Olimpia és foci Eb évében gyerekjáték lenne összeszedni az év végi sportválogatást, ha nem járna azzal a dilemmával, hogy kit hagyjunk ki. Kicsit megúszósra vettük a figurát, hiszen a tízből hatot az idei olimpiai bajnokaink tesznek ki, de hát ki merne kihagyni olimpiai bajnokokat egy ilyen listáról? Legfeljebb rákényszerülnénk, ha többen lennének tíznél… Ebből a tízből választani viszont már olyan nehéz, hogy azt inkább a demokráciára bízzuk. Az alábbi sorrend szigorúan időrendi. Döntsenek az olvasók, hogy mikor párásodtak legjobban a magyar szemek, kinél vagy kiknél esett legjobban a Himnusz!
1. LIU SHAOANG ÉS LIU SHAOLIN SÁNDOR DIADALMENETE
Tét nélkül, az esélytelenek nyugalmával nézhettünk téli sportokat, egészen a Liu testvérek megjelenéséig a gyorskorcsolyában. Megismerkedtünk vele, milyen érzés magyar sikerért szorítani egy egyébként is rettenetesen izgalmas, nüanszokon múló sportágban. A phjongcshangi téli olimpián elért történelmi váltóarany, majd a járvány okozta kényszerszünet után aztán jött a folytatás.
Idén márciusban a dordrechti világbajnokságon villantak meg a Liu testvérek. Liu Shaoang nyert 500 méteren, Liu Shaolin Sándor 1000 méteren, összetettben az ifjabb Liu testvér lett világbajnok, bátyja pedig ezüstérmes, és még a váltóban is elhozott egy ezüstérmet a magyar csapat. Magyarország összesítésben a második legeredményesebb ország lett a világbajnokságon. Lehet-e jobb indokunk várni a jövő február 4-én kezdődő pekingi téli olimpiát?
2. AZ ÉJJEL VÉGET ÉRT, DE ÚJRAKEZDŐDÖTT
Ha egy-két évtizedes távlatban nézzük, tulajdonképpen már azért is hálásak lehetünk, hogy a magyar foci tragédia és tragikomédia műfajából rapszódiába váltott. A 2016-os extázis, a Nagykörúton vonulás közösségi élménye után vártuk, hogy az éjjel ne érjen véget, de bezuhanás következett. Kicsit óvatosabban bíztunk ezek után a következő Európa-bajnokságban, aztán egy drámai feltámadással kijutottunk, majd a sorsolásnál nem is tudtuk, mit reagáljunk. Annyira abszurd volt megkapni a két legutóbbi világbajnokot meg az Eb-címvédőt, hogy sokan kínjukban azon poénkodtak, megint csoportelsők leszünk, mindenkit megverünk. Aztán hirtelen valószerűvé vált valami egészen valószerűtlen. A portugálok ellen az utolsó percekig álltuk a sarat, és Schön nem megadott góljánál felrobbantak a szurkolói zónák országszerte. A vége viszont csúnya lett, és elkeseredtünk, hogy ennél a lesgólnál talán már nem is lesz nagyobb pillanatunk. És mekkorát tévedtünk! Fityó elfutása és agilis befejezése a franciák ellen, az aggodalmas német tekintetek a hazai pályájukon, ellenünk – ezek nem értek nyolcaddöntőt, Rossi mestert mégsem véletlenül hordozza tenyerén az ország. Amiatt, hogy a csapat elhitte önmagát Franciaország ellen, elhitte önmagát a németek ellen idegenben, és a német egyenlítés után újra elhitte, hogy lehet. Erre a hitre fogékony a magyar közönség, és aki ezt a hitét képes táplálni, azt elhalmozza szeretettel.
3. SZILÁGYI ÁRON KARDLEGENDA LETT
Senki sem volt még, aki három egyéni olimpiai bajnoki címet nyert volna kardvívásban, pláne zsinórban. Egészen az egy év csúszással idén megrendezett 2020-as játékokig, amikor Szilágyi Áron ezt is kipipálta. Egyéniben egy Európa-bajnoki aranya és egy vb-bronza van az újdonsült rekordernek, az olimpiákon viszont London óta megállíthatatlan. Láttuk már őt emelkedett könnyedséggel végiglépdelni a mezőnyön 2012-ben, láttuk 2016-ban ellenállhatatlan erővel kardélre hányni mindenkit, aki szembejött, Tokióban pedig olyan bajnoki magabiztossággal vette az összes akadályt, hogy talán egyetlen, elődöntős megingás mellett egy pillanatig sem látszott semmi esély az ellenfelei részére. Akkori georgiai ellenfelét kettővel verte, a többieket viszont egyszer sem engedte 7 tus fölé, beleértve az olasz Samelét a döntőben. Ez nem pusztán diadalmenet volt, hanem erődemonstráció is. Az egyre gazdagabb éremkollekciót a világ legjobbjai közé ismét felzárkózó kardcsapatunk bronzérme egészítette ki.
