7. § (1) A médiatartalom-szolgáltató munkavállalója, vagy a médiatartalom-szolgáltatóval munkavégzésre irányuló egyéb jogviszonyban álló személy jogosult a médiatartalom-szolgáltató tulajdonosától, valamint a médiatartalom-szolgáltatót támogató, illetve a médiatartalomban kereskedelmi közleményt elhelyező természetes vagy jogi személytől való szakmai függetlenségre és a médiatartalmak befolyásolására irányuló tulajdonosi vagy támogatói nyomásgyakorlással szembeni védelemre – szerkesztői és újságírói szabadság. (Médiaalkotmány)
A PestiSrácok.hu szerkesztősége kiáll a Magyar Nemzet, az MNO.hu, a Hír Tv és a Lánchíd rádió lelkiismereti okból tegnap lemondott vezetői és az elkövetkező időkben távozó munkatársai mellett. Az utóbbi időben egyre inkább klasszikus oligarchaként viselkedő Simicska Lajos nagyvállalkozó tegnap világos bizonyságát adta annak, hogy valójában mit gondol a média szerepéről és a sajtószabadságról Magyarországon. Miközben fülsértő módon diktatúrát kiált, tettei és stílusa a keleti féldiktatúrák világát idézte fel. Tegnap világosan kiderült, hogy Magyarország egyik legbefolyásosabb embere saját cégcsoportjának vezetőire és újságíróira, mint egy büntetőosztag tagjaira tekint, akiknek most visszakérdezés nélkül kellene megtorolnia a cégpapírokban még csak fel sem tűnő tulajdonos személyes és üzleti sérelmeit. Természetesen nem lehet eltekinteni azoktól az okoktól és egyéni felelősségektől, amelyek a hirdetőoszlopok világának kisvállalkozóját több meghatározó iparágban és a médiapiacon is megkerülhetetlen szereplővé tették. És nem lehet megfeledkezni Simicska Lajos érdemeiről sem, amellyel hozzájárult a kiegyensúlyozottabb médiaviszonyok kialakulásához. De ezek a napok most a szabadság és a demokrácia minimumáról szólnak. Ideje véget vetni a színjátéknak és világnézettől, pártszimpátiától és üzleti érdekektől függetlenül erélyesen kiállni azon minimum mellett, amely a nyugati világot elválasztja más világok kocsmai jellegű erőviszonyokon nyugvó berendezkedéseitől.
Ideje kiállni például az egyetlen érvényes hazai médiaetika, azaz a 2010-ben elfogadott Médiaalkotmány, és annak fent idézett paragrafusa mellett. Nem fordulhat elő, hogy egy, alapítása óta azonos értékrendet hirdető és a 2000-es lapfúzió óta valóban azonos értékrendet képviselő napilapot, jelesül a Magyar Nemzetet és a lap szellemi bázisán létrejött új médiumokat, azaz a Hír Tv-t és a Lánchíd rádiót – mint a távozó kollégáktól hallottuk – 180 fokos fordulatra kényszerítsenek.
Reméljük, hogy a tegnapi váratlan fordulatot követő megdöbbenés, részvét és káröröm hullámverését a média és a közélet formálónak fejében felváltja a sajtószabadságról való felelős gondolkodás, hogy a legféltettebb demokratikus és morális értékeinket semmiféle despotikus érdekből ne lehessen többé lábbal tiporni ebben az országban.
Budapest, 2015. február 7.
A PestiSrácok.hu oknyomozó- és hírportál szerkesztősége
(A vezető képen a Hír Tv stábja látható a 2006. október 23-i rendőrattak idején.)
Facebook
Twitter
YouTube
RSS