Első helyezést ért el kollégánk Kertész Dávid a Magyar Írószövetség és a Méhes György – Nagy Elek Alapítvány által márciusban meghirdetett meseíró pályázaton. A nívós szépirodalmi versenyt Méhes György emlékére rendezték meg hagyományteremtő céllal először 2022-ben. Tavaly a dráma műfaj került fókuszba, idén pedig a mese. Összesen 49 pályamű érkezett. A zsűri ezek közül találta legjobbnak kollégánk meséjét, amely készülő kötetének utolsó előtti fejezete lesz. Kertész Dávidot kárpátaljai magyarként elsősorban szülőföldje eseményeivel kapcsolatos, illetve nemzetpolitikai kérdéseket feszegető írásairól ismerik a PestiSrácok.hu olvasói. Dávid ugyanakkor újságírói munkája mellett tudatosan készül a szépirodalmi pályára. Az idei évben ez a második díj, amivel elismerték. Első helyezést érő meséje arról szól, hogyan tanult meg mesélni a garabonciás diák. Készülő kötetében a címszereplőt mint a magyar mondavilág kiemelkedő alakját hét nagy kalandon kísérhetik majd végig az olvasók.
Pénteken tartották meg a Benczúr Ház dísztermében az idei Méhes György meseíró pályázat eredményhirdetését és ünnepi díjátadó estjét. A 107 éve született erdélyi író, újságíró, dráma- és szépíró a gyermekirodalomban is jelentőset alkotott. Benedek Elek mellett őt tartják a másik legnagyobb mesélőnek. 2002-ben Kossuth-díjjal tüntették ki. Az ezzel járó pénzösszeget díjalapként az erdélyi magyar irodalom rangos műveinek jutalmazására, valamint tehetségkutatásra ajánlotta fel. A róla elnevezett díjat az Erdélyi Magyar Írók Ligája vezetőségének ajánlása alapján 2002 óta ítélik oda a jogörökösök. 2022-ben a Magyar Írószövetség és a Méhes György – Nagy Elek Alapítvány egy anonim meseíró pályázatot is életre hívott Méhes György emlékére.
Erős Kinga, a Magyar Írószövetség elnöke a díjkiosztón emlékeztetett: szép hagyományt indítottak útra. Céljuk, hogy a kortárs írókat arra ösztönözzék: Méhes György előtt tisztelegve, az ő szellemiségében, önálló, saját műveket hozzanak létre.
Méhes György két meséjét az esten Kolty Helga színművész tolmácsolta, a művek között Szokolay Dongó Balázs zenélt. Az eseményen részt vett Méhes György lánya, Sárkány-Nagy Erzsébet, aki édesapja emlékét idézte meg. Az író élete utolsó három évét töltötték együtt, amikor már csak mesélt, nem írt. Ebben az időszakban beszélgettek a legtöbbet. Öccsével, Nagy Elekkel a megőrzött emlékeket tovább adják a következő geberációknak. „Mesélünk róla, mert így tartjuk életben” – fogalmazott az író lánya.
A Méhes György meseíró pályázat három legjobb művét díjazták. Harmadik helyezést ért el Hegedűs Imre János Gyuri bá Csodaországban című meséjével. A második lett Lőrincz P. Gabriella A kályha és a kislány című meséje. Első helyen végzett kollégánk, Kertész Dávid, akit a Hogyan tanultam meg mesélni? című írásával.
Dávid a díjátadót követően elmondta: nagy meglepetés érte, hiszen elismert, kiváló írókkal versengtek a pályázat során. Eleinte novellákat írt, amelyekkel ért is el sikereket, majd azért fordult a mesék felé, mert ebben lát igazán nagy kihívást.
Gyermekeknek a legnehezebb írni. Ahhoz, hogy őket lekössük, igazán jónak, fordulatosnak, izgalmasnak kell lenni és láttatni
– mondta Kertész Dávid. Célja az is, a gyermekek lenyűgözésén túl, hogy ismertebbé tegye a magyar mondavilágot. Ez az apropója a szereplőválasztásnak is. Dávid készülő mesekönyve kilenc fejezetet, kilenc mesét tartalmaz majd. Főhőse a garabonciás diák, akinek hét mesevilágot kell bejárnia, ahhoz, hogy kitanulja a varázstudományokat.
Nagyon szeretem a mitológiát. Minden népmitológiában vannak a trükkmester istenek, csaló istenek. A görög mitológiában Hermész, az északiban Loki, az indián mitológiákban Poyot. És a magyar mitológiából nagyon kevés maradt fent. A garabonciás diák az, aki ezt a szerepkörben tudja tölteni, aki nem jó, nem gonosz, amolyan varázslóféle. Ő lett a főhősöm
– magyarázta Dávid.
Facebook
Twitter
YouTube
RSS