4. MILÁK KRISTÓF MORCOS NÉZÉSE
Nemzetközi mémmé vált a pillangóúszás nemrég berobbant magyar világklasszisa az olimpiai győzelme után. A harmadik résztávnál robbantott, és nagyon elverte a mezőnyt 200 m pillangón, aztán a célban, miközben várta a többieket, olyan arccal ünnepelt, mintha a dobogóra se fért volna föl. A morcos arc oka, hogy nem tudta megközelíteni saját világcsúcsát. Erre az aranyra persze már hónapokkal korábban nyíltan bejelentkezett, a közvélemény szintén biztos volt benne, hogy hazahozza, és a versenyen is inkább csak önmagával versenyzett, elnézve a hihetetlen fölényét. Csak innen nézve értelmezhető a csalódott arc, de azért hamarosan ő is elégedett bajnokként nyilatkozott. Az eggyel rövidebb pilletávon Caeleb Dressellel vívott óriási párbajt, amelyet végül az amerikai nyert meg hajszállal, köszönhetően a jobb rajtjának és a jobb fordulóinak. ha úszni kell, akkor Milák a gyorsabb, főleg a második ötvenen – ez nagy csatákat és akár nagy győzelmeket hozhat a jövőben, amivel a mi fiúnk is így számol.
5. LŐRINCZ TAMÁS ÉS LŐRINCZ VIKTOR, A MINTATESTVÉREK
Lőrincz Tamás a legnagyobb szaktekintély volt az aktív magyar birkózók közt Bácsi Péter visszavonulása óta, de még egy nagy trófea hiányzott a gyűjteményéből. A 2012-es londoni döntőben elrontotta az örömét a koreai ellenfele, de az olimpiai győzelem szele meglegyintette, kitűzve a célt a további pályafutására. A riói váratlan kudarc után Tokió maradt az egyetlen lehetősége, hogy elérje a célt. Elképesztő energiákat mozgósítva, jóval harminc fölött a súlycsoportja legjobbjává küzdötte fel magát – a 2017-es és 2018-as vb-ezüst után 2019-ben világbajnok lett, 2021-ben behúzta az Európa-bajnokságot, majd pályafutása utolsó meccsén, az olimpiai döntőben, egy iszonyúan nehéz meccsen meglett a beteljesülés. Öccsének, Lőrincz Viktornak is volt miért törlesztenie: őt egy bronzéremtől fosztották meg Rióban bírói korrupció révén, amit a mérkőzésvezető utóbb el is ismert. A fiatalabbik Lőrincz fivér – Denis Kudlának is visszavágva Rióért – a döntőig menetelt, ott viszont az extázisban lévő bátyja felejthetetlen szurkolása ellenére is erősebbnek bizonyult az ukrán Belenyuk. Amellett, hogy Tokióból ők hozták haza az összes birkózóérmünket, ez a testvéri kötelék a Lőrincz fivérek fő védjegye, amivel a páston kívül is követendő példát mutatnak.
6. KOPASZ BÁLINT ÉS VARGA ÁDÁM KETTŐS KAJAKKIRÁLYSÁGA
Az olimpiai dobogó csúcsán a Himnuszt hallgató magyar sportolót nézni mindig különleges élmény. Amikor pedig egyszerre két magyart látunk így a győzelmi emelvényen, az valami egészen rendkívüli. Ahogy a kajakozás királyi számában, az egyéni 1000 méteres versenyben sem mindennapi a magyar győzelem (utoljára 1968-ban Hesz Mihálynak sikerült), hát még a kettős! Kopasz Bálint az eredeti algyői egyesületében az egyetlen kajakos volt, így az egyéni versenyzés adott volt, noha elmondása szerint csapathajóban is vannak még tervei. Tokióba az 1000 méter világ- és Európa-bajnokaként érkezett, és az olimpián is mindenki értésére adta, hogy mi a világ rendje: csaknem két másodperccel előzte meg a második helyezettet. Ez a második helyezett is kedves volt számunkra, hiszen Varga Ádám lett a leggyorsabb az üldöző bolyban, kihasználva, hogy végre két hajót indíthat kajak-kenuban egy-egy nemzet az egyéni és a páros versenyszámokban. Így Rózsa és Güttler 1996-os mellúszó produkciója után ismét megállapíthattuk, mennyire jól néz ki, ha egymás mellett két magyar zászlót vonnak fel a magasba.
