A Márki-Zay Péterhez érkező 1,8 milliárd forintos amerikai támogatás ismeretében, amelyet Korányi Dávid, Karácsony Gergely bizalmasának szervezete juttatott az ellenzéki összefogás miniszterelnök-jelöltjének, adott a kérdés, hogy vajon a főpolgármester kampányában is gurultak-e a dollárok. Márki-Zay szerint a közös kampányba mindenképp folyt be az összegből, a Magyar Nemzet pedig utánajárt, hogy vajon milyen pénzekből gazdálkodott a Karácsony-féle 99 Mozgalom.
A Magyar Nemzet információi szerint a 99 Mozgalom csak a 2022-es országgyűlési választások után tette közzé a 2021-es évről szóló elszámolását, amelyben a bevételi oldalon 263 millió, a kiadásin pedig 283 millió forint szerepelt. A támogatók kilétéről továbbra is hallgatott Karácsony Gergely ernyőszervezete. A kiadási oldalon egyébként úgy szerepelt egy 283 millió forintos összeg, hogy csak Facebook-költésekre 140 millió ment el. Ekkorra már a szervezet honlapja sem volt elérhető – számol be a lap.
Az összefoglaló kiemeli: 2022. augusztus végén Márki-Zay Péter elkezdett beszélni arról, hogy sok százmillió forintot kaptak külföldről a kampányra. Karácsony Gergely viszont még ekkor sem akarta elmondani, hogy honnan jöttek a kampánypénzek. Eleinte még arra a kérdésre sem válaszolt, hogy vajon az ő előválasztási kampányát is támogatta-e a Márki-Zay Péter országgyűlési kampányát finanszírozó amerikai Action for Democracy vagy sem. A 99 Mozgalom az Action for Democracy részéről történő finanszírozását firtató kérdés azért is volt több mint jogos, mert az amerikai kampányszervezethez a főpolgármestert egy tanácsadója személye is kötötte.
A lap felidézi, hogy a Márki-Zay Péter országgyűlési kampányát finanszírozó amerikai szervezetet az a Korányi Dávid vezeti, aki 2019 óta a főpolgármester fizetett városdiplomáciai főtanácsadója. Nehéz – bár nem lehetetlen – elképzelni, hogy a New Yorkban élő és Soros Györgyhöz is köthető aktivista a főnökének nem, csak Márki-Zay Péternek hajtott volna fel pénzt a kampányára.
A lap szerint további alapos gyanúra okot adó elem, hogy a főpolgármester ernyőszervezete egy ideig szerepelt az Action for Democracy támogatotti listáján, de az amerikai szervezet szeptemberben kiadott egy közleményt, amelyben – teljesen abszurd módon – letagadta mindezt. Egyébként az Action for Democracy csak azt követően vette le a 99 Mozgalom nevét a támogatottak közül, hogy Bohár Dániel újságíró megizzasztotta Karácsony Gergelyt a kampánypénzek kérdésben, és utóbbi nem tudta egyértelműen megmondani, hogy kapott-e pénzt a tengerentúlról kampányára. Az interjú után nem sokkal aztán saját bevallása szerint felhívta Korányit, és levetette vele a 99 Mozgalom nevét a tengerentúli szervezet honlapjáról.
Szintén érdekes, ahogy a Kontra összefoglalta a Karácsony és Márki-Zay közötti váltás történetét:
„Jó eséllyel ugyanazok a nemzetközi körök öntötték a pénzt Karácsony és Márki-Zay politikai hátországába. És ugyanazok a nemzetközi körök álltak tovább a főpolgármestertől a hódmezővásárhelyi városvezetőhöz. Ahogy több jogász is megállapította, a külföldről érkező pénzügyi segítség erősen felveti a tiltott pártfinanszírozás gyanúját, illetve a magyar politikára rátelepedő, azt behálózó globalista hálózat ténykedése a parlamenti választás kimenetelébe való erőteljes beavatkozási kísérletként értékelhető.”
Mindez annak kontextusában különösen érdekes, hogy miután tavaly október elején Karácsony Gergely visszalépett Márki-Zay Péter javára a baloldali előválasztás második fordulójában, az addig is csak ernyőszervezetként működő 99 Mozgalom lényegében minden szempontból tetszhalott állapotba került. A dollárok és az amerikai szakértők pedig Karácsony után a hódmezővásárhelyi polgármester Mindenki Magyarországa Mozgalma felé gurultak.
Forrás: Magyar Nemzet/Kontra; Fotó: Horváth Péter Gyula/PestiSrácok.hu
Facebook
Twitter
YouTube
RSS