Újabb határt lépett át és nagyon messzire ment Kész Zoltán ultraliberális álfüggetlen veszprémi országgyűlési képviselő. Ezúttal szánalmas poénjával sikerült a büntető törvénykönyve is belefutnia – ugyanis a tiltott önkényuralmi jelkép használata elzárással büntetendő. Kész Zoltán a Fidesz által a párt szimpatizánsainak kiküldött csekket firkálta tele, cirill betűkkel és rajzolt rá tollal egy sarló-kalapács motívumot, művét lefotózta és hirdetésben terjeszti a közösségi portálon. Lomnici Zoltán alkotmányjogász szerint a történtek megkérdőjelezik Kész alkalmasságát a parlamenti képviselői, azaz törvényalkotói munkára és azt is igazolják, hogy a baloldali és liberális politikusok a diktatúrák megítélése kapcsán máig kettős mércét alkalmaznak, elbagatellizáljak a kommunista rémuralom súlyát.
„Kitöltöttem a csekket, amit Orbán Viktor küldött. Oroszul, rubelben, hiszen a nyugdíját is így kapja majd” – áll Kész Zoltán veszprémi országgyűlési képviselő csütörtök reggeli Facebook bejegyzésében.
Alatta egy fotó, amin Orbán Viktor miniszterelnök levele és a Fidesznek kiállított sárga támogatói csekk egy része látható, tollal kipingálva.
A csekk kitöltendő rubrikáiba macskakaparást idéző kézírással azt írták: 100 rubel, a befizetés jogcíme gyarmatosítás, a befizető neve, címe helyét pedig orosz cirill betűkkel töltötték ki. A postai bélyegző helyére Kész egy sarló-kalapács motívumot is rajzolt.
A képviselő műremekét ezt követően feltöltötte a hivatalos Facebook oldalára, azt az oldal mind a 12 ezer követője láthatta. Többen szóvá is tették hozzászólásban, hogy a politikus tiltott önkényuralmi jelképet használ, ami törvénybe ütközik.
Miközben Kész újévi üzenete őt ismerve már inkább mélységesen szánalmas, mint felháborító, néhány követőjének reakciója valóban félelmetes. Van, aki szerint a sarlós és kalapács nem tiltott önkényuralmi jelkép, hanem munkaeszköz. Olyan is akadt, aki szerint a jelkép ezúttal „ismeretterjesztő és művészeti célokat szolgál. A legdurvább komment szerint „egyszerűbb lenne egy kötél a nyakon”.
Alkotmányjogász szerint bűncselekmény is lehet, erkölcsileg pedig elfogadhatatlan
Fellapoztuk a Büntető Törvénykönyv hatályos ide vonatkozó rendelkezését, ami szerint az önkényuralmi jelkép használata vagy ezeket ábrázoló jelkép terjesztése, nagy nyilvánosság előtti használata, közszemlére tétele bűncselekménynek, vagy enyhébb esetben is vétségnek minősül, ami elzárással büntetendő.
Megkerestük Lomnici Zoltán alkotmányjogászt, aki szerint cseppet sem vicces a képviselő üzenete, sokkal inkább súlyos erkölcsi hiba.
A horogkeresztet, SS-jelvényt, nyilaskeresztet, ötágú vöröscsillag mellett a sarló-kalapács is tiltott önkényuralmi jelkép. A BTK úgy fogalmaz, hogy a bűncselekményt az követi el, aki köznyugalom megzavarására alkalmas – különösen az önkényuralmi rendszerek áldozatainak emberi méltóságát vagy kegyeleti jogát sértő módon használ tiltott önkényuralmi jelképet. Az tehát a bírói megítélés kérdése, hogy jelen esetben ez fennáll-e, azaz bűncselekmény vagy vétség megvalósult-e. Erkölcsileg azonban mindenképp súlyos hiba. Egy honatya részéről teljességgel elfogadhatatlan – fogalmazott Lomnici Zoltán.
