyzet állandóan megkívánja a politikai párbeszédet és a kompromisszumkeresést. Nagy tapasztalatunk van már ebben. A mi munkánknak ez az egyik nagy kihívása, hogy talpon kell mindig maradni.
A teljes interjút ITT olvashatják.
Forrás: Híradó.hu Fotó: MTI/MTI Fotószerkesztőség/Kiss Gábor
Facebook
Twitter
YouTube
RSS