A 2006 október 23-i, Ferenciek terei tüntetésen a rendőri brutalitás alatt megsérült sértett szerint a rendőrök megalázták, „úgy beszéltek vele, mint egy kutyával”, olyan parancsokat adtak neki, hogy : „feküdj!, ülj!, guggolj!”, majd a saját sáljával fojtogatták. De nem járt jobban az a szintén megvert német állampolgár sem, akinek a fejére tekerték az egyik társánál megtalált magyar zászlót, és azzal fenyegették, ki fogják utasítani az országból. Az ugyancsak tanúként meghallgatott rebiszesek persze semmire sem emlékeztek…
PÁMER DÁVID – PestiSrácok.hu
Újabb vádpont ismertetésével, valamint tanúmeghallgatásokkal folytatódott a rendőri vezetők és társaik pere kedden a Fővárosi Törvényszéken. A tizennegyedrendű vádlottat, Pregun Tamást, a Rebisz 2/1-es alosztályának parancsnokát azzal vádolják, hogy nem akadályozta meg alárendeltjei bántalmazó magatartását, illetve utóbb nem jelentette azt. A vád szerint mulasztásával megsértette a szolgálati és fegyelmi rendet, beosztottaiban azt a képzetet erősítette, hogy a jogellenes cselekményekkel, a törvényes eljárás mellőzésével és a törvénytelen módszerekkel egyetért, ezáltal a jogsértő cselekmények jogkövetkezmények nélkül maradhatnak, ami megalapozhatta annak a veszélyét, hogy a jövőbeni csapaterős tevékenységük során hasonló jogellenes intézkedést hajtanak végre. A volt rebiszes parancsnokot a Központi Nyomozó Főügyészség egyrendbeli elöljárói intézkedés elmulasztásának bűntettével vádolja.
Ártalmatlanná tették a fiatalokat
A vádirat arra is kitért, hogy 2006. október 23-án a Ferenciek terénél egy nagyobb légyszámú erőszakos és agresszív csoport barikádot emelt és jogellenes cselekményeket folytatott. Ezekhez a tüntetőkhöz olyan személyek is csatlakoztak, akik a barikád építésében nem vettek részt, és nem léptek fel erőszakosan a rendőrökkel szemben. Közéjük tartozott H. Tamás és Sz. Regina is, akik a vádirat szerint a barikádot feltörő, tömeg felé rohanó rendőrök elől a Lánchíd irányába menekültek, azonban egy ismeretlen személyekből álló rendőri erő a Marriot Hotel előtt utolérte őket. Mindkettőjüket a földre fektették, arcukba közvetlen közelről könnygázt fújtak, H. Andrást pedig fejbe rúgták, majd az ütlegelők egyszer csak otthagyták őket. A könnygáztól fuldokló fiatalok és egy, a segítségükre siető külföldi állampolgár ezután a hotelba, majd a Duna-partra mentek, hogy „rendbe szedjék magukat”, amikor megérkezett Pregun Tamás vádlott és rebiszes egysége, akik több sértettet megbilincseltek, majd az intézkedésben részt vevő rendőrök a hasra fektetett, már ártalmatlanná tett személyeket többször megütötték. Az ügyész azt is ismertette, hogy 2007-ben a Budapesti Nyomozó Ügyészség az alapügyben több bántalmazó rendőr ellen hivatalos eljárásban elkövetett bántalmazás és más bűncselekmények miatt vádat emelt, majd a bíróság két rebiszest jogerősen három év próbára bocsátott.
„Feküdj!, Ülj!, Guggolj!”
H. András részben megerősítve a vádiratot tanúként arról számolt be, hogy barátaival külső szemlélőként vettek részt az eseményekben. A fiatalember az első, a vádlottat nem érintő rendőri támadást írta le brutálisabbnak. A körülbelül tíz főből álló egyenruhás csapaterő körbeállta, majd hangosan szidalmazta őket, H. Andrást többször gumibottal bántalmazták, kezüket megtaposták, majd közelről paprika sprayt fújtak az arcukba. A másik, ma szintén meghallgatott sértett, Sz. Regina elmondta, fejét a hajánál fogva emelték fel és úgy fújták többször arcon a maszkban és sisakban szolgálatot ellátó, azonosító számot nem viselő rendőrök. Tették ezt annak ellenére, hogy a lány kérte, ne csinálják, mert komoly betegségben, asztmában szenved. A tanúk elmondása szerint a rendőrök távozása után egy német állampolgár a segítségükre sietett, majd lekísérte őket a Belgrád rakpartra. Ekkor jelent meg a tizennegyedrendű vádlott és rebiszes alegysége, akik igazoltatták az ott lévőket. Ez az egység az akkor még csak tizenhét éves lányt nem, de H. Andrást és az őket segítő német férfit többször megütötték, majd megbilincselték. A lány emlékezete szerint utóbbi fejére egy magyar zászlót tekertek, majd közölték vele, hogy ki fogják utasítani az országból. A tanú azt is elmondta, hogy más elfogottakat is szidalmaztak a náluk lévő magyar zászló miatt, de olyan tüntetőt is láttak, akit az egyik egyenruhás úgy fejbe vágott, hogy betörött a feje. H. András a tárgyaláson felolvasott, ügyészek előtt tett vallomásában pedig azt is nehezményezte, hogy a rebiszesek „úgy beszéltek vele, mint egy kutyával”, és a saját sáljával fojtogatták. A tanúnak olyan parancsokat adtak, hogy „feküdj!, ülj!, guggolj!”, valamint egyikük megszólta fradista sálját és megfenyegette, ha meglátja egy Fradi meccsen, akkor „elkapja”. A fiatalokat ezek után a Gyorskocsi utcai fogdára szállították, ahol garázdaság miatt meggyanúsították, és őrizetbe vették őket.
A rebiszesek semmire sem emlékeztek
Az intézkedésben részt vevő 2/1-es rebiszes alegység tagjai bírói és ügyészi kérésre tanúként elmondták, nem tudják, hogy parancsnokuk hol volt, látta, illetve testközelből figyelte-e a rendőri „intézkedést”. Ennek kiderítése azért lett volna fontos, mivel éppen azt tartalmazza a vádirat Pregun Tamás alezredessel kapcsolatban, hogy noha látta beosztottai jogsértő magatartását, nem tett lépéseket annak megakadályozására és később nem tett róla jelentést. Arra sem kapott a katonai tanács választ, egyáltalán miért kellett elfogni és intézkedés alá vonni a sértetteket. Egyikük azt állította, következtetni lehetett arra, hogy az előállítottak elfogásuk előtt jogsértő magatartást folytattak. Arra azonban már nem tudott a főtörzszászlós asszony válaszolni, hogy miből vonták le ezt a következtetést.
A vád szerint
Tavaly ősszel kezdődött el a volt rendőri vezetők, köztük Bene László nyugalmazott rendőr altábornagy, volt országos főkapitány, Gergényi Péter nyugalmazott rendőr vezérőrnagy, volt budapesti főkapitányt, valamint Dobozi József dandártábornok, a Rebisz volt parancsnoka és tucatnyi társának büntetőpere. Az ügyészség 2006. őszi fővárosi eseményekkel kapcsolatos álláspontja szerint a parancsnokok bűnössége elsősorban intézkedések, illetve az eseményeket követő felelősségre vonások elmulasztása miatt állapítható meg. A vádhatóság többnyire felfüggesztett szabadságvesztést indítványozott. A per további tanúk meghallgatásával július 10-én folytatódik.
Facebook
Twitter
YouTube
RSS