Hozzátette, képviselői munkájára akkor lehetne főszabályként hatással az ügy, ha közvetlenül azzal összefüggésben történt volna a cselekmény bármilyen formában. Azonban ez a szégyenteljes cselekedet Kész képviselői alkalmasságát akkor is megkérdőjelezi, hiszen egy országgyűlési képviselő a törvények maradéktalan betartására és betartatására esküszik fel.
Lomnici Zoltán véleménye szerint a sarló-kalapács ilyen módon való feltüntetése és terjesztése alkalmas lehet a köznyugalom megzavarására és a kommunista diktatúra áldozatainak emlékét, azaz kegyeletet is sérthet – ezt nyilván egy büntetőeljárás esetében vizsgálni kellene.
Az alkotmányjogász úgy vélekedett, hogy egy Szanyi Tibor, vagy most egy Kész Zoltán megnyilvánulása tökéletesen bizonyítja a magyar baloldal kettős mércéjét. Eszerint nem mérik egyenlő súllyal a diktatúrák és azok áldozatait, és elbagatellizáljak a kommunista rémuralmat.
(Szanyi Tibor MSZP-s politikus október 23-án posztolta Márai Sándor 1956 karácsonyán írt Mennyből az angyal című versét, amit a Köztársaság téren meglincselt ÁVH-s katona képével illusztrált, akinek a holttestét a tömegből épp leköpi valaki).
Alapjogokért Központ: “a poszt „kicsiben” mutatja, hogy „nagyban” mennyire nem érti a realista külpolitika lényegét az ellenzék”
Kész Zoltán posztja esetében kézenfekvő, hogy felmerül az önkényuralmi jelkép büntetőjogi kategóriája, azonban vonatkozó tényállási elem, hogy például a sarló-kalapácsot a „köznyugalom megzavarására alkalmas módon” használja az elkövető, ami esetünkben nem áll meg, tehát jogi értelemben „társadalomra veszélyességről” nem beszélhetünk. Ugyanakkor jog és morál kategória olykor elválnak egymástól, ahogy ez esetben is – mondta Kész Zoltán posztja kapcsán portálunknak Szánthó Miklós, az Alapjogokért Központ igazgatója. Erkölcsi értelemben ugyanis sok mindent elárul, – hangsúlyozta – ha egy, éppen az egykori állampárt utódpártjának támogatásával a parlamentbe jutó képviselő használ fel bornírt „viccelődésre” olyan jelképet, melynek igája alatt tízmilliók haltak meg.
Másrészről a poszt „kicsiben” mutatja, hogy „nagyban” mennyire nem érti a realista külpolitika lényegét az ellenzék: a kormányzat részéről ugyanis nem „Putyin-barátságról”, hanem a magyar érdekek képviseletéről van szó az Oroszország-politikában.
A magyar történelmi tapasztalatokból következik ugyanis, hogy hosszú távon nem kifizetődő, ha az ország a nagyok játékszerévé válik. Ezért amellett természetesen, hogy Magyarország a nyugati szövetségesi rendszerek tagja, folyamatos egyensúlyozásra, és ezáltal mozgástér-bővítésre van szükség, amibe ugyanúgy beleillik a Brüsszel által erőltetett migránskvóták elleni harc, a V4-es szövetség erősítésre vagy az, hogy energiapolitikai kérdésekben reális érdekalapon együttműködés van Moszkvával – vélekedett Szánthó Miklós.
Hozzátette, az egykori „keleti blokk” ugyanis a kommunizmus örökségeként energiaellátásban nagyban ki van szolgáltatva az orosz nyersanyagnak, de ennek tudomásulvétele értelemszerűen nem jelenti, hogy ez értékalapú együttműködés lenne. Aki viszont a tisztán idealista külpolitikában hisz, az inkább ne menjen politikusnak.
Vezető kép: Facebook
Facebook
Twitter
YouTube
RSS