A Klímapolitikai Intézet szerint a 287/2022. (VIII. 4.) Kormány rendelet nem a jövő felélése és az erdőségeink tarvágása, hanem energia veszélyhelyzeti intézkedés, amelynek célja, hogy megelőzze az árspekuláció kialakulását a tűzifa piacon.
Az intézkedés célja a vásárlói bizalmatlanság eloszlatása, hiszen hiába van elég fa a piacon és hiába nem alkalmas tüzelőanyagnak az idén kitermelt fa, a tűzifa kereskedelmi ára mindig erősen spekulatív. Mint írják, „ha növekedett földgáz ára, a tűzifáé is mindig addig növekedett, amíg végül meg nem közelítette a földgázét. Ha ez a helyzet fennmarad, akkor ellehetetlenül a Kormány által foganatosított energia-veszélyhelyzeti intézkedések végrehajtása, hiszen az egyre dráguló földgázról hiába próbálnának az emberek például tűzifára váltani, csöbörből vödörbe kerülnének, ráadásul az ellátási zavarok bekövetkeztét sem lehetne kizárni.”
Az intézet azokra a felmerült kritikákra is válaszol, melyek szerint a rendelet az erdőségeink elpusztítását eredményezi. Azzal cáfolják a disztópiákat, hogy a rendszerben rengeteg tartalék halmozódott fel. Az elmúlt években messze nem használtuk ki a magyar erdők nyújtotta tűzifa potenciált, a fenntartható erdőgazdálkodás megkövetelte szint alatt maradt a tűzifa kitermelés, ezért most lehetőség nyílt növelni a kitermelés volumenét.
Magyarország erdeinek faanyaga (összesen nagyjából 400 millió köbméter) évente 13 millió köbméterrel növekszik, így a fenntarthatóság és erdeink ’újratermelődésének’ veszélyeztetése nélkül hozzávetőleg ennyi a maximális fakitermelési lehetősége. Ezzel szemben az előző tíz évben évente átlagosan csak 7,5 millió köbméter fát termeltünk ki erdeinkből, ennek köszönhetően pedig minden évben nagyjából 5 millió köbméterrel növekedett erdeink fakészlete”
– idézi a Klímapolitikai Intézet a Magán Erdőtulajdonosok és Gazdálkodók Országos Szövetsége tiszteletbeli elnökének, Luzsi Józsefnek a nyilatkozatát.
A teljes közlemény ITT olvasható.
Facebook
Twitter
YouTube
RSS