Orbán Viktornak és nem Angela Merkel német kancellárnak volt igaza menekültügyben, a magyar miniszterelnök kezelte jól a migrációs krízist, és ez akkor is így van, ha fáj is bevallani – nyilatkozta a New York Timesnak Konrád György író, a liberális értelmiségi kör egyik ikonikus alakja. Konrád a napilapnak úgy vélekedett, amíg az unió képtelen volt közösen megoldást találni a problémára, addig Magyarország bölcsen lezárta a határait.
Az ellenzéki író ugyanakkor a New York Timesnak azt is kihangsúlyozta, hogy szerinte Orbán Viktor nem jó ember és nem jó demokrata. Ettől függetlenül Konrád védelmébe veszi az orbáni politikát, és pikáns, hogy már másodjára védte meg a kormányfőt menekültügyben. Korábban az író a baloldali, olasz la Repubblica című lapban adott hangot azon véleményének, hogy pártolja a kerítés megépítését a magyar határon és Orbán Viktor az az európai politikus, aki jól kezeli a migrációs krízist.
A New York Times a cikkben egyébként azt is nyomatékosítja, hogy az unió által folyamatosan támadott orbáni megoldás szép lassan a normává vált. A cikkben Krekó Pétert, a Political Capital elemzőjét is idézik, miszerint az európai norma a menekültkérdésben egyre inkább az Orbán által képviselt értékek felé mozdul. Erre jó példa a legutóbbi lengyel választás, a francia szélsőjobb erősödése és a menekülteket támogató politikai hozzáállás lassú összeomlása.
Az egyik legolvasottabb amerikai napilap Kövér László Fidesz-kongresszuson elmondott beszédéből is idéz, miszerint “a multikulti szót ma azok használják, akik gyökértelen barbár hordák szállásterületévé próbálják átalakítani Európát, amelynek őslakosait megpróbálják elidegeníteni a saját kultúrájuktól”. A NYT cikkében Lánczi Tamást, a Századvég Alapítvány vezető elemzőjét, a Politikai Elemzések Központjának igazgatóját is megszólaltatta az orbáni politikával kapcsolatban. Lánczi kifejtette: “Az európai elit nagyon haragszik Orbánra, mert elrontotta a játékukat. Felhívta a figyelmet arra, hogy a király meztelen“. Az elemző hozzátette, Orbán Viktor nézetei most válnak mainstreammé, mert a politikai korrektség kedvéért nem hajlandó az egyirányú utcában sétálgatni.
Az unió tehetetlenségét emelte ki Gyarmati István volt nagykövet is a cikkben. Szerinte a szélsőjobb és az orbáni politika népszerűsége mind annak köszönhető, hogy az alapvető jó szándékot helyezték az ésszerű politizálás elé. A szélsőjobb azért is lett ennyire erős, mert a baloldal maradéka és a moderált közép válaszai a kérdésre hibásak voltak, a valóság ezeknél sokkal kellemetlenebb.
Facebook
Twitter
YouTube
RSS