7. BERECZ ZSOMBOR, A MAGYAR TENGERÉSZ
Nyüzsgő magyar vitorlássport híján Berecz Zsombor maga taposta az ösvényt a pályafutása során, saját bőrén kellett kitapasztalnia mindazt, amit a vitorlázónemzeteknél tudásként tanítanak a fiataloknak. Saját elmondása szerint ő ez utóbbit tekinti feladatának a visszavonulása után, ám addig még volt pár igazán nagy dobása. Világbajnoki győzelemmel kvalifikált az olimpiára, majd két Európa-bajnoki címet is begyűjtött a tokiói versenyre hangolódva. Tokióban nagyon kiegyensúlyozottan versenyzett, futamról futamra tartva helyét az első háromban. Az éremfutamban aztán eljött az ő ideje, hiszen a végső győzelemért versenyezhetett, miután az élen álló brit hibázott a rajtnál. Berecznek öttel kellett volna megelőznie őt az aranyéremért, és a magyar klasszis mindent megtett ezért: az utolsó bóját zseniálisan kerülve élre állt, és megnyerte az éremfutamot. A brit Scott ugyanehhez a bójához még hetedikként érkezett, ám ott ő is megmutatta, mit tud, és visszahozta a sírból az összesített első helyét. A célban a magyar vitorlássport legnagyobb olimpiai sikerét ünnepelte a legboldogabb ezüstérmes.
8. TÓTKA SÁNDOR ÓRIÁSI FÉL PERCE
Párosban világ- és Európa-bajnoki, négyesben Európa-bajnoki cím állt már Tótka Sándor mögött, amikor berobbant az egyéni sprintversenyzők közé. Rióban éppen lemaradt párosban a dobogóról, Tokióba viszont a négyes mellett már 200 méter egyesben kvalifikálta magát, és milyen jól tette! A másik elődöntőt megnyerő Csizmadia Kolossal indultak a két középső pályán, így bizakodva tekinthettünk arra a bő fél percre, ahol minden eldőlt. Tótka tökéletesen lőtt ki a rajtgépből, és végig az élen haladt a kiélezett villámversenyben. Kicsit várni kellett a hivatalos végeredményre, amely szerint jól sikerült a hajó berúgása, 5 századdal megelőzte olasz riválisát. Tótka az eredmény kihirdetésekor és a dobogón is elérzékenyült, amiben valószínűleg egy egész ország tartott vele ilyen izgalmak után.
9. KOZÁK DANUTA, A LEGEREDMÉNYESEBB NŐI OLIMPIKONUNK
Ötszörös olimpiai bajnokként érkezett a kajakos legendánk Tokióba, ahol így komoly dolgokra volt kilátás. A japán olimpia azonban nem úgy sikerült Kozák Danutának, ahogy tervezte, nem volt meg a versenyzésében a szokásos dinamika. Párosban csalódást jelentett neki a bronzérem címvédőként, egyéniben pedig még a dobogóról is leszorult. Azt sem lehetett könnyű végignéznie, hogy eközben az új-zélandi Lisa Carrington tarolt. Ilyen előzmények után kellett talpra állnia Danutának a négyes hajók versenyére, ahol 2012 óta verhetetlen volt a magyar egység. És legalább 2024-ig az is marad, hiszen jöhettek itt az új-zélandiak, de jöhettek a fehéroroszok meg a lengyelek is, ez a versenyszám a miénk. Azon belül is mindenekelőtt a vezérevezős Kozák Danutáé, aki ott ült már Pekingben is az ezüstérmes négyes hajónkban, majd ott volt az azóta zsinórban elért három olimpiai győzelemnél is. A mostani tokiói arannyal ő vált minden idők legeredményesebb magyar női olimpikonjává, és összesítésben is csak Gerevich Aladár előzi meg. Élőben nézhettük, amit a későbbi nemzedékek csodálattal fognak olvasni a sporttörténeti könyvekben.
10. CSEH LÁSZLÓ, AZ ÚSZÓINTÉZMÉNY
Akkor bukkant fel, amikor a magyar úszósport éppen nem dúskált a nagy eredményekben, kifutottak Széchy Tamás utolsó nagy versenyzői, Kovács Ági már túl volt a zenitjén. Cseh Laci – ahogy lassan két évtizede emlegeti az ország –, a 2003-as világbajnokságon 400 vegyesen Michael Phelps mögött nyert ezüstjével jelentkezett be az úszóelitbe. Az olimpiai aranyat nem nyert úszók közt a legjobbnak tartják négy ezüstjével és két bronzával, emellett kétszeres világbajnok és sokszoros Európa-bajnok. Ám amivel igazán kivívta magának a megbecsülést, az az állhatatossága, hogy minden akkor kudarcként megélt 2-3. helye után újra összeszedte magát, és a kitartósága, hogy elpusztíthatatlanul ment folyamatosan, mint egy ZIL-futómű. 2003 óta sok minden történt a magyar úszásban, de Cseh Lacit állandó biztos pontként tartottuk számon. Világversenyekre járt, és ha már arra járt, érmet is hozott mindegyikről 18 évesen meg 32 évesen is. A 2019-es világbajnokságon szakadt meg ez az elképesztő sorozat, kilencedik világbajnoksága volt az első, ahol nem sikerült. Ezután még az olimpia egyéves csúszását is megvárta, és 35 évesen ismét nekiveselkedett, az elszántság pedig döntőbe jutást ért, hetedik lett 200 vegyesen. A döntő után a friss aranyérmes Vang Sun meghajolt előtte. Ugyanezt tette Magyarország is, amikor az olimpia után Cseh Laci visszavonult.
Facebook
Twitter
YouTube
